Pes kouká na kluka na koloběžce a říká si: "Kolem mě neprojdeš, chlapečku!". Chystá se zaútočit.

PES ŠTĚKÁ NA KOLOBĚŽKY, KDE DĚLÁTE CHYBU?

Mladá štěňata ráda běží, skáčou nebo štěkají na vše, co se hýbe: děti, běžce, koloběžky, kola, skateboardy, auta nebo motorky. Začínají s tím již malá štěňata, ale nejvíc se toto chování rozjede v pubertě. Jak to vyřešit?

Chyba – jste jenom reaktivní

PSA TRESTÁTE (nejhorší varianta)

Psa nic neučíte. Jenom čekáte na situaci, kdy se zachová nevhodně (štěká a loví), abyste ho mohli potrestat.

Pes se naučí, že se vám nelíbí lovení a pokud bude lovit, potrestáte ho. Trest ho ale nenaučí, jak situaci vyřešit a jak se touhy lovit zbavit. Lovení je instinktivní chování, pes ho nedokáže ovládat a sám se ho zbavit. Potřebuje k tomu vaši pomoc. Trestání je tedy většinou nefunkční a jenom psa stresuje. Pes ví, že se bude chovat špatně a že za to bude potrestaný, ale nedokáže se ovládnout a tím trestu předejít.

REAKCE PSA: Buď se snaží trestu vyhnout (nedá se chytit) nebo si alespoň lovení užít, než trest přijde. Tato situace zvyšuje stres psa. Vidí, že jste neklidní a neklid se přenáší i na něj. O to zuřivěji se vrhá na vše, co se kolem mihne. Čím víc psa trestáte, tím víc loví, a často pak přejde až k agresivitě.

Pes ví, že když bude lovit a štěkat, potrestáte ho.
Netuší ale, co má dělat správně a sám s lovením přestat.

PSA OPRAVUJETE (špatná varianta)

Pokud psa zastavíte, když loví a opravíte jeho chování (např. ho přivoláte a odměníte), je to mnohem lepší řešení. Stejně ale nebude fungovat a pes lovit nepřestane. Naučí se lovení přerušit a přijít k vám, protože dostane něco dobrého. Nenaučí se ale, jak se touhy lovit zbavit.

REAKCE PSA: Oproti předcházející situaci se nemusí bát trestu, takže není ve stresu a možná přibíhá rád, protože dostane lákavou odměnu. Nevýhodou je, že se může naučit lovit a štěkat schválně, aby pak získal něco dobrého, až přiběhne na zavolání.

Pes už umí lovení přerušit, ale stále nedokáže ovládnout touhu lovit. Pes vyběhne a štěká, ale když ho zavoláte, lovení přeruší a přijde k vám.

Správně – jste aktivní

Pokud chcete, aby pes nelovil, musíte vyřešit jeho touhu lovit.
Buďte aktivní – naučte psa, jak se ovládnout a odolat lovení.

PSA UČÍTE NELOVIT (správná varianta)

Zastavte psa v momentě, kdy uvidí něco, co by rád lovil. Řekněte mu přesně, co má dělat (např. Sedni, zůstaň!) a jeho pozornost přesměrujte na vás a na odměny. Nabídnete mu tak „náhradní řešení“ – pes sice přijde o zábavu z lovení, ale získá lákavou odměnu za sebeovládání. Odměny by měli být dostatečně lákavé, aby psa zaujali. Pokud je to nutné, mějte psa na vodítku, abyste ho mohli případně zastavit, pokud by chtěl vyběhnout. Když se ovládne a neloví, odměňte ho a pochvalte.

JAK TO FUNGUJE
Psa ovlivňujete, když uvažuje nad tím, jak se zachová. Korigujete tak jeho myšlení, a ne už vzniklé problémové chování. Pokud zastavíte myšlenku, nemusíte opravovat nebo trestat špatné chování. Místo toho psa včas nasměrujete tam, kam potřebujete. Ideálním řešením je, když požadujete, aby si pes sedl a v klidu počkal, než objekt jeho zájmu přejde kolem vás. Platí pravidlo, že co dělá tělo, dělá i mysl – takže když zklidníte tělo, zklidníte i mysl psa. Proto je ze začátku pro psa jednodušší sedět a koukat se. Až když to zvládne, může začít trénovat chození kolem objektu, který by rád lovil.

Pes už umí ovládnout touhu lovit a ví, jak se má chovat správně.
Neloví a neštěká, ale hezky sedí a v klidu čeká, a za to je odměněn.

NA PROCHÁZKU S PAMLSKY – Tento postup vyžaduje, abyste na procházce sledovali psa i okolí a byli tak připraveni kdykoliv zasáhnout a psa usměrnit. Musíte s sebou nosit pamlsky (a hračku), abyste psa mohli za dobré chování odměnit. Díky odměnám pes rád svou pozornost obrátí na vás a ochotněji se vzdá lovení.

Prevence lovení

Pokud chcete, aby pes nelovil, musíte vyřešit jeho touhu lovit.
Buďte aktivní – naučte psa, jak se ovládnout a odolat lovení.

1.Začněte brzy
Lovení a štěkání se nejvíc projevuje v pubertě. S učením sebekontroly a zvládáním loveckého pudu ale začněte co nejdříve, ideálně hned od začátku, jakmile si přivezete štěně domů. Budete tak připraveni a víte správně reagovat, když se vaše štěně poprvé rozeběhne za běžcem nebo kolem.

2.Trénujte sebeovládání
Schopnost sebeovládání a zvládání loveckého pudu se dá natrénovat doma i venku v klidném prostředí. Nemusíte čekat, až půjde kolem cyklista, děti nebo běžec. Nejjednodušší situace, které můžete nacvičit, jsou – házení míčku, ignorování kolemjdoucích lidí nebo můžete psa vzít k cyklotrase, aby si zvyknul na projíždějící kola.

3.Hrajte lovecké hry
Hrajte se psem hry, kde může dostatečně vybít své lovecké pudy. Nejoblíbenější je hra na lovení hračky a následné přetahování se o hračku, aportování, ale také hledání hračky nebo pamlsku.

Zuzana Važanová

Autorka kurzů, blogu a trenérka psů

Jsem trenérkou psů už 15 let. Prvních 5 let jsem trénovala poslušnost a agility na cvičáku na Slovensku, dalších 10 let jsem soukromou trenérkou v Praze. Specializuji se na výcvik a výchovu štěňat, a to už od jejich 10 týdnů. Poradím si ale i s bláznivými puberťáky, bázlivými psy, nebo reaktivním a problémovým chováním.

Přejít nahoru