HODNÉ ŠTĚNĚ

Co umí vycvičený pes?

Tady je seznam základních povelů, které učím v mém kurzu pro štěňata.
Jsou to podle mě velice užitečné povely a měl by se je naučit každý pes.

KE MNĚ

Pes přiběhne a sedne si přímo před vás, dívá se na vás a čeká. Bez dovolení neodchází, není nutné mu dávat pomocný povel „Zůstaň!“. Cvičení ukončujete vy, a to buď povelem Volno! (pes může odejít a dělat si, co chce) nebo jiným povelem (pokračujete v cvičení).


SEDNI

Pes si umí sednout ze stoje i z lehu, za chůze nebo na dálku, případně na posunek. Bez dovolení neodchází. Pes nemusí vidět pamlsek, ani jej nemusí dostat za odměnu. Poslouchá v jakémkoliv rušném prostředí a nic ho při plnění úkolu nevyruší – nenechá se odlákat mluvením, pohlazením, jídlem, aportem, jinými lidmi nebo psy. Pes vydrží sedět i několik minut, zatímco vy se můžete volně pohybovat nebo se schovat, aby vás pes neviděl.


LEHNI

Pes si umí lehnout ze stoje i sedu, za chůze nebo na dálku, případně reaguje i na posunek. Bez dovolení neodchází. Pes si lehne, i když nevidí pamlsek nebo odměnu vůbec nedostane. Pes poslouchá v jakémkoliv rušném prostředí a nic ho při plnění úkolu nevyruší – nenechá se odlákat mluvením, pohlazením, jídlem, aportem, jinými lidmi nebo psy. Pes vydrží ležet i několik minut, zatímco vy se můžete volně pohybovat nebo se schovat, aby vás pes neviděl.


ZŮSTAŇ

Úkolem psa je zůstat na stejném místě a ve stejné poloze (sedí nebo leží), zatím co vy se můžete volně pohybovat. Pes nesmí bez dovolení odejít. Pes se nesmí nechat vyrušit – nesmí porušit povel, ani když vás nevidí, někdo nebo něco ho ruší nebo mu dokonce někdo dává protichůdné povely (Ke mně! nebo Volno!). Pes se nenechá vyrušit mluvením, pohlazením, jídlem, aportem, lidmi, psy, jinými zvířaty, zvuky a pod. Povel ukončujete vy, a to povelem „Volno!“ (pes může odejít) nebo jiným povelem (pokračujete v cvičení).


K NOZE

Povel říká psovi, aby přiběhl k vaší levé noze a pak kráčel vedle vás. Skládá se tedy z přivolání a ze samotné chůze u nohy. Pes z cviku bez dovolení neodchází. Kopíruje váš pohyb, tj. vykročí, zatáčí nebo se zastavuje, jak potřebujete. Je to pro psa náročný cvik, ale považuji ho za velice praktický.

Přivolání psa. Pes na povel „K noze!“ přiběhne a sedne si k vaší levé noze, rameno psa je vedle vašeho lýtka. Pes sedí a bez dovolení neodchází. Pokud kráčíte, pes přiběhne k vaší levé noze a pokračuje s vámi v chůzi.

Chůze u nohy. Pes kráčí vedle vás, jeho rameno je na úrovni vašeho lýtka, jde vaším tempem a bez dovolení neodchází. Pokud chcete změnit směr nebo se zastavit, psa upozorníte povelem „K noze!“ a pak uděláte změnu. Pokud se zastavíte, pes se také zastaví, posadí se vedle vaší levé nohy a bez dovolení neodchází. Povel ukončujete vy, a to povelem „Volno!nebo jiným povelem (pokračujete v cvičení).


APORT

Pes na povel přinese hozenou hračku. Buď si sedne před vás a hračku vám odevzdá, nebo hračku položí před vás, případně vám ji podá přímo do ruky. Lovecká plemena, vyšlechtěná na přinášení zvěři, umí aportovat přirozeně a bez učení už od mala. Mnoho dalších psů se ale potřebuje přinášení hračky naučit. Některá plemena jsou vysloveně neaportovací a je pro ně absolutně nezajímavé za hračkou běžet nebo ji dokonce přinášet.

ČEKEJ

Pes se na povel zastaví – buď stojí nebo si sedne. Nemusí dodržovat přesnou pozici jako u povelu „Zůstaň!“. Podstatné je, že z místa neodchází a prostě někde chvilku počká.

Na procházce se dá povel použít v situacích :

  • když pes kráčí před vámi – zastaví se a čeká, než k němu přijdete
  • když jde pes vedle vás – na povel se zastaví, např. u přechodu
  • když má chvilku někde počkat a neběhat kolem – např. po příchodu z procházky má počkat v předsíni, aby neběhal špinavý po bytě, vy se zatím v klidu vyzujete a pak mu očistíte tlapky.

Povel „Čekej!“ také psovi říká, že má někde v klidu počkat a vy se za chvilku pro něj vrátíte. Pes díky povelu ví, co bude následovat a není ve stresu.

  • když chcete, aby někde na vás počkal – sám doma, v autě
  • když ho někde necháváte uvázaného – u obchodu, před školou
  • když ho někdo chvílí hlídá – a vy si zatím někam odskočíte


NESMÍŠ

Zákazový povel, kterým psovi zakazujete něco, co má běžně dovolené, ale nechcete, aby to dělal zrovna v této chvíli. Např. nesmí skočit na pohovku, vejít do pokoje, skočit do auta, vzít si hračku a pod. Povel je nejúčinnější, když ho vyslovíte v momentě, kdy se pes chystá něco udělat. Můžete tak předejít problémovému chování. Je to mnohem lepší, než následně psa trestat a napravovat už vzniklý problém.

Použít se dá v mnoha situacích :

  1. pes si nesmí vzít jídlo – z vaší ruky, od cizích lidí a dětí, ze stolu, z tašky, z talíře, z misky jiného psa, z podlahy, ze země
  2. pes si nesmí vzít hračku – držíte ji v ruce nebo ji házíte (platí i na hračky dětí nebo aporty jiných psů)
  3. pes nesmí někam jít – do místnosti, ven z místnosti, za lidmi, za psy, běžet za aportem, za zvěří, do lesa
  4. pes nesmí něco udělat – skákat, brát něco, štěkat


FUJ!

Tímto povelem zakazujete psovi něco, co je zakázáno vždy. Např. sbírat bordel ze země, hrabat se v odpadcích, kousat vás při hře do rukou apod.


PUSŤ!

Pes na povel pustí to, co drží v puse. Nejčastěji je to hračka (aport), ale může to být cokoliv jiného (pes vám něco ukradl, např. ponožku nebo tenisky) nebo jídlo, které pes našel venku.

Zuzana Važanová
trenérka psů