HODNÉ ŠTĚNĚ

JAK STARÉ ŠTĚNĚ SI KOUPIT

Ideální čas ke koupi štěněte je mezi 8 – 9 týdnem věku, kdy je štěně
psychicky i fyzicky ideálně připraveno na přechod do nového domova.

KUPUJTE ŠTĚNĚ VE VĚKU 8-9 TÝDNŮ

Štěňata v 8 týdnech jsou krásně vyvinuta a připravena na nový domov.

 • matka již štěňata nekojí
 • jsou zvyklá na granule
 • jsou samostatná a zvídavá, těší se na nové zážitky a dobrodružství
 • ideální čas pro navázání kontaktu a vytvoření trvalé vazby na nové majitele
 • je krásně vidět povaha a temperament štěňat

NEKUPUJTE ŠTĚNĚ POD 6 TÝDNŮ A NAD 4 MĚSÍCE

Nedoporučuji kupovat štěně mladší než 6 týdnů nebo starší než 4 měsíce, pokud bylo drženo jenom v bytě nebo na zahradě a nikdo se mu nevěnoval.

ŠTĚNĚ MLADŠÍ 6 TÝDNŮ

Včasné odebrání od matky způsobuje bázlivost, lekavost a příliš submisivní chování. Štěně se upne na majitele a jen těžko se učí zůstat samo. Takové štěně si ucvrkává, když ho pohladíte nebo na něj mluvíte. Krčí se před vámi i při kontaktu se psy. Je plaché, bojí se hlasitých zvuků a neznámých situací. Často štěká, když se něčeho lekne nebo utíká. Socializace probíhá pomalu a štěně vyžaduje jemnou a trpělivou výchovu. Náprava spočívá zejména v obnovení důvěry, dobré socializaci a budování zdravé sebedůvěry.

TIP: Odmítněte převzít štěně od chovatele a trvejte na tom, že si ho vezmete až v 8 týdnech. Zodpovědný chovatel nemá problém se o štěňata postarat. Množitel se chce štěňat co nejdřív zbavit a prodat je, dokud jsou malá a co nejvíc roztomilá. To platí zejména u štěňat bez PP, kde se s přibývajícím věkem rychle ukazují vady a odchylky od standardu plemene.

ŠTĚNĚ MLADŠÍ 6 TÝDNŮ

Typické vady jsou špatný vývoj zubů (předkus, podkus), zle postavené uši (zejména u uší překlopených dopředu), špatně vyvinuté končetiny (křivé nohy, moc krátké nebo příliš dlouhé nohy), nesprávný typ srsti (nezodpovídá standardu plemene – častokrát je srst řidší, matná a má odlišnou délku či barvu) nebo tvar hlavy. Štěňata nebývají tak dobře stavěná a pevná, jak by měla být. Můžou bát v dospělosti menší či větší, než je standard.

ŠTĚNĚ STARŠÍ 4 MĚSÍCŮ

Pokud si berete starší štěně, dbejte na to, aby bylo dobře socializované, mělo dobré hygienické návyky (umí se venčit venku nebo alespoň umí chodit na podložku), reagovalo alespoň na zavolání a mělo dobrý vztah s chovateli. Můžete tak získat kvalitní odrostlé štěně s dobrými základy.

Horší případ ale je, pokud štěně chovateli zbylo a nikdo se mu nevěnoval. Štěně je zavřeno v kotci, aby nepřekáželo nebo jenom běhá po zahradě a hraje si s matkou. Nechodí ale na procházku a nikdo ho netrénuje. Schází mu kontakt s dalšími psy a štěňaty, není konfrontováno s okolním světem a jeho schopnost učit se nikdo nerozvíjí. Prošvihne vzácný čas socializace a ideální čas pro vytvoření pevného pouta na nové majitele.

Velmi náročný může být příchod takového štěněte do rušného města. Socializace je pracná, štěně se všeho bojí a zvyká si jen velice pomalu. Pokud doposud nevidělo vodítko, procházky s ním budou jednoduše peklo.

Následky takovéto izolace mohou být :

 • slabý vztah k majiteli – štěně vás ignoruje, utíká a o výcvik nemá zájem
 • štěně je lekavé a v rušném prostředí bojácné
 • déle mu trvá, než si na cokoliv zvykne
 • může být agresivní (ze strachu) vůči cizím psům – je to následek izolace
 • horší schopnost učit se
 • má vytvořené a upevněné mnohé zlozvyky

POVAHA ŠTĚŇAT SE DĚDÍ

Dominantní rodiče dávají dominantní štěňata, bázliví rodiče dávají bázlivá štěňata, aktivní rodiče dávají aktivní štěňata a klidní rodiče dávají klidná štěňata – a samozřejmě agresivní rodiče dávají agresivní štěňata.

Povaha i vzhled se dědí. Pozorujte matku a ptejte se na povahu otce štěňat a zjistíte, co vám za pár měsíců vyroste doma.

Zuzana Važanová
14.12.2020