KE MNĚ (1)

ŠTĚNĚ UČÍME PŘIBÍHAT NA ZAVOLÁNÍ

Jak vypadá povel „Ke mně!“? Po vyslovení povelu štěně v jakémkoliv prostředí rychle a radostně přibíhá, nikde se nezdržuje a nezastavuje. Po přiběhnutí si sedne přímo před vás, čeká a neodchází, dokud ho uvolníte povelem „Volno!“. To je výsledek celého procesu. Dnes natrénujeme první krok, a tím je přivolání na povel „Ke mně!“ v klidném prostředí.

Nejdřív pár dnů trénujte jenom radostné přibíhání, až pak přidejte sednutí a nakonec i čekání.

Trénujte jen v klidném prostředí.

Procvičujte i 50x denně na různých klidných místech: doma, na zahradě nebo na procházce v místech, kde vás nic neruší. Povel vyslovujte jen tehdy, když víte, že štěně poslechne. Zatím ho nepřivolávejte, když je do něčeho zabrané. To budeme trénovat příště. Volejte ho, jenom když nemá nic lepšího na práci a má chuť na pamlsek.

Štěně určuje, co je dobrá odměna.

Možná, že z vašeho pohledu by mělo štěněti stačit pohlazení, pochvala nebo společná hra. Pokud to ale není to, o co štěně stojí, bude vnímat přiběhnutí jako omyl a neúspěch. Příště si rozmyslí, jestli přiběhne. Používejte jako odměnu kvalitní a chutné pamlsky, které štěně miluje. Je to velice funkční a uspokojivá odměna!

Nikdy štěně neklamte!

Štěně k vám v této fázi přibíhá jenom proto, že máte pamlsek. Pokud ho voláte a nic nemáte, ztratíte jeho důvěru. Štěně musí mít jistotu, že se mu přiběhnout vždy oplatí. Nikdy nezneužívejte přivolání! Štěně nevolejte, když následuje něco, co se mu nelíbí (koupání, stříhání drápků, oblíkání postroje, cesta autem apod.). Spojí si to s přivoláním, a přestane k vám přibíhat.

Používejte pro přivolání i jiné povely

Rozdíl mezi přesným povelem „Ke mně!“ a nezávazným lehčím povelem „Pojď sem!“.

Nemusíte štěně volat povelem „Ke mně!“ pokaždé, když s ním chcete něco podniknout. Vytvořte si pro jednotlivé aktivity specifické povely. Štěně se dokáže naučit přes 100 povelů, takže se nemusíte omezovat. Štěně volejte ke hře větou: „Pojď, jdeme si hrát!“, k výcviku větou: „Pojď, jdeme cvičit!“ nebo „Pojď, jdeme ven!“ nebo „Pojď domů!“, „Do vany!“ či „Šup do auta!“. Natrénujte si také připínání štěněte na vodítko, kdy ho voláte „Pojď na vodítko!“. Když jdete trénovat, volejte štěně „Pojď, jdeme cvičit!“. Podle jeho reakce hned vidíte, jestli má na trénink náladu nebo ne. A štěně přesně ví, proč ho voláte.

POJĎ SEM!

Štěně přibíhá, ale nemusí si sedat. Není to tak závazný povel, takže se nic nestane, pokud neposlechne.

POJĎ CVIČIT!

Používejte na začátku tréninku. Štěně radostně přibíhá, protože se těší na výcvik.

POJĎ SI HRÁT!

Používejte jako výzvu ke společné hře. Štěně ví, že mu nehrozí žádný trénink.

VODÍTKO!

Používejte před procházkou, jako výzvu k nasazení obojku, vodítka či oblečku.

CO SE ŠTĚNĚ NAUČILO?

„Přivolání je skvělá zábava. Když zazní kouzelné slovíčko „Ke mně!“, okamžitě běžím, protože to znamená jediné. Dostanu skvělý chutný pamlsek! Není v tom žádná zrada. Přijdu, zbaštím papu a běžím zase pryč. Vím, že mi nehrozí dlouhý výcvik nebo cokoliv jiného, o co v té chvíli zrovna nestojím, protože na to máme jiné povely. Jako vyšší level si už zvládnu po přivolání i sednout a chvilinku počkat, než můžu jít.“