BAVÍ MĚ TO (2.krok)

Teď štěně naučíme, aby výcvik milovalo! Výsledkem je, že štěně pracuje rychle a ochotně, samo práci nabízí, snaží se přijít na řešení vašeho úkolu, soustředí se a zlepšuje si pracovní výdrž. Naučíte se začínat trénink větou „Pojď, jdeme cvičit!“ a ukončovat ho společnou hrou.

Princip dobrovolnosti

První 4 kroky absolvujete v klidném prostředí, kde se štěně může dokonale soustředit. Trénujete, jen když má štěně ideální náladu a má o výcvik zájem. Štěně tedy vždy pracuje dobrovolně. Netlačíte na něj ani si poslušnost nevynucujete. Vy mu nabízíte možnost získat pamlsek, pokud splní váš úkol (povel) a štěně se rozhoduje, jestli úkol splní nebo ne. Štěně vyhodnocuje, jestli se mu kvůli dané odměně oplatí pracovat. Zisk musí být větší, než je vydaná energie. Pokud je pamlsek hodnotný a úkol jednoduchý, štěně povel splní. Pokud ho pamlsek dostatečně neláká, povel nesplní a pamlsek nezíská. Musíte tedy vždy mít něco, po čem štěně hodně touží. Pak jste v pozici, kdy si můžete klást podmínky a štěně je ochotně přijme.

Ideální stav je, když štěně stojí o trénink víc,
než vy stojíte o to, aby štěně trénovalo.

Trénujte, když má štěně náladu

Je na vás, abyste odhadli, kdy má štěně ideální náladu a v tu chvíli mu nabídli trénink. Je štěně odpočaté, má chuť na něco dobrého, rádo by něco podniklo nebo se dokonce malinko nudí? Skvělé! Pozvěte ho k tréninku. Bude nadšené a řekne si, jak jste geniální a vždy víte, co ho potěší a co zrovna potřebuje. Jeho obdiv a láska k vám jen vzroste. Dají se ale využít i situace, kdy to zrovna ideálně nevypadá. Štěně zlobí, pořád do něčeho kouše nebo má tolik energie, že neví, co se sebou? Perfektní čas na trénink náročných a pracných aktivních cviků! Je štěně spokojené, unavené a klidné? Vrhněte se na trénink pasivních cviků nebo trénink zůstávání o samotě!

Trénink je krátký a zábavný

Štěně má ze začátku velkou chuť učit se, ale jen malou pracovní výdrž. Rychle se unaví i nasytí pamlsky. Trénink by ho brzy přestal bavit a odešlo by. A to nechceme! Pokud bude trénink vždy krátký, zábavný a hravý, štěně ho pak bude brát jako skvělou příležitost, jak se zabavit, vybít energii, nasytit svou potřebu učit se a začne ho samo vyhledávat. Navíc během tréninku získává chutné pamlsky, pochvalu, vaše ocenění a přijetí.

Skončete dřív, než to štěně přestane bavit

Štěně se nesmí začít nudit. Emoci, kterou zažívá na konci tréninku, si pamatuje nejvíc a tu chce zažít i příště. A rozhodně nechceme, aby tou emocí byla nuda! Pokud chcete, aby štěně nadšeně přibíhalo pokaždé, když ho zavoláte k tréninku, ukončete cvičení v momentě, kdy ho to nejvíc baví, samo se dožaduje další práce a pamlsků a když mu to jde nejlépe. Bude se pak cítit chytré, šikovné, úspěšné a nebude se moct dočkat další příležitosti. Vytváříte tak v štěněti touhu po práci a rychlou a nadšenou reakci pokaždé, když ho voláte k tréninku.

Štěně si nemůže trénink vynutit

Netrénujte štěně vždy, když přijde a dává najevo zájem o práci. Pochvalte ho, aby vědělo, že si to ceníte a občas mu i vyhovte, ale většinou ho odmítněte. Tím, že vy jste ten, kdo určuje, jestli se trénovat bude nebo ne, zvyšujete touhu štěněte po tréninku a zároveň upevňujete svou autoritu a vůdčí postavení. Vy máte totiž něco, co štěně chce, ale nemůže to získat bez vašeho svolení. To je pro štěně velmi imponující a je to důkaz vaší síly a vašich schopností. Z tréninku se stává něco, po čem štěně touží a snaží se k tomu dostat. Díky tomu vás víc sleduje, aby mu neunikl moment, kdy ho k tréninku zavoláte, na zavolání reaguje rychle a nadšeně a váží si možnosti jít trénovat. A to je úplně jiná situace, než kdybyste štěně k tréninku nutili nebo ho doprošovali, aby se vám vůbec věnovalo a něco se naučilo!

Trénink ukončete povelem „Stačí!“

Nebo můžete použít povel „Konec!“, záleží na vás, jaký povel si zvolíte. Štěněti říká, že už nebudete v tréninku pokračovat. Nemá tedy cenu dál nabízet práci nebo se snažit nějak získat pamlsky. Štěněti to pomáhá uklidnit se a pro vás je to skvělý způsob, jak mu říct, co teď chcete a co se bude dít dál. Vyhnete se tak vynucování a neodbytnému chování ze strany štěněte.

Po tréninku následuje hra

Po krátkém, zábavném a úspěšném tréninku následuje společná hra. Štěně se muselo soustředit, být v klidu a podřídit se vaším požadavkům. Teď může vybít nahromaděnou energii a trochu divočit. Ideální je hra na přetahování, případně házení míčku či frisbee. Výhodou je, že se štěně učí zůstat s vámi i po skončení tréninku a neodchází, jakmile došly pamlsky. Štěně si zvykne ukončovat výcvik hrou, co později využijete při zbavování se pamlsků. Pro starší štěně může být společná hra plnohodnotnou odměnou. Stavíte si tak základy pro pozdější fáze tréninku.

Začněte používat větu: „Pojď, jdeme cvičit!“

Štěně volejte k tréninku větou „Pojď, jdeme cvičit!“. Na jeho reakci hned uvidíte, jestli o výcvik zájem má nebo ne. Pokud běží nadšeně, víte, že bude i ochotně spolupracovat při tréninku a aktivně řešit úkoly. Pokud se mu nechce, nechte trénink raději na později.


Zuzana Važanová

Autorka kurzu pro štěňata, videokurzů, e-booků a blogu. Věnuji se výcviku, výchově a socializaci štěňat všech plemen už od věku 10 týdnů. Individuální lekce probíhají v Praze, na Zbraslavi nebo u vás doma.


Přejít nahoru