ODMĚNY A TRESTY

ODMĚNY A TRESTY

Chování vašeho štěněte formujete zejména pomocí odměn a trestů. Jejich správné použití vám dává téměř neomezené možnosti při tréninku a velice zrychlí celý proces výchovy i výcviku.

ODMĚNY

Štěně je odměněno, když získá něco, po čem zrovna touží, nebo když se vyhne či zbaví něčeho, co je mu nepříjemné.

Přímé odměny
pamlsky
hození míčku
společná hra

Uznání a ocenění
pohlazení, poplácání
pochvala a potvrzení správnosti
vaše spokojenost, příjemná energie

Puštění z vodítka
puštění někam, za někým (místa, psi, lidi)
běhaní na volno, čichání, průzkum okolí

Hierarchie, pravidla a výhody
přístup na vyšší, pohodlnější místa
možnost neposlechnout či obejít zákaz

Vyhne se nepříjemnostem
ukončení výcviku, zákazu či omezení
ustoupíte od požadavků, snížíte nároky
konec nepříjemné situace či činnosti

JAK POUŽÍVAT ODMĚNY

Při výcviku odměňujete zejména žádoucí chování a splnění povelu, ochotu učit se, spolupráci, pokroky a momenty, kdy štěně upřednostní vás a ignoruje rozptylující podněty v okolí. V běžném životě odměňujete žádoucí emoce, uklidnění, správnou socializaci, správnou reakci na různé podněty a situace, ustoupení od tvrdohlavosti, podřízení se, přizpůsobení se, akceptování pravidel, respektování zákazů projevy respektu a uznání vaší pozice, nebo zájem o trénink, kontakt a hru.

Odměny používáte vědomě, když štěněti po splnění povelu či zákazu nabídnete pamlsek, hračku či společnou hru a vyjádříte svou spokojenost pochvalou a vaší klidnou energií. Nepřímo a často nevědomě štěně odměňujete mnohem častěji. Pokud si toho nejste vědomi, můžete nechtěně upevňovat mnohé zlozvyky: vynucování, štěkání, neklid, skákání, tahání, lovení, ochranitelské chování, žárlivost, majetnické chování a mnoho dalšího.

O správném používání odměn si budeme vyprávět na trénincích.

TRESTY

Štěně vnímá jako trest situaci, která je nepříjemná nebo nikam nevede, nebo když nezíská něco, po čem touží.

Přímé tresty
slovné pokárání, hrozba
šťouchnutí do hrudi, cuknutí vodítkem
chycení za kůži za krkem, zvednutí
znehybnění, položení na stranu

Omezení svobody, výhod a pozornosti
připnutí na vodítko, odchod domů nebo od psů
nechat štěně o samotě, odchod pryč
ukončení hry, výcviku a mazlení
poslat štěně na nižší místo (na zem)

Nezíská to, co chce
štěně někam, za někým nepustíte (místa, lidi, psi)
štěně nezíská pamlsek, hračku, hru či ocenění

Práce navíc, zbytečná námaha
musí opravit chybu, zopakovat cvik správně
marné pokusy a chování, které nikam nevede

Nepříjemné situace, aktivity či manipulace
vstup do nepříjemného prostředí
nepříjemné či bolestivé ošetření
situace, kde štěně cítí strach

JAK POUŽÍVAT TRESTY

V moderním, etickém tréninku nepoužíváme fyzické tresty, zastrašování a bití psa, protože často vedou k narušení vztahu štěněte k vám a hlavně při nesprávném použití nevedou k cíli. Ve výsledku se štěně i navzdory trestům opakovaně vrací k danému chování a u vás zbytečně roste frustrace a pocit bezmoci.

V posledních letech naštěstí trenéři vyvinuli jemnější a mnohem funkčnější formy trestů. Je nutno říct, že naším cílem není štěně trestat, ale dosáhnout odstranění nežádoucího chování a naučit štěně včas reagovat na zákazy a hrozby. A k tomu dočasně tresty používáme. Pokud je trest použitý správně, štěně ho rychle pochopí, nemá z vás strach, váš vztah neutrpěl, štěně je psychicky v pohodě, stoupne váš respekt a autorita, a štěně se začne danému chování vyhýbat. Bude vám stačit jenom hrozba či zákazový povel, trest nebudete potřebovat. Štěně dokonce můžete odměňovat! Zrychlí to trénink a štěně nežádoucí chování ochotněji opustí.

Důležité je zvolit správný druh trestu a načasování. Trest má byt jen tak silný, aby byl účinný. Štěně tresty akceptuje, pokud je vnímá jako spravedlivé, adekvátní a uznává vás jako vůdce smečky. Pokud nemáte autoritu nebo trestáte přehnaně, štěně se bude bránit. Taky je logické, že pokud má štěně možnost, trestu se vyhne. Je to projev jeho inteligence a schopnosti přežít. Mějte tedy vždy nad štěnětem kontrolu a nehrozte mu něčím, co nechcete nebo nemůžete použít. Ztratíte respekt a štěně se naučí před vámi utíkat, kdykoliv se rozzlobíte.

Trestů je mnoho. Víc o jejich konkrétním použití si povíme na trénincích.