CO OVLIVŇUJE UČENLIVOST ŠTĚŇAT

Výkony a učenlivost se můžou lišit jak u jednotlivých psů v rámci plemene, tak u štěňat
v jednom vrhu. Je to dáno hlavně typem povahy, kterou štěně má, ale také dalšími faktory.

VYBERTE SI DOBRÉ ŠTĚNĚ!

Kupte si chytré a učenlivé štěně od zodpovědného chovatele.

Povaha štěněte

Rozeznáváme čtyři typy povah –  cholerik, sangvinik, flegmatik a melancholik. Ve vrhu štěňat jsou většinou zastoupeny všechny povahy. Pokud hledáte veselé, přátelské, pohodové a zároveň učenlivé, hravé a spolupracující štěně, vyberte si sangvinika. Povaha štěněte se dá rozeznat už ve věku 4 týdny, a to u hry se sourozenci, při příchodu nového člověka, zkoumání nových podnětů, manipulaci se štěnětem a podle chování vůči matce. Ve věku 6-8 týdnů jsou povaha a chování štěňat dokonale čitelné, a tak si můžete vybrat štěně, které se k vám hodí nejlépe.

Vlastnosti daného plemene

Mezi plemeny jsou samozřejmě výrazné rozdíly. Borderkolie a anglický bulldog spolu rozhodně v učenlivosti a pracovitosti soutěžit nemůžou. Pokud chcete psa na práci nebo na sport, který se lehce učí a dokáže se toho naučit opravdu hodně, vybírejte mezi pracovními, loveckými a ovčáckými plemeny nebo si pořiďte teriéra. Tito psi byli vyšlechtěni na práci, mají o učení vysoký zájem a vysloveně ho potřebují. Dobře spolupracují a učí se rychle.

Povaha a temperament rodičů

Štěně svou pracovitost, učenlivost, ale i třeba ochotu spolupracovat, dědí po svých rodičích. Pokud chcete učenlivé a hodně pracovité štěně, měli by být rodiče pracovně vedení. Pamatujte, že povahové rysy se dědí. Bázliví rodiče dávají bázlivá štěňata, agresivní rodiče dávají agresivní štěňata, flegmatičtí rodiče dávají flegmatická štěňata a učenliví rodiče dávají učenlivá štěňata. Proto si při koupě štěněte jako první prohlédněte rodiče (v našich podmínkách osobně uvidíte patrně jenom matku). Otec se sice na štěňatech podílel jen chvilku, ale odevzdá jim polovinu své genetické informace a silně ovlivní povahy i chování štěňat. Matka je velice důležitá – jen vyrovnaná, přátelská a dobře socializovaná matka může vychovat zdravá, klidná a zvídavá štěňata, která je radost si koupit!

Podněty a výchova u chovatele

Dalším důležitým faktorem při utváření povahy štěňat je včasná socializace na člověka. Dobrý chovatel se o štěňata zajímá – hladí je, bere si je do náruče, hraje si s nimi, vodí k nim návštěvy. Štěňata si díky tomu vytvoří silnou pozitivní vazbu na člověka. Pak je pro ně samotná lidská pozornost a kontakt s člověkem výbornou motivací k učení se. Pro takové štěně je pohlazení a pochvala odměnou.

Již u chovatele se štěňata můžou naučit reagovat na první povely – přivolání, reakce na jméno, zákazový povel a pod. Měla by se také naučit chodit na podložku (čůrat na plenu) nebo ven na trávu. Dokážou rozeznat známé osoby, umí si spolu krásně hrát a komunikovat, a mají spousty podnětných zážitků. To je skvělý start do budoucna!

TRÉNUJTE S RADOSTÍ

Používejte moderní metody, hrajte si a odměňujte.

