POVAHY PSŮ A TEMPERAMENT

Psy se dělí do čtyř skupin dle temperamentu :

  • cholerik
  • sangvinik
  • flegmatik
  • melancholik.

Hlavními posuzovanými faktory jsou schopnost a ochota psa učit se, rychlost učení, rychlost zapomínání naučeného a temperament, tj. potřeba fyzické a psychické zátěže.

CHOLERIK

rychlé reakce na podněty, ale problém uklidnit se

Psy cholerické povahy se lehce rozdráždí a reagují ihned štěkotem nebo zvýšenou fyzickou aktivitou – skáčou, vrhají se na všechno, táhnou na vodítku a jsou celkově neklidní, pořád ve střehu. Jsou dominantní a neradi se podřizují. Mají sklon ke konfliktům s jinými psy i s lidmi.

Jsou mimořádně bystří a nic jim neunikne. Hledají podněty, které by zaměstnaly jejich neklidnou mysl. Jsou ohromně vytrvalí, pracují s vysokým nasazením a neleknou se žádné překážky. Proto jsou ideální pro práci v těžkých podmínkách a pro psychicky náročné úkoly. Nesnesou nečinnost.

Tito psy jsou rozhodně nároční a nejsou vhodní pro začátečníka. Ocení rozhodného psovoda, který je dokáže vést a usměrňovat jejich divoký temperament. Nepodřídí se jen tak někomu. Nutně potřebují fyzický pohyb, dobrou socializaci a psychickou i fyzickou práci.

U nedůsledného psovoda nebo při nevhodném výcviku mají sklony k agresi – potlačování jejich temperamentu nebo trestání nevede k úspěchu!

pro koho je vhodný – rozhodný, dominantní a velmi aktivní člověk
nevhodný – do rodiny s dětmi, pro submisivní majitele a pro ty, co nemají čas

SANGVINIK

veselý bystrý společník, kdykoliv připravený hrát si

asi nejideálnější temperament – velice rychle se učí a když už se něco naučí, tak to nezapomene. Lehce se dá vychovat, dobře vychází s lidmi i zvířaty, velice přátelský a kontaktní. Ideální k dětem.

Potřebuje hodně pohybu a hry, uvítá základní výcvik i různé psí sporty. Je výborný aportér!

Nemůžete ho ale nechat celý den doma nebo nechodit na výlety. Miluje, když ho vezmete na procházku a do lesa, ale také třeba do města a do kavárny. Vítá návštěvy a pravděpodobně jim nosí celý čas míčky nebo se k někomu aspoň přitulí a užívá si .

výhody :  i když došlo k chybám ve výchově nebo ve výcviku, lehce se dá napravit
nevýhody : asi žádné. není vhodný pro klidné, pohodlné lidi 🙂

FLEGMATIK

pomalu se učí, velmi rychle jde do útlumu

ideální pro klidné, pohodlné lidi – je to takový mazel, co vám udělá radost. Nepotřebuje moc pohybu ani práce, sám se pohybuje celkem pomalu již jako štěně. Rád si schrupne a miluje pohovky, místečko na sluníčku a drbání za ušima!

výhody : pro starší lidi nebo do rodiny s dětmi jako stvořený 🙂
nevýhody : určitě není pro vás, pokud chcete pracovního psa nebo parťáka na kolo, agility apod.

MELANCHOLIK

pomalu se učí a velice rychle zapomíná

No, co dodat? jsou to ti pejsci se smutnýma očima a lehce ustrašenou povahou. Nemají daleko k útěku, lehce se leknou a nemají rádi, když na ně sahají cizí ruce. Budou vyžadovat zvýšenou starostlivost už jako štěňata, jemné zacházení a dobrou socializaci.

Pokud jste starostliví, rádi hýčkáte a ochraňujete své miláčky, směle do toho! Dostanete věrného společníka, který se Vás bude držet a milovat Vás celý život.

výhody : nízké nároky na pohyb
nevýhody : lehce labilní psychika, nevhodný na práci v těžkých podmínkách a na rychlé sporty

Zuzana Važanová