Jak koupit dobré štěně

Martina Skalická je majitelka psa Cane corso. Oslovila mne s žádostí o radu s výběrem štěněte menšího plemene. Její volbou byla fenka boloňského psíka a ukázalo se, že najít to správné štěně nebude snadné.

„Když jsem se rozhodla pořídit dalšího pejska, netušila jsem, co to všechno bude obnášet. Moc jsem se těšila, jak si štěňátko vyberu a následně na to, jak ho pak budu představovat dalším členům naší velké rodiny.

Na doporučení paní veterinářky jsem se rozhodla pro fenečku s PP. Ještě před tímto rozhodnutím jsem zavítala tam, kde prodávali fenečku bez PP. Rychle jsem všek pochopila, že tudy cesta nevede. Paní mi fenečku nabízela v 6 týdnech bez očkování a navíc mi nechtěla počkat ani o den víc.

Bylo mi malé fenečky velmi líto, ale musela jsem se rozhodnout tak, že raději počkám a zavítám do chovných stanic, kde nabízejí štěňátka s PP.

Musím se přiznat, že jsem měla skutečně různé zkušenosti. V některých případech jsem byla velmi mile překvapena, jak moc chovatelům záleželo na tom, kam se šťěňátko dostane a jaký bude mít domov a podmínky pro život.

Někdy jsem však měla úplně jiný pocit a odcházela jsem od chovatele zklamaná. Jedna paní mi nabízela sice „výstavní“ fenečku, které bylo teprve 1 týden a vlastně paní chtěla už ode mne rozhodnutí , zda ji chci zarezervovat a pokud ano, tak jsem měla složit zálohu.

V tu chvíli jsem neměla pocit, že to takto chci a hledala jsem dále. Začala jsem mít větší nároky a často jsem se setkávala s reakcí chovatelů, že to až příliš řeším. Bylo mi řečeno, že mnoho lidí si vybírá štěňátko pouze podle fotografie , případně dle rodokmenu a nic dalšího neřeší. To ovšem neplatilo u mne, naopak…😊

Nakonec jsem vybrala štěňátko , které se mi velmi líbilo a cítila jsem , že ho skutečně chci. Paní chovatelka mi vyhověla , abych se na fenečku podívala a pochovala ji. Viděla jsem, v jakých vyrůstá podmínkách a bylo rozhodnuto. Fenečka byla k odběru už 7. týden, ale počkala jsem si, až dovršila 9. týden věku.

Vyplatilo se mi počkat, protože fenečka byla už velmi kontaktní a taková samostatnější. Mám radost, že jsem nakonec s výběrem fenečky nespěchala a že jsem se radila s výbornou milou paní Važanovou, která se zabývá výcvikem psů. Ta mi velmi pomohla a moc ji děkuji za všechny rady a doporučení!!!

Na závěr bych chtěla napsat, že je stejně nejdůležitější to, jaký pocit má člověk, když je u chovatele a má možnost vidět, v jakých podmínkách štěňátko vyrůstá. A další pak i vnitřní hlas srdce. Přeci jen si pořizujeme člena rodiny, který bude s námi každý den po dobu docela dlouhou.“

Fíbí, vítězné štěňátko


VAROVNÉ ZNAKY ŠPATNÉHO CHOVU:

  • štěňata se bojí, třesou se a nechtějí se kontaktovat
  • matka se chová nevyrovnaně (bojí se, je agresivní)
  • chovatel Vám matku štěňat odmítá ukázat nebo ji přinese jen na chvilku
  • štěňata nemají přístup k matce – jsou předčasně odstavena a odkázaná jenom sama na sebe
  • štěňata jsou v malém, zatuchlém prostoru – minimum podnětů, omezený kontakt s lidmi
  • špinavá, začervená nebo zablešená štěňata
  • chovatel má více chovných fen, často v klecích nebo malých porodních boxech
  • chovatel má zájem štěně co nejdřív prodat, je mu jedno komu
  • chovatel trvá na tom, že Vám štěně přiveze a nechce Vás nechat nahlédnout, v jakých podmínkách psi žijí

Z takovýchto podmínek nikdy psa nekupujte. Podporujete tím nezodpovědné chovatele, kteří budou v obchodování se štěňaty pokračovat, dokud bude o jejich štěňata zájem. Nenechte se zlomit a neberte si štěně z lítosti. Můžete si totiž domů odnést psa s bázlivou nebo agresivní povahou, s předispozicí na různá onemocnění, ale také psa, který se od daného plemene vzhledově dost liší.


Jak vypadají zdravá, spokojená
a dobře odchovaná štěňata

Jsou čilá, aktivní a plná energie. Mají enormní zájem o nové podněty. Na nové lidi se doslova vrhají. Mají dostatek prostoru a dost podnětů  ke zkoumání. Většinu času si hrají, dobře jedí. Jsou čistá, mají jasnou lesklou srst a oči jim září radostí. Oči, uši i prdelka jsou čisté. Štěňata voní po mléku a po medu. Budou vás olizovat, hryzat, tahat za rukáv a vylezou Vám až do náruče, aby se mohli pomazlit. Hry můžou být divoké, ale nepropukají v agresi.

Maminka je starostlivá, štěňátka olizuje a aspoň 6 týdnů je kojí.

Ideální věk pro koupi štěněte je 7-9 týdnů. Takováto štěňata jsou samostatnější a vyzrálejší. Jsou odstavená a zvyklá na tuhou stravu. Jsou psychicky připravena na přechod do nového prostředí a dokážou navázat pevný kontakt s novými majiteli.

Zuzana Važanová