POZITIVNÍ MOTIVACE

Vždy existuje vícero způsobů, jak štěně něco naučit nebo odnaučit.
Dnes si povíme o pozitivní motivaci, kterou štěňata přímo zbožňují.

Štěně splní úkol, protože chce získat odměnu

Princip je jednoduchý – máte odměnu, kterou štěně chce a je tedy ochotné pro její získání něco udělat. Ihned po tom, co štěně splní váš povel, odměnu dostane. Nepoužívá se tady žádné donucování nebo tresty. Štěně je při učení aktivní – samo se snaží přijít na to, co po něm chcete, protože chce získat odměnu. Vytváří si tak dobrý vztah k tréninku, rozvíjí svou inteligenci a učí se spolupracovat. Ve výsledku vás dokonce samo pobízí k tréninku, protože ho učení baví!

Použití v tréninku

Tato metoda je ideální pro malá štěňata, protože jsou zvídavá, mlsná, mají velký zájem o výcvik a o vás, ráda spolupracují a učí se nové věci. Pamlsky jsou pro ně velmi lákavé a okolní rozptýlení je ještě moc nezajímá. Pozitivní metodu používáme v prvních fázích výcviku, kdy trénujeme v klidném prostředí a po štěněti chceme, aby pochopilo, co přesně má po vyslovení povelu udělat a reakci si hezky zautomatizovalo.

Výhody

Trénink pomocí pozitivní motivace je ideální na učení aktivních cviků, kde má štěně samo udělat nějakou akci a je těžké ho k tomu přimět. Můžete tak docela snadno naučit povely Sedni!, Lehni!, Ke mně!, K noze! Místo! a spoustu psích triků (dej pac, válení sudů, slalom mezi nohami a pod.).

Nevýhody

Můžete trénovat, jenom když štěně odměnu chce. Motivaci můžete samozřejmě ovlivnit – štěně má hlad, máte velmi chutné pamlsky a ideálně máte taky mlsné štěně (odměnou může být i hračka a spousty jiných věcí, ale o tom si povíme zase v jiném článku). Nevýhodou je, že když se nasytí nebo má něco lepšího a zajímavějšího, výcvik ho už nebaví, sebere se a jde pryč. Zejména od 4.měsíce se štěňata začnou intenzivně zajímat o okolí, vyhledávat a upřednostňovat hru se psy a pozitivní motivace vám už nebude stačit.

PŘÍKLAD POUŽITÍ

Jak naučit štěně povel Sedni!

Štěně stojí před vámi a dívá se na vás. Vyslovte povel Sedni! a ukažte mu pamlsek. Držte ho nad jeho hlavou, takže pokud na něj chce vidět, zakloní hlavu a sedne si. Možná mu to chvilku bude trvat, