JAK POZNAT ZANEDBANÉ ŠTĚNĚ?

Štěňata by k vám měla nadšeně běžet a vesele vrtět ocásky, očekávajíc další skvělý zážitek. V množírně to ale takhle asi nebude vypadat. Štěně z nekvalitního chovu snadno poznáte podle jeho vzhledu a chování. Na co si dát pozor a co si všímat?

Varovné znaky

  • strach z lidí
  • drsná, agresivní hra
  • boj o jídlo, levné krmivo
  • minimum podnětů a hraček
  • slabé hygienické návyky
  • matná, nekvalitní srst
  • špinavé oči, uši a prdelka
  • žádný kontakt s matkou

PSYCHIKA ŠTĚŇAT

Jak se ke štěňatům chová množitel? Mají ho štěňata ráda nebo se ho bojí? Utíkají před ním, když je chce vzít do náruče? Jsou ztuhlá, když s nimi manipuluje? Přijde vám jeho zacházení se štěňaty citlivé, sebejisté a zkušené? Dokáže vám něco říct o štěňatech a jejich chování? Zná jejich povahy a umí vám doporučit, které štěně by bylo vhodné pro vás? Dokáže vám poradit s výchovou a výcvikem, nebo se specifickými nároky daného plemene?

Běží radostně k vám nebo se bojí? Štěňata, která před vámi utíkají, krčí se nebo se dokonce schovávají, mají málo zkušeností s cizími lidmi nebo hodně špatných zkušeností s člověkem, který o ně pečuje. Štěňata by k vám měla nadšeně běžet, protože očekávají skvělý zážitek a další dobrodružství.

Jak si štěňata hrají? Jsou k sobě drsná, až agresivní? Jsou velké rozdíly v povaze štěňat, takže některá mají výrazně navrch a jiná jsou utlačována? Sedí některé štěně bokem a vyhýbá se jakémukoliv kontaktu?

Únava, letargie a apatie Působí štěňata smutně, jsou velice opatrná a rychle se unaví? Může to být následek nekvalitní stravy, slabé psychické i fyzické kondice štěňat, nebo špatného zacházení a zanedbané péče.

Jak jsou štěňata socializovaná? Mají štěňata dostatek podnětů, kontakt s lidmi a možnost jít ven na zahradu nebo mimo pozemek? Jsou zvyklá na manipulaci, zvedání a lidské doteky? Jak zvládají návštěvu veterináře nebo jízdu autem? Jak se chovají ke štěňatům děti, pokud nějaké v rodině jsou? Mají případně štěňata možnost poznat i jiné psy nebo jiné druhy zvířat? Pokud jim dáte novou hračku, jsou bázlivá a opatrná, nebo odvážně zkoumají nový objekt?

MATKA ŠTĚŇAT

Mají štěňata kontakt s matkou? Má matka neustálý přístup ke štěňatům? Hraje si s nimi a vychovává je? Mají štěňata možnost pozorovat ji, jak se chová k lidem? Jaký vztah má k chovateli a ostatním členům rodiny? Vidí štěňata, jak se chová k vám? Případně je jim vzorem v chování k jiným psům, pokud tam nějací jsou?

Jak se matka štěňat chová? Schovává množitel před vámi matku štěňat? Je matka štěňat agresivní na štěňata nebo jiné psy, které se tam nacházejí? Bojí se matka štěňat množitele nebo vás? Má zanedbaný vzhled, nebo dokonce kožní problémy? Ke standardu plemene se blíží jen s přivřenýma očima? Do kdy kojila štěňata?

Matka je pro zdravý vývoj štěňat zásadní. Dědí po ní vzhled i povahu. Svým chováním je mnohému naučí, je pro ně vzorem. Je to ona, kdo je naučí respektovat hierarchii, autoritu a zákazové povely.

KRMENÍ A VÝŽIVA

Mají štěňata hezká plná, kulatá bříška? Zdravá štěňata mají bříška malé a placaté, když jsou hladová a po jídle hezky plné, kulaté, ale měkké. Tvrdé bříško může být příznakem parazitů!

Jak se štěňata chovají u jídla? Spokojeně jedí a každý má pro sebe dost, nebo musí o jídlo bojovat?

Co jedí? Je krmivo kvalitní, nebo jedí levné granule a zbytky z kuchyně?

Jak často jsou krmena? Štěňata by měla jíst 4-5 krát denně kvalitní stravu.

Důležitá je taky výživa matky. Aby měla dost sil porodit a vychovat zdravá a silná štěňata, potřebuje kvalitní krmivo a spořádá i trojnásobek běžné denní dávky.

VZHLED ŠTĚŇAT

Všímejte si vzhledové odchylky od standardu plemene. Štěňata se můžou od standardu plemene lišit stavbou těla, vzrůstem, barvou, kvalitou a typem srsti. Jsou neproporční, mají tenčí, kratší či delší nebo dokonce křivé nohy, špatný tvar hlavy, nesprávně postavené uši, nesprávný skus chrupu (předkus, podkus, chybějící zuby) apod.

Matná, nekvalitní srst
Štěňata by měla mít čistou, hustou a lesklou srst, která odpovídá svou barvou, druhem a délkou standardu plemene.

Špinavé oči, uši a prdelka
Štěňata by měla být čistá a vonět po mléku a medu. Oči jsou jasné a mají jiskru. Zaschlé ospalky, hnis a začervenání jsou výsledkem pobytu v nevhodných podmínkách. Uši voní a jsou čisté. Tmavý maz, zápach a na dotek citlivá ouška jsou projevem zánětu. Prdelka má být taky čistá, žádné zaschlá hovínka či stopy po průjmu!

Štěňata můžou mít parazity, blechy a kožní nemoci. Prohlédněte srst, jestli v ní nenajdete blechy nebo černé tečky. Časté drbání, lysiny nebo začervenalá kůže (mezi prsty, v podpaží a na bříšku) můžou být příznakem alergie nebo kožní nemoci. Bříško by mělo být hezky kulaté, ale měkké. Tvrdé velké břicho může být znakem přítomnosti parazitů.

Pokud vám záleží na vzhledu, podívejte se na standard daného plemene. Budete tak mít jasnou představu, jak by mělo vaše štěně vypadat, a dokázali jste pak rychle posoudit jeho vzhled a kvalitu. Vždy si samozřejmě prohlédněte samotné rodiče štěněte! Tak nejlépe uvidíte, co vám ze štěněte vyroste.

HYGIENICKÉ NÁVYKY

Je tam čisto nebo si štěňata hrají v loužičkách? Mají štěňata možnost venčit se na speciální podložku, plenku nebo dokonce přímo ven na trávu? Nebo si celý den hrají uprostřed loužiček? Jak často se čistí jejich prostor?

Pokud štěňata žijí ve špíně, berou takové prostředí jako normální. Hůř se pak učí čistotnosti. Není výjimkou, že štěňata pojídají vlastní výkaly, které nejsou včas odstraněny. Zejména pokud jsou krmena málo a mají hlad. Tento zlozvyk jim vydrží dlouho a pracně se odstraňuje.

Jak vypadají hovínka? Mají štěňata hezké hovínka nebo mají průjem? Bílá barva hovínek naznačuje krmení kostmi (pro štěňata absolutně nevhodné). Světlé žluté neforemní zapáchající hovínka nebo hodně tmavě hnědé hovínka jsou znakem špatně strávené, nekvalitní nebo nevyvážené stravy. Zdravé hovínka jsou hnědé, pevné válečky a moc nepáchnou.

Štěně v době odběru by mělo mít zvládnuté základy tréninku čistotnosti. Mělo by znát plenu a ideálně být zvyklé chodit i ven na trávu. Výjimkou jsou zimní vrhy malých plemen, kde není možné brát štěňata ven, protože by nastydla.

V dalším článku si povíme o tom, proč už o chovateli nebudete nikdy slyšet.

Přejít nahoru