HODNÉ ŠTĚNĚ

PRAKTICKÁ CVIČENÍ (díl 4.)

V třetím díle jsem si řekli, jak se chovat ke psům v prvních týdnech společného bydlení, aby si na sebe zvykli a domácí pes se necítil ohroženě. Dnešní cvičení slouží na upevnění vašeho vůdcovství a nacvičení konfliktních situací, díky čemu dominantní pes omezí pokusy omezovat, zastrašovat a šikanovat podřízeného psa.


MĚJTE PSY POD KONTROLOU

Pokud vás psi neposlouchají, nemáte nad nimi kontrolu nebo se některý chová příliš divoce či dokonce agresivně, mějte je na vodítku, můžete je tak lépe usměrňovat. Bez vodítka trénujte, jenom pokud vás psi poslechnou a nehrozí žádný konflikt.


1. PAMLSKY

Jako první naučte psy, jaká pravidla platí, když je odměňujete pamlsky.
Je to důležité pro další cvičení, kde už potřebujete, aby se psi uměli chovat.

BEZ PRAVIDEL /rozhoduje dominantní pes/NOVÁ PRAVIDLA /rozhodujete vy/
– dominantní pes si zabírá všechno jídlo pro sebe
– brání podřízenému psovi vzít si pamlsek
– žárlí, pokud nedostane pamlsek jako první
– zastrašuje a trestá podřízeného psa


Podřízený pes se vzdává všeho v prospěch dominantního psa. Odmítá si vzít pamlsek jako první a často je šikanovaný dominantním psem.
1. Pamlsky patří vám, psi si je nemůžou nárokovat.
2. Vy rozhodujete, kdy a komu pamlsek dáte.
3. Psi si nemůžou pamlsek od vás vynucovat
.
4. Psi si nemůžou vzájemně krást pamlsky.

Psi hezky čekají, až jim pamlsek podáte. Nežárlí na sebe a nekradou cizí pamlsky. Díky tomu nedochází ke konfliktům a zastrašování.

2. PRÁVO BÝT PRVNÍ

Dominantní pes má přednostní právo – může jako první vejít do místnosti, vyskočit na pohovku, být na vyšším místě nebo dostat jako první pamlsek a pochvalu. Odměňujte ho proto pokaždé, když akceptuje, že v dané situaci rozhodujete vy a že jste dali přednost podřízenému psovi.

ZVEDÁNÍ NA RUKYPOHOVKAPAMLSEKTRÉNINK
Podřízeného psa můžete vzít na ruky.Podřízený pes může vyskočit na pohovku.Podřízený pes sní pamlsek jako první.Podřízený pes splní povel jako první.

3. PRAVIDLA NA POHOVCE

Dominantní pes se učí, že nemůže podřízeného psa omezovat, bránit mu jít na pohovku nebo ho z ní vyhánět. Omezí se tak konflikty a psi dokážou ležet na pohovce společně, v klidu a bez agrese.

KROK 01KROK 02KROK 03KROK 04
Dominantní pes je na zemi a dostává odměny za to, že na pohovku pošlete podřízeného psa.Sedíte na pohovce, nejdřív pozvete dominantního psa, pak podřízeného. Každý má své místo.Sedíte na pohovce spolu se psy, dolů pošlete nejdřív dominantního psa, až pak podřízeného.Na pohovce už nesedíte, a posíláte tam střídavě dominantního a podřízeného psa.

Proč je podřízený pes ochotný dělat tato cvičení? Protože se při vás cítí bezpečně a vidí, že situaci máte pod kontrolou vy. Dominantní pes vás musí poslechnout a nedovolíte mu, aby ve vaší přítomnosti omezoval, vytláčel nebo dokonce trestal podřízeného psa.

Bydlíme spolu, a jde nám to hezky!

Zuzana Važanová
28.4.2021