JAKÉ PSY SEZNAMUJETE?

Povaha, věk, pohlaví, zdravotní stav, plemeno, temperament, výchova, zkušenosti se psy a socializace. To vše ovlivňuje, jak se k sobě budou vaši psi chovat. Je mnoho důvodů, proč se psi nechtějí seznámit, nestojí o přátelství nebo jsou vůči sobě agresivní. Pojďme se podívat na možnosti a říct si, jak jsou na tom vaši psi!

Psi se mají rádi

Ideální situace. I tak dodržte pravidla seznamování. Pokud máte štěstí a seznamujete psy, kteří se mají od první chvíle rádi, je situace velice jednoduchá. Nejčastěji jsou bezproblémová štěňata, pes a fena nebo dva hraví a přátelští psi. I tak je napoprvé vezměte někam ven, kde se můžou v klidu očichat a pohrát si spolu. Až pak jděte domů. Domácí pes tak toho nového nebude vnímat jako vetřelce, který vstoupil na jeho území. Naopak, domů už jde s novým kamarádem. I když jsou psi přátelsky naladěni, dodržte pravidla seznamování a první návštěvy. Kupodivu už i malá štěňata se chovají na svém území teritoriálně a mnohem lépe uvítají doma někoho, s kým už se skamarádila venku.

Psi se nemají rádi

1. Koupili jste si ke staršímu psovi nové štěně.

Málokterý pes má radost, když domů přivezete nové štěně. Je to pro něj vetřelec s ostrými zuby a neutichající energií, který mu bere vaši pozornost a lásku. Seznamte vašeho psa s novým štěňátkem nejdříve venku a až pak je společně vezměte domů.
TIP : Nezanedbávejte staršího psa, protože svou pozornost a péči teď potřebujete věnovat štěněti. Naopak, udělejte celou situaci pro staršího psa výhodnou a o to rychleji se s příchodem nového člena rodiny smíří.

2. Jeden ze psů je pro toho druhého moc divoký.

Hlavně starší psi nemají zájem o divoká hravá štěňata. Mají rádi svůj klid a na štěňata vrčí, aby je odehnala. Ještě před prvním setkáním proto divokého psa dostatečně unavte a pohrajte si s ním. Při setkání ho mějte na vodítku a nedovolte mu skákat a divočit. Naučte ho, že k novému psovi se může přiblížit a očichat si ho, jenom když je v klidu. Musí akceptovat, že si nemůže vynucovat hru ani kontakt. K hraní může dojít, jenom když o to stojí oba psi.
TIP : Na společných procházkách si s divokým psem hrajte a házejte mu míček, aby naplnil svou potřebu pohybu, hry a pozornosti. Učte ho, aby ke klidnému psovi nechodil a nevynucoval si od něj hru (pokud je to nutné, mějte ho ze začátku na vodítku). Spokojení pak budou oba psi, jeden se vyběhá a druhý má svůj klid.

3. Jeden pes se bojí toho druhého.

Může se stát, že jeden pes má špatné zkušenosti a psů se bojí. Buď se přímému kontaktu vyhýbá nebo na psy, kteří se přiblíží, vrčí ve snaze druhého psa zastrašit, aby se nepřiblížil. Bázlivý pes se tak snaží vyhnout případnému napadení, které hrozí, když se druhý pes dostane moc blízko. Pro takového psa jsou „nebezpeční“ jenom psi, kteří překročí určitou vzdálenost nebo se mu dívají přímo do očí (gesto útoku). Psy ve větší vzdálenosti neřeší, protože jsou v „bezpečné“ vzdálenosti. Pro takového psa je důležité hned od začátku vidět, že je v bezpečí a že bez jeho souhlasu se k němu druhý pes nebude přibližovat a iniciovat kontakt. Mějte proto psy na vodítku a korigujte jejich chování. Kontakt iniciuje bázlivý pes, až se uklidní a začne druhému psovi důvěřovat.
TIP : Doporučuji vyřešit u bázlivého psa strach ze psů a naučit ho, že se může opět cítit bezpečně a nemusí štěkat a útočit.