Dobrá socializace

U chovatele by se měla štěňata postupně obeznamovat s okolním prostředím a zvykat si na nové neznámé podněty. Probouzí se tak jejich zvídavost, odvaha riskovat a prozkoumávat neznámé a učí se, jak se chovat. Pokud se s novým objektem dá hrát, štěňata zkouší nové postupy, lovení, souboje o vlastnictví se sourozenci a přitom se neuvěřitelně rozvíjí jejich inteligence a kladný vztah k novým zajímavým situacím. Takové štěně se pak těší na každé nové dobrodružství, chce zkoušet a prozkoumávat a v hlavičce mu to krásně pracuje.

V socializaci pokračujete u vás, a to od prvního dne až do puberty. Štěně si zvyká na okolí, poznává mnoho nového a učí se na to správně reagovat. Štěně, které neustále hlídá své okolí, je pořád ve střehu a leká se každého pohybu či zvuku, nebude ochotné věnovat svou pozornost tréninku. Aby bylo schopné se učit a pracovat v různém prostředí, musí se naučit být v pohodě, a to téměř kdekoliv. Až když má vyřešené okolí a svou bezpečnost, může se soustředit na učení.

Každodenní trénink, ideálně od prvního dne

Schopnost učit se musíte udržovat a rozvíjet. Pokud si koupíte štěně se skvělými předpoklady, ale pak se mu půl roku nevěnujete (ať si užije dětství), ztratí své schopnosti a o učení přestane mít zájem. Trénujte proto denně po celý první rok. Začněte s jednoduchými pravidly, povely a zákazy. Postupně přidávejte další úkoly, ztěžujte podmínky a přidávejte rušivé prvky. Pokud někde vidíte perfektně vycvičeného psa, je to většinou výsledek každodenního tréninku po dobu několik měsíců.

Pamatujte – štěně se učí, i když netrénujete. Celý den vás pozoruje a všímá si každé vaší reakce. Pokud tolerujete neposlušnost a drobné problémy u malého štěněte, s přibývajícím věkem se to jenom zhorší. Štěně si lehce vytvoří spousty zlozvyků, pokud mu neukážete, co přesně po něm chcete a jaké chování je pro vás to správné. Nastavujte mu od začátku hranice a učte ho, jak se má chovat.

Pozitivní vztah k tréninku

Pokud chcete, aby štěně trénink a poslušnost milovalo, trénujte tak, aby se mu to líbilo. Jak jednoduché! Dnes jsou výcvikové metody na vysoké úrovni, dává se důraz na spolupráci, motivaci, radost psa při práci. Učíme se, jak psa správně odměňovat a komunikovat s ním, a tak minimalizovat konflikty a tresty. Trénink může být hra a zábava, a to pro obě strany. Je ale zároveň pracný a výcvik psa vám pravděpodobně zabere celý první rok jeho života. Ale výsledek stojí za to. Nastudujte si moderní výcvikové postupy a trénujte své štěně pozitivně a chytře!

Správná hierarchie, štěně vás respektuje

Posledním bodem je hierarchie a správné zařazení štěněte ve vaší rodině. Aby vás štěně respektovalo, následovalo a poslouchalo, musí být v hierarchii níž než vy a vnímat vás ideálně jako vůdce smečky. Psi poslouchají jenom toho, koho uznávají jako silnějšího, chytřejšího, zkušenějšího, sebevědomějšího a průbojnějšího. Když je s vámi ještě k tomu sranda, štěně vás bude zbožňovat!

>>> Víc o hierarchii a vůdcovství najdete v ebooku Jak se stát vůdcem smečky. <<<

SHRNUTÍ

Vyberte si plemeno, které se k vám hodí. Podívejte se, jakou povahu mají rodiče. Kupte si štěně od zodpovědného chovatele, který se štěňatům věnuje, socializuje je, poskytuje jim dostatek podnětů, rozvíjejí jejich inteligenci a pozitivní vztah k lidem. Pokračujte v socializaci i doma, začněte trénovat co nejdřív, hodně si spolu hrajte, učte štěně , jak se má chovat a vytvářejte v něm pozitivní vztah k učení.

Chvalte své psy, odměňujte je a buďte na ně hrdí!

Zuzana Važanová
19.4.2021