ČIŠTĚNÍ UŠÍ PSA

Jak naučit štěně nechat si vyčistit uši?

Proč se štěňata brání čištění uší?

Štěňata se přirozeně brání čištění uší nebo dokonce kapání léků. Je to pro ně nepřirozené. V přírodě asi neuvidíte dospělého psa, jak čistí nějakému štěněti uši nebo mu aplikuje olejíček. Štěňata sahání na uši vnímají buď jako výzvu ke hře, nebo se začnou bránit, chňapat po vás a vrčet. Vaším prvním úkolem je tedy překonat přirozený odpor štěněte a přesvědčit ho, že se mu vyplatí spolupracovat s vámi.

Získejte souhlas štěněte

Prvním krokem je seznámit štěně s tréninkem a přesvědčit ho o výhodách spolupráce. Začněte používat povel „Uši!“. Naučte štěně, že po vyslovení tohoto povelu může získat pamlsek, pokud si nechá sáhnout na ouška. Jakmile pochopí tento princip, získáte jeho souhlas s manipulací a ošetřováním. Další trénink pak probíhá jako dobrovolná spolupráce a můžete přistoupit k dalším, náročnějším krokům.

Povel „Uši!“ štěně informuje, že bude následovat trénink doteků na ouško. Ví tedy, co ho čeká a může se na to připravit. Není pak překvapené, když na něj saháte. Je to podobné jako u doktora. Taky se cítíte lépe, když předem víte, jaké zákroky vás čekají.
 1. Ukažte štěněti pamlsek. Nesmí vám ho brát, může ho ale okusovat. Štěněti tak vidí, co získá, pokud bude spolupracovat. Mějte něco, co opravdu ocení. Bude pak ochotné překonat strach a diskomfort.
 2. Vyslovte povel „Uši!“ (nebo jiný povel, který chcete používat). Tento povel štěněti říká, že bude následovat trénink doteků. Povel je vždy první, až pak následuje pohyb rukou!
 3. Pohlaďte štěně ze strany po uchu. Pokud uhýbá, zpomalte pohyb rukou nebo udělejte jen velice jemný dotek. Pohlazení je zatím krátké, nesnažte se štěně moc přetěžovat. Nakonec se vám alespoň jemný dotek musí podařit.
 4. Dejte štěněti pamlsek. Pro štěně je důležité vědět, že pamlsek získá až po skončení manipulace (doteku), tedy až po zvládnutí celého úkolu. Pamlsek je odměnou za vykonanou práci a překonání strachu.
 5. Získali jste souhlas štěněte. Vidí, že se mu nic hrozného neděje a za malý výkon získá lahodný pamlsek. A to se oplatí! Získali jste jeho souhlas a podpořili jste jeho pozitivní vztah k tréninku čištění uší.
 6. Zopakujte párkrát stejný dotek. Dobře vše procvičte, aby si štěně zvyklo a vůbec se doteku nebránilo. Cvičení ukončete, když to štěněti jde hezky a spolupracuje. Použijte ukončovací povel „Stačí!“ (nebo „Konec!“). Štěně tak ví, že skončil trénink i možnost získat další pamlsky. Pokud ho trénink bavil, bude se těšit na pokračování.

Jak naučit štěně, aby se na pamlsek jenom dívalo?

Jakmile štěně zvládá doteky, když okusuje pamlsek, naučte ho, že odteď se bude na pamlsek jen dívat. Pamlsek držte před ním a zabraňte mu v pokusech vzít si ho. Chvíli to bude zkoušet, ale určitě to nakonec pochopí. Postupně můžete pamlsek položit na zem nebo na mírně vyvýšené místo, kde na něj štěně celou dobu vidí a může tam směrovat svou pozornost. A vy máte obě ruce volné!

Jak na aplikaci léku do ucha?

Co dělat, když štěně odchází nebo odmítá trénink?

Jednou z podmínek úspěchu je, že štěně nemůže cvičení odmítnout nebo odejít, kdykoliv se mu zachce. Jako motivaci používejte hodnotné pamlsky, které jsou pro štěně velice lákavé. Ale ani to není vždy dostačující! V takovém případě můžete dát štěně na vodítko, aby nemohlo odejít pryč. Vodítko přistupte nohou, tak budete mít ruce volné a můžete se plně soustředit na trénink. Vodítko by mělo být volné, nesmí štěně tahat. Štěně tak má k dispozici prostor kolem vás, ale nemůže odejít úplně. Pokud štěněti trénink jde a ochotně spolupracuje, ale najednou se začalo bránit, zamyslete se nad příčinami. Možná jste postupovali příliš rychle a přeskočili některý krok. Můžete se vrátit k předchozímu kroku a znovu získat důvěru štěněte. Nebo dejte štěněti chvíli pauzu, pohrajte si s ním, a pak se k tréninku vraťte. Případně zkuste jiné odměny, které štěně namotivují.

Zbavte se pamlsků

Pamlsků se zbavujte postupně, až po tom, co štěně zvládá bez problémů čištění uší olejíčkem. Štěně dlouhou dobu potřebuje dostávat za svoji práci odměny, aby mělo důvod spolupracovat a kompenzovali jste mu nutné nepohodlí. Zároveň ho díky odměnám trénink baví a získává k němu pozitivní vztah. Pamlsků se zbavujeme v následujících krocích:

 1. Pamlsek štěně celou dobu okusuje. Vy se ho tak můžete druhou rukou dotýkat. Je to ideální na začátek k překonání odporu štěněte, které se dotekům a ošetření brání a spolupráci odmítá. Štěně si díky pamlsku vytvoří pozitivní vztah k cvičení a ošetření, lépe pak snáší i náročnější či bolestivé zákroky, a samo spolupráci nabízí.
 2. Pamlsek je položený na podlaze před štěnětem tak, aby na něj vidělo, ale nedosáhlo na něj. Štěně ví, že si ho nesmí vzít bez dovolení. Čeká, až daný úkon skončí a vy mu pamlsek podáte nebo mu dovolíte vzít si ho.
 3. Pamlsky si vložte do kapsy nebo je položte na vyvýšené místo. Štěně už na pamlsky nevidí, ale vidělo, že je tam pokládáte.
 4. Pamlsky máte v kapse nebo na vyvýšeném místě. Štěně nevidělo, že jste je tam dali. Věří ale, že vždy na konci odměnu za spolupráci dostane. Čištění uší nebo aplikace léku mu už nedělá problém, takže spolupracuje krásně. Pamlsek je jen bonus na závěr.
 5. Žádný pamlsek nemáte. Nakonec dojde k tomu, že štěně odměňovat nemusíte, protože má toto cvičení tak dobře zvládnuté, že ho bere jako běžnou součást života. Je na něj skvěle zvyknuté a nijak se mu nebrání. Štěně na konci jenom pochválíte, případně si s ním pohrajete nebo nějak jinak příjemně strávíte společný čas.

Já psa odměňuji něčím dobrým na závěr pokaždé, i když nemusím.

K odbourávání pamlsků přistupte až po tom, co štěně ovládá čištění uší s pamlskem položeným před sebou. Postupujte krok po kroku. A až po zvládnutí jedné výzvu se vrhněte na druhou.


Zuzana Važanová

Autorka kurzu pro štěňata, videokurzů, e-booků a blogu. Věnuji se výcviku, výchově a socializaci štěňat všech plemen už od věku 10 týdnů. Individuální lekce probíhají v Praze, na Zbraslavi nebo u vás doma.