1. KDE SI KOUPIT ŠTĚNĚ?

Když si chcete koupit konkrétní plemeno.

Štěně může pocházet ze dvou míst. Prvním je vrh fenky, kde jsou oba rodiče stejného plemene, ale nebyli uchovněni nebo nemají průkaz původu. Výsledkem jsou štěňata bez průkazu původu (bez PP). Druhým místem je chovatelská stanice a výsledkem jsou štěňata s průkazem původu (s PP). V obou případech můžete získat štěně skvělých kvalit s pevným zdravím, ale i zubožené štěně, se kterým budou samé problémy. Záleží to hlavně na přístupu chovatele a kvalitě rodičů štěněte.

V případě množírny máte jistotu, že štěně pochází ze špatných podmínek.

Množírnou může být chov psů bez PP, ale i chovatelská stanice. Záleží na tom, kolik psů se tam nachází, jaký je jejich zdraví, vzhled a kvalita života.

Koupí štěněte z množírny jejich existenci podporujete. Každé prodané štěně je potvrzením, že se v tom vyplatí pokračovat.

Nepodceňujte výběr štěněte. První týdny života štěněte ovlivní celý jeho další fyzický, zdravotní i psychický vývoj. Jeho zdraví je ovlivněno nejen výživou a péčí, které se štěněti dostane od chovatele, ale i zdravotním stavem a výživou matky už během těhotenství. Štěňata navíc dědí povahu a vzhled svých rodičů, a v prvních týdnech se od nich učí, jak se chovat k lidem i psům.

Je proto ve vašem zájmu vybrat si štěně s dobrými předpoklady, z dobrého chovu a po kvalitních rodičích. Kupte si jenom zdravé, silné a psychicky vyzrálé štěně s dobrou povahou a vzhledem. Ušetří vám to mnoho problémů, zklamání, námahy i peněz!

Koupit štěně s PP či bez PP?

Pokud se nechystáte svého psa v budoucnu vystavovat a nechcete za štěně platit vysoké částky, pravděpodobně si vyberete štěně bez průkazu původu. Pokud vám záleží na vzhledu a chcete typického představitele daného plemene, případně chcete psa vystavovat, uchovnit a založit vlastní chovatelskou stanici, nebo složit pracovní či lovecké zkoušky, budete si muset koupit štěně s průkazem původu v některé z chovatelských stanic.

ŠTĚŇATA bez PPŠTĚŇATA s PP
Rodiče se neúčastní výstav. Nemusí tedy splňovat standard plemene, absolvovat zdravotní kontroly nebo složit zkoušky z výkonu či vloh. Nemáte záruku, že štěně bude v dospělosti vypadat a chovat se dle standardu, nebo jestli náhodou nejde o křížence.

Cena je nižší: 5.000 Kč – 30.000 Kč.
Rodiče se účastní výstav. Pro uchovnění psů je nutné absolvovat min. 2 výstavy a bonitaci, často i pracovní či lovecké zkoušky a zdravotní kontroly. Bonitace je pečlivé posouzení psa dle standardu plemene, hledají se odchylky a vady, a pes je dle toho uznaný jako chovný či nechovný.

Cena je vyšší: 20.000 Kč – 50.000 Kč a víc.

Průkaz původu je doklad, potvrzující plemeno a vlastnosti psa. Je vystaven konkrétnímu zvířeti na platném formuláři uznaném patřičnou chovatelskou asociací. Průkaz původu obsahuje rodokmen zvířete a identifikační údaje o něm, výpis nejméně tří generací předků a přílohu, v níž jsou uvedeny výsledky výstav, závodů, zkoušek, svodů a bonitací.

Koupit štěně s PP?

To, že si koupíte štěně s PP, vám bohužel nezaručí, že je to dobré štěně.

Množírna není jenom špinavé doupě plné zanedbaných fen, které mají za úkol jen rodit. Produkovat nekvalitní štěňata se dá i s noblesou. Pokud si kupujete štěně s PP a při návštěvě chovatelské stanice narazíte na některý z varovných bodů, které budu popisovat v dalších dílech této série, berte nohy na ramena a vyberte si štěně raději někde jinde!

