HODNÉ ŠTĚNĚ

ČIŠTĚNÍ ZUBŮ


Štěňata se přirozeně brání jakékoliv manipulaci, čištění zubů a dotykům na tlamu. Je to pro ně nepřirozené – v přírodě asi neuvidíte dospělého psa, jak čistí nějakému štěněti zuby a prozkoumává mu tlamu. Prvním krokem je tedy překonat u štěněte jeho přirozený odpor a přesvědčit ho, že se mu spolupráce s vámi vyplatí.

TIP: Zuby čistěte, když je štěně unavené, vyběhané a spokojené – vyhnete se tak tomu, že bude chtít trénink převést na hru nebo kousat do vás či do kartáčku. Zjednodušíte tak cvičení sobě, ale i štěněti.

1. POCHOPENÍ PRINCIPU

„Pojď, jdeme čistit zuby!“ – štěně zavolejte touto větou, aby vědělo, co bude následovat (nemusíte zbytečně používat povel Ke mně!). Nechte štěně, ať si sedne před vás – tohle je tzv. základní pozice.


 1. Ukažte štěněti pamlsek – hned na začátku mu jasně ukazujte, co získá, pokud bude spolupracovat. Mějte něco, co opravdu ocení, bude pak ochotné překonat mnohé své strachy a diskomfort.
 2. Vyslovte povel „Zuby!“ – nebo jiný povel, který si vymyslíte. Tento povel štěněti říká, co bude následovat a ono se tak na to může psychicky připravit. Není pak překvapené, když se ho dotýkáte.
 3. Nechte štěně, ať okusuje pamlsek a zároveň ho pohlaďte ze strany po tlamě – aby se štěně nesoustředilo na vaši ruku, zaměstnejte ho okusováním pamlsku. Teď jste mu vysvětlili, co přesně povel „Zuby!“ v této fázi znamená: štěně si nechá sáhnout na tlamu a zvládne pohlazení, zatímco doluje pamlsek z vaší ruky.
 4. Získáváte souhlas štěněte – štěně vidí, že se mu nic hrozného neděje a za malý výkon získává lahodný pamlsek (zatím ho jen okusuje). A to se oplatí! Získali jste jeho souhlas a podpořili jeho pozitivní vztah k tomuto cvičení.
 5. Štěně získává pamlsek – dejte štěněti pamlsek, jakmile jste skončili s hlazením (pohlazení je zatím krátké, nesnažte se štěně moc přetěžovat). Pro štěně je důležité poznání, že celý pamlsek získá až po skončení manipulace (doteku) – tedy až za zvládnutí celého úkolu.

VÝSLEDEK: Po vyslovení povelu „Zuby!“ štěně způsobně sedí, okusuje pamlsek a nechává se hladit po puse. Nebrání se doteku a neuhýbá před rukou. Naopak, na cvičení se těšít.


Procvičujte, ať vám to jde krásně!
– až pak přistupte k dalšímu kroku –


2. DOTEKY NA ZUBY A DÁSNĚ

Štěně už bez problémů zvládá doteky a je připravené na další stupeň, doteky na zuby a dásně.


 1. Vyslovte povel „Zuby!“ – štěně už ví, co bude následovat, hezky sedí a těší se na trénink.
 2. Nechte štěně, ať okusuje pamlsek a zároveň mu odkrývejte zuby – štěně si teď zvyká na další stupeň, kdy už nestačí, že ho pohladíte po tlamě, ale musí vydržet i dotek na zuby a dásně (ze začátku jenom krátce a zlehka). Postupně přidávejte stále víc doteků – zuby hlaďte a procházejte prstem po dásních. Vždy zvyšujte nároky pomalu a postupně, a až po zvládnutí jednoho ztížení se vrhněte na další.
 3. Odměňte štěně – pamlsek mu dejte vždy až po zvládnutí celého úkolu.

VÝSLEDEK: Štěně už se vůbec nebrání dotekům, nechá si sahat do tlamy a můžete prstem procházet po zubech i dásních. Prodlužujete čas, po který je štěně ochotné nechat na sebe sahat.

3. ŠTĚNĚ PAMLSEK VIDÍ, ALE NEKOUŠE

Štěně teď naučíte zvládat cvičení bez okusování pamlsku – může se na něj už jenom dívat.


 1. Vyslovte povel „Zuby!“ – štěně už ví, co bude následovat, hezky si sedne a těší se na trénink.
 2. Pamlsek držte před štěnětem, nedovolte mu ho okusovat – štěně pamlsek vidí a ví, že ho nakonec dostane. Je to pro něj příslib odměny, kterou ale dostane až za úspěšné absolvování cvičení. Prohmatávejte mu zuby a dásně, slovně ho chvalte a podporujte (ze začátku může být cvičení krátké, aby štěně pochopilo nový postup a až to přijme, prodlužujte dobu tréninku i náročnost cvičení).
 3. Zastavte pokusy vzít si pamlsek – nedovolte štěněti, aby vám pamlsek ukradlo, vyžebralo si ho nebo se ho jinak zmocnilo. Musí přijmout fakt, že odteď už se smí na pamlsek jenom dívat a dostane ho až na konci.
 4. Odměňte štěně – pamlsek mu dejte po zvládnutí celého úkolu.

VÝSLEDEK: Štěně sedí, nesnaží se brát vám pamlsek, nechá si sahat na tlamu a čeká, až vy ukončíte cvičení a odměníte ho.

UKÁZKA POSTUPU

Fenka je na tento typ starostlivosti zvyklá. Ví, že si na pamlsek musí počkat a získá ho až po zvládnutí úkolu. Má velkou důvěru, doteky a pohyb rukou ji nedělají problémy.

4. ZVYKNĚTE ŠTĚNĚ NA KARTÁČEK


Stejný postup zopakujte s kartáčkem na zuby. Ideální je projít pečlivě celý proces navykání krok po kroku – zabere vám to jen chvilku, ale štěně má možnost postupně si na kartáček zvyknout. Pokud byste se vrhli rovnou na čištění, štěně by se mohlo leknout a začalo by se bránit. Může k vám a k manipulaci ztratit důvěru, co vás zbytečně vrátí zpátky na začátek.

 1. Vyslovte povel „Zuby!“ – a ukažte štěněti kartáček. Nechte ho, ať si kartáček očichá.
 2. Pamlsek položte před štěně – nebo na vyvýšené místo tak, aby na něj nedosáhlo. Vidí tak jasně odměnu, kterou získá za spolupráci a osvojení si nové dovednosti.
 3. Postupně projděte všechny kroky – kartáčkem projděte postupně jednotlivé zuby – ze začátku může být cvičení krátké, a až si trochu zvykne, prodlužujte dobu tréninku i náročnost cvičení.
 4. Odměňujte štěně – pamlsek mu dejte pokaždé, když zvládne jeden krok – to ho motivuje jít na těžší úkoly.
 5. Stačí! – cvičení ukončete tímto povelem – znamená to, že už jste skončili a štěně může odejít.

..A PAK I NA OLEJÍČEK

Posledním krokem je přidat na kartáček čistící pastu nebo olejíček. Dejte ho štěněti na začátku očichat, aby se seznámilo s jeho vůní a nebylo pak překvapené. Pak začněte s čištěním – ze začátku krátce a zlehka, rozdělte si vyčištění celého chrupu do více krátkých úseků a štěně průběžně odměňujte za zvládnutí jednotlivých kroků. Postupně dělejte cvičení delší až se dostanete do bodu, kdy zvládnete pečlivě vyčistit všechny zuby naráz.

VÝSLEDEK

Štěně v klidu sedí a nechá si vyčistit zuby kartáčkem i olejíčkem. Neutíká, nebrání se a neprotestuje proti dotekům a čištění. Ví, co ho čeká a je s tím v pohodě.

JAK SE ZBAVIT PAMLSKŮ?


Pamlsků se zbavujte postupně. Štěně dlouhou dobu potřebuje dostávat za svoji spolupráci odměny, aby mělo důvod spolupracovat a kompenzovali jste mu nutné nepohodlí. Zároveň ho díky odměnám trénink baví a získává k vašim zásahům velmi pozitivní vztah. Lépe pak přijme i jiné omezující cvičení a manipulaci – čištění uší, očí, tlapek, stříhání drápků, česání, zvedání na ruky, prohlídku u veterináře apod.

Pamlsku se zbavujte v následujících krocích:

 1. Pamlsek štěně celou dobu okusuje – a vy se ho tak můžete druhou rukou dotýkat. Je to ideální na začátek k překonání odporu štěněte, které se dotekům a ošetření brání a spolupráci odmítá. Štěne si díky pamlsku vytvoří pozitivní vztah k cvičení a ošetření, lépe pak znáší i náročnější nebo bolestivé zákroky a samo nabízí spolupráci.
 2. Pamlsek položte na podlahu před štěně – tak, aby na něj vidělo, ale nedosáhlo na něj. Už pamlsek nedržíte v ruce, ale štěně na něj po celý čas vidí. Ví, že si ho nesmí bez dovolení vzít a tak čeká, až cvičení skončí a vy mu ho podáte nebo dovolíte vzít. Celé ošetření rozdělte na několik menších úseků a po každém štěně odměňte. K tomuto kroku môžete přistoupit až tehdy, kdy už štěně doteky zvládá bez problému a vůbec se jim nebrání.
 3. Pamlsky si vložte do kapsy nebo na vyvýšené místo – štěně už na pamlsky nevidí, ale vidělo, že je tam pokládáte. Štěně odměňujte průběžně a taky po skončení cvičení.
 4. Pamlsky máte v kapse nebo na vyvýšeném místě – a štěně nevidí, že jste je tam dali. Věří ale, že vždy na konci odměnu za spolupráci dostane. Prohlídka nebo čištění zubů už mu nedělá problém, takže spolupracuje krásně.
 5. Žádný pamlsek nemáte – nakonec dojde k tomu, že štěně odměňovat nemusíte, protože má toto cvičení tak dobře zvládnuté, že ho bere jako běžnou součást života, je na něj skvěle zvyknuté a nijak se mu nebrání. Štěně na konci jenom pochválíte, případně si s ním pohrajete nebo nějak jinak strávíte příjemný společný čas.

K odbourávání pamlsku přistupte až po tom, co štěně skvěle ovládá prohlídku zubů s pamlskem před sebou (tj. po pár dnech nebo týdnech tréninku). Postupujte opět krok po kroku a až zvládnete jednu výzvu, vrhněte se na druhou.


Zuzana Važanová
18.8.2021