KE MNĚ 01

ŠTĚNĚ UČÍME PŘIBÍHAT NA ZAVOLÁNÍ

Jak vypadá povel „Ke mně!“? Po vyslovení povelu štěně v jakémkoliv prostředí rychle a radostně přibíhá,
nikde se nezdržuje a nezastavuje. Po přiběhnutí si sedne přímo před vás, čeká a neodchází. Odejít může,
až když ho uvolníte povelem „Volno!“. Poté štěně odbíhá a vrací se k původní činnosti.

TENTO CVIK JE ZLOŽENÝ Z VÍCERO POVELŮ. Skládá se z přivolání , sednutí, čekání a z ukončovacího povelu „Volno!“. Ze začátku stačí, když štěně radostně přiběhne, dostane pamlsek a ihned odběhne. S postupujícím výcvikem přidáte sednutí, a nakonec i čekání. Pokud budete po štěněti požadovat vždy celý postup, rychle si ho zautomatizuje a nebudete mu muset říkat každý povel zvlášť. Ve výsledku stačí říct „Ke mně!“ a štěně přiběhne, sedne si před vás a bude čekat, až ho pustíte povelem „Volno!“.

TIP: Vždy, když začínáte trénovat přivolání v těžším prostředí, cvičení zjednodušte a dočasně nepožadujte sednutí a čekání. Prioritu má rychlost a radostné přibíhání, ostatní přidáte postupně.

Krok 1
  1. Oslovte štěně, vyslovte povel „Ke mně!“ a ukažte mu pamlsek.
  2. Pokud štěně váhá, couvejte, poplácejte si po stehně , zapískejte či udělejte zvuk ts-ts-ts.
  3. Štěně rychle a ochotně přibíhá.
  4. Pochvalte ho, dejte mu pamlsek a povel „Volno!“
Krok 2

Po přiběhnutí dejte štěněti povel „Sedni!“, a až pak mu dejte pamlsek a povel „Volno!“.

Krok 3

Po přiběhnutí si štěně automaticky sedá. Odměňte ho, přidejte povel „Čekej!“, pár krát odměňte a po chvilce ho uvolněte povelem „Volno!“.

TRÉNUJTE V KLIDNÉM PROSTŘEDÍ. Procvičujte i 50-100x denně v různých časech a na různých místech, aby si štěně přivolání procvičilo a zautomatizovalo. Povel vyslovujte jen tehdy, když víte, že štěně poslechne. Nepřivolávejte ho, když je do něčeho hodně zabrané nebo když nemáte pamlsky.

ŠTĚNĚ URČUJE, CO JE ODMĚNA. Možná, že z vašeho pohledu by mělo štěněti stačit pohlazení, pochvala nebo společná hra. Pokud to ale není to, o co štěně stojí, bude vnímat přiběhnutí jako omyl a neúspěch. Příště si rozmyslí, jestli přiběhne. Zbytečně se štěněte při výcviku nedotýkejte. Používejte kvalitní pamlsky, které štěně miluje. O pamlsky štěně stojí vždy a je to tedy velice funkční a uspokojivá odměna!

NIKDY ŠTĚNĚ NEKLAMTE! Štěně k vám v této fázi přibíhá jenom proto, že máte pamlsek nebo hračku. Pokud ho voláte a nic nemáte, ztratíte jeho důvěru. Je důležité přivolání odměňovat 100%. Štěně musí mít jistotu, že se mu přiběhnout vždy oplatí. Nikdy nezneužívejte přivolání! Nevolejte ho, když se pak chystáte udělat něco, co se štěněti nelíbí (koupání, stříhání drápků, oblíkání postroje, cesta autem apod.). Ztratíte jeho důvěru a zničíte si přivolání, které jste doteď pracně budovali.

POUŽÍVEJTE PRO PŘIVOLÁNÍ I JINÉ POVELY

POJĎ SEM!
Štěně přibíhá k vám, ale nemusí si sedat. Není to tak závazný povel, takže se nic nestane, pokud štěně neposlechne.

POJĎ CVIČIT!
Používejte na začátku tréninku. Štěně radostně přibíhá, protože se těší na výcvik.

POJĎ SI HRÁT!
Používejte jako výzvu ke společné hře. Štěně ví, že mu nehrozí žádný trénink.

POJĎ, JDEME VEN!
Používejte před procházkou, jako výzvu k nasazení obojku, vodítka či oblečku.

POVEL PRO KAŽDOU AKTIVITU. Štěně se dokáže naučit kolem 100 povelů. Nebojte se používat různé povely pro specifické aktivity a činnosti. Štěně tak ví, co bude následovat a může se na to připravit. Je to podobné, jako když jdete k lékaři nebo zubaři. Cítíte se mnohem komfortněji, když je vám průběžně sdělováno, co bude následovat. I pro štěně je tento postup velice příjemný a uklidňující, zejména pokud jde o ne moc oblíbené činnosti. Můžete mu sdělit, že ho vezmete do náruče, budete mu čistit zuby, česat ho, koupat, stříhat mu drápky, dávat ho do přepravky nebo do auta. Jak štěně na takovéto aktivity naučit, popisuji v sérii článků s názvem Manipulace se souhlasem.

CO SE ŠTĚNĚ NAUČILO?

„Přivolání je skvělá zábava. Když zazní kouzelné slovíčko „Ke mně!“, okamžitě běžím, protože to znamená jediné. Dostanu skvělý chutný pamlsek! Není v tom žádná zrada. Přijdu, zbaštím papu a běžím zase pryč. Vím, že mi nehrozí dlouhý výcvik nebo cokoliv jiného, o co v té chvíli zrovna nestojím, protože na to máme jiné povely. Jako vyšší level si už zvládnu po přivolání i sednout a chvilinku počkat, než můžu jít.“