Záruka vzhledu, ne povahy. Není tajemstvím, že chovatelé psů s PP občas zařadí do chovu i psy se slabší povahou jen proto, že jsou pro ně vzhledově zajímaví. Šlechtí se pořád „placatější“ tvářičky, hustší a zářivější srst, zajímavější postava. Mnoho plemen nejen že ztrácí typické povahové rysy a pracovní vlohy, ale získává různé zdravotní komplikace typické pro dané plemeno. Berte to do úvahy při výběru plemene, a prověřte si i povahu rodičů vašeho štěněte.

Mnohá plemena jsou dělena na pracovní a výstavní linii, takže si můžete vybrat „hezčí a klidnější“ nebo „akčnější a na údržbu praktičtější“ variantu. V průkazu původu vidíte, jaké zkoušky složili předci vašeho štěněte a dle toho odhadnout, jaké vlohy, povahu a temperament zdědí.

TIP: Pokud toužíte po klidném společníkovi, není dobrý nápad brát si štěně po pracovních předcích. Kromě vzhledu a povahy štěňata dědí i pracovní vlohy a štěně s pracovním základem bude od samého začátku práci vyžadovat, co může být časově a energeticky hodně náročné.

Jaké štěně naleznete v různých podmínkách?

Jestli jste se rozhodli pořídit si štěně z chovatelské stanice nebo štěně bez průkazu původu, v obou případech si můžete domů přinést jak prvotřídní štěně, tak i štěně pochybných kvalit.

Rozhodnutí záleží tedy jen na tom, jaké očekávání a nároky na štěně máte, a jaké jsou vaše další plány do budoucna. Osobně upřednostňuji štěňata s PP kvůli předvídatelnému vzhledu a povaze, jako i větší pravděpodobnosti kvalitního přístupu chovatele. Na trénincích se stále častěji setkávám s nádhernými štěňaty špičkových kvalit, protože si chovatel dal záležet na výběru rodičů, štěňatům věnoval maximální péči a skvěle je tak připravil na další život, výcvik a výchovu. Takováto štěňata vypadají luxusně, jsou chytrá a bystrá, mají pevnou a zdravou povahu i psychiku, jsou skvěle socializována a trénink jim jde jedna báseň!

Teď si shrňme všechny informace:

Místo, kde si štěně pořídíte:

FENKA MÁ ŠTĚŇÁTKA
štěňata bez PP
MNOŽÍRNA
štěňata bez PP / s PP
CHOVATELSKÁ STANICE
štěňata s PP
Jde o případy, kdy se majitel fenky bez PP rozhodne, že chce odchovat štěňátka. Často jde o jediný vrh v celém životě feny a o štěňata je velmi dobře postaráno, pokud je jim věnována patřiční péče.

Takovýto odchov štěňat nepovažuji za množírnu.
Množitel má mnoho fen, za účelem prodeje štěňat. Nejčastěji jde o chov psů bez PP, ale může to být i chovatelská stanice.

Psi jsou zanedbaní nebo týraní, mají mizernou kvalitu života, výživu a péči. Často nevypadají moc dobře.
Chovatelská stanice je po splnění chovných podmínek úředně uznána a zapsána do Českomoravské kynologické unie (ČMKU).

Chovatel může mít jednu fenu a o štěňátka skvěle pečovat, ale i mnoho psů a plemen za účelem maximálního zisku.

Jaké štěně si tam koupíte:

FENKA MÁ ŠTĚŇÁTKAMNOŽÍRNACHOVATELSKÁ STANICE
Štěňata můžou být ve skvělém zdravotním i psychickém stavu, pokud měla dobrou výživu, péči a dostatek podnětů. Můžou být ale i zanedbaná, s mnohými vadami a nepěkným vzhledem.Nedá se předpovídat zdraví, povaha ani vzhled štěňat. Často mají chatrné zdraví, labilní povahu a nevypadají moc dobře. Budou náročná na veterinární péči, výchovu a výcvik.Štěňata budou mít vzhled, povahu a vlastnosti dle standardu daného plemene. Můžete je vystavovat a složit zkoušky a v případě uchovnění založit vlastní chovatelskou stanici a mít štěňata s PP.

V dalších dílech se podíváme, jak množírnu
rozeznat už podle inzerátu, a pak i při osobní návštěvě.

Zuzana Važanová
18.1.2022