4. Psi soupeří o dominanci.

Tato situace může nastat, když se setkají dva mladí dominantní psi, dvě feny nebo dva psi na stejné úrovni. Ani jeden z nich se nechce dobrovolně podřídit, a neustále pak soupeří o vedoucí postavení. U psů totiž nikdy nemůže nastat situace, kdy jsou psi hierarchicky neutrální. Vždy má někdo navrch a zaujímá nadřazenou pozici. Vyjasňování hierarchie může probíhat neagresivně: psi si skáčou na záda, chtějí být všude jako první, kradou si hračky, vytlačují se navzájem při získávání pamlsků, pohlazení a pozornosti, zabírají si navzájem pelíšky a oblíbená místa, žárlí na sebe a snaží se toho druhého vystrnadit z vaší blízkosti. Může docházet k drobným výměnám názorů, obejde se to ale bez agrese.
TIP : Tito psi potřebují pochopit, že vy majitelé jste v hierarchii nad nimi a vy určujte pravidla a zásady společného soužití, které oni musí dodržovat. Svým chováním můžete podpořit a udržovat zdravou hierarchii mezi nimi, díky čemu nebude docházet k roztržkám. Dominantní psi navíc potřebují hodně pohybu a psychické práce, jako je trénink poslušnosti a dodržování pravidel v domácnosti, které je přirozeně zařadí v hierarchii rodiny až za vás.

Více o přirozeném vůdcovství a zdravé hierarchii v rodině píšu v online kurzu Jak se stát vůdcem smečky.

Psi jsou agresivní

Psi jdou okamžitě do konfliktu, když se vidí.

Nejhorší variantou je situace, kdy psi jdou přímo do agrese, když se vidí a neustále hrozí konflikt. Otázkou je, proč jsou agresivní? Je to vzájemná antipatie, rivalita u mladých psů, nezvládnutá dominance nebo jeden pes útočí a druhý na něj jenom reaguje? Nebo jsou to psi se špatnou minulostí, byli napadeni jiným psem nebo mají zanedbanou socializaci a vyrostli izolováni od psů? Je nutné přijít na přesnou příčinu jejich chování a tu vyřešit. Popracujte u obou psů na správném zařazení v hierarchii a vyřešte příčiny jejich agresivity. Pokud mají nějaký čas strávit spolu nebo dokonce bydlet v jedné domácnosti, je nanejvýš důležité naučit je snášet se vzájemně a ujasnit si pravidla přípustného chování. Ze začátku psi nenechávejte o samotě, krmte je odděleně, mějte je na vodítku, případně používejte náhubek, pokud hrozí pokousání. Vyhledejte zkušeného trenéra psů!

Jak poznáte, že jsou psi přátelsky naladěni?

Pes, který se cítí bezpečně: má uvolněné držení těla, klidně si sedne nebo lehne, protože se nebojí napadnutí. Nesnaží se utéct ani neštěká na druhého psa. Kouká se kolem nebo na vás, chvost má v rovině zad nebo lehce svěšený a dýchá otevřenou pusou. Vezme si pamlsek, má zájem o hračku nebo dokonce iniciuje hru s druhým psem.

Pes, který je ve stresu: má ztuhlé tělo, chvost je buď nahoru (dominance) nebo stažený mezi nohami (strach). Má vykulené oči a neustále sleduje druhého psa. Odmítá se mu otočit zády, nechat se očichat a rozhodně si nesedá a nelehá (zranitelná pozice). Může se za vás schovávat nebo se snaží dostat do náruče. Pes ve stresu odmítá jídlo a pamlsky, má pevně zavřenou tlamu (je připravený bránit se). Pokud si tedy váš pes v přítomnosti jiného psa vezme pamlsek, není na tom tak špatně.

Druhý díl seriálu bude o tom, kde a jak by se psi měli poprvé setkat.

Přejít nahoru