BARNEY – štěně, co se bálo pejsků

Barney byl štěňátko kavalír king-charles španěla a byly mu teprve 4 měsíce. Nebyl agresivní, neutíkal, ale odmítal se potkávat s ostatními pejsky. Když se nějaký přiblížil, schoval se za svou paničku a ne a ne se ukázat. Až když pejsek odcházel a otočil se zády, odvážil se Barney vykouknout a pejska si alespoň na dálku prohlédnout.

*

Kde byla chyba?

Majitelky (dcera a maminka) dělaly chybu v tom, že Barneyho litovali a hladili ho, aby se nebál a uklidnil se. Naopak dělali dobře, že Barneyho k pejskům nenutili a taky ho za jeho chování netrestali. Respektovali, že se bojí a začali se raději pejskům vyhýbat.

*

Jaké bylo naše řešení?

  • Použili jsme metodu napodobování, kdy se pes učí z toho, jak se v dané situaci chová majitel a napodobuje ho. Rozhodli jsme se přestat se zaměřovat na jeho strach a začali jsme ho podporovat v tom, že svůj strach překoná.
  • Začali jsme se chovat úplně jinak než byl doposud zvyklý. Zakázáno bylo litování a hlazení, tj. jakákoliv podpora bázlivosti. Pes si totiž chválení vysvětloval jako pochvalu a pobídku k tomu, aby se takto choval i příště.
  • Když jsme potkali pejska, Barney se jako vždy schoval. My jsme si ho ale nevšímali a zaměřili jsme pozornost na nového pejska. Jak byl Barney překvapený, když viděl, jak nového pejska hladíme a mile na něj mluvíme. Chtěli jsme tím Barneymu ukázat, že je to kamarád a není důvod se bát. Tohle Barney doposud nezažil.
  • Takhle to pokračovalo s každým přátelským pejskem, který se přišel seznámit. Barney se zpočátku odvážil jenom koukat zpovzdálí, co děláme. Moc mu pomáhalo, že nebyl středem pozornosti. Cizí pes díky tomu, že jsme ho hladili a mluvili na něj, si Barneyho taky nevšímal a těšil se naší pozornosti. Pokud by přece jenom chtěl jít za Barneym, zastavila bych ho (chytla bych ho za obojek), ať to nedělá a zůstane s námi.
  • Po každém pokusu se Barney odvážil přiblížit o kousek blíž. Byl hodně zvědavý a přátelští pejsci ho lákali. Po pár dnech se odvážil až k pejskovi, nejdřív jen zezadu, malinko si jej očichal a rychle se schoval. Pes, který se bojí, se vyhýbá pohledu z očí do očí. Takhle vyděšený pejsek nezvládá ani to, že by ho druhý pes vůbec zahlédl. Přímý kontakt by neunesl. Vždy byl připraven utéct do bezpečí.
  • Barney neuměl komunikovat psí řečí – nedokázal číst, co mu pejsci říkají a sám nedokázal nic zdělit. Nebyl si jistý, jestli si druhý pes špatně nevyloží jeho signály a tak pořád očekával útok. Jeho projevy podřízení byly přehnané – krčil se až k zemi nebo si lehal na záda, ucvrknul si a uhýbal hlavou. Raději volil úplné vyhýbání se kontaktu se psy nebo v nouzi zděšený úprk. To, že se schovával za majitelky, znamená, že k nim měl důvěru a cítil se u nich v bezpečí. Pes, který ve stresové situaci utíká a nedá se chytit, vám nevěří a cítí se vámi ohrožen.
  • CHYBOU by bylo, kdyby jsme v této fázi Barneyho chytli a bránili mu v útěku. Stratil by důvěru k nám i ke psům a byl by na tom hůř, než na začátku. Je nutno vydržet a výcvik neuspěchat. Vždy, když se chtěl Barney schovat, nechali jsme ho.

*

Postupně se Barney osměloval.

Barneyho chování se zlepšovalo postupně během 2-3 týdnů v tomhle pořadí :

  1. Očichával psa zezadu, když se nedíval. Když si ho pes všiml, utekl.
  2. Přestal utíkat, když si ho pes všiml. Hodil se na záda nebo si ucvrknul, uhýbal pohledem a odvracel hlavu – jako gesto pořízení.
  3. Nechal se očichat, už se neházel na záda. Zůstal stát, zhrbený a ocas mezi nohama, pořád uhýbal pohledem.
  4. Postupně vyrovnával tělo a přestával ucvrkávat, co byl projev jeho rostoucí sebejistoty.
  5. S malými štěňaty a klidnými staršími psy si Barney začal hrát!

*

Barneyho celý čas podporujeme. Chválíme ho za pokrok, hladíme a dáváme mu dobrůtky vždy, když se přiblíží ke psovi. Od počátku na něj mluvíme, jako by to už zvládl: „Ty jsi odvážný pejsek! Šikovný! Koukej, to je tvůj kamarád!“ a pod. Zakázané jsou věty typu: „Neboj se! Ale no tak! Co to je?! Pojď sem!“ a pod. Vždy, když se chce schovat, necháme ho a nekomentujeme to. Všímáme si nového pejska a dáváme najevo, že situace je v pořádku a nemusí se bát, protože ani my se nebojíme. Nesmíme ho nutit, tou cestou si musí projít sám.

*

Co se Barney naučil?

  1. porozumět psí řeči
  2. komunikovat, dát najevo podřízení a přátelské vyladění, případně výzvu ke hře
  3. poznal, že psi nejsou nebezpeční – jsou to kamarádi, se kterými je radost si hrát
  4. získal sebedůvěru a zklidnil se

*

Zuzana Važanová

Přejít nahoru