KONTRASTNÍ METODA

Vždy existuje vícero způsobů, jak štěně něco naučit nebo odnaučit.
Dnes si povíme o kontrastní metodě, která je velmi účinná a funkční.

Štěně splní úkol, protože chce získat odměnu a vyhnout se trestu

U této metody používáme odměny i tresty. Opět připomínám, že trest není jenom fyzické trestání nebo okřiknutí štěněte. Štěně vnímá jako trest všechno, co je mu nepříjemné – když díky svému chování nezíská to, po čem touží nebo o to díky svému chování přijde. Trestem je tedy např. i ukončení společné hry nebo tréninku, nezískání hračky nebo pamlsku, nepuštění z vodítka a pod. Odměnou může být pamlsek, získání hračky nebo společné hry, ale také ukončení práce a puštění z vodítka, hra s jinými psy, možnost někam jít nebo si něco vzít. Princip je jednoduchý – pokud štěně reaguje na povel, získá něco, pokud nereaguje, něco ztratí nebo přijde trest. Štěně každopádně nemá na výběr a povel splnit musí. Má ale možnost získat lákavou odměnu, pokud se rozhodne poslechnout. Rychleji tak zvolí variantu reagovat na povel (nebo zákaz) a omezí pokusy vyhnout se poslušnosti.

Tuto metodu používejte zejména v situacích, kdy už štěněti nestačí jenom pozitivní motivace (nabízíte mu pamlsek, hru), protože má jiné zájmy a poslechnout pro něj zrovna není moc lákavé. Naučí se ale, že je pro něj nejvýhodnější příkaz (nebo zákaz) splnit a vyhnout se tak nepříjemnostem. Odměna slouží jako kompenzace toho, že se štěně něčeho zajímavého vzdalo a jako motivace, aby pracovalo, i když se mu moc nechce.

PŘÍKLAD POUŽITÍ

Jak naučit štěně, aby klidně sedělo, když ho pouštíte z vodítka?

Cíl je naučit štěně, aby si před puštěním z vodítka sedlo a klidně počkalo, dokud ho odepínáte. Pokud skáče, tahá, kňučí nebo štěká, nikam se nedostane (trest) a hra se psy nebo běhání na volno se oddalují (trest). Pokud si sedne, odepnete ho – má volno a může běžet za psy (odměna). Pokud jste důslední a dodržíte tento postup pokaždé, když štěně chcete pustit, naučí se rychle, že je pro něj výhodné co nejrychleji se zklidnit a počkat, až ho odepnete. Odkaz na celý článek s videonávodem: www.hodnestene.cz/pousteni-z-voditka/.

V dalším díle se podíváme na metodu pokus-omyl.
Zuzana Važanová
2.6.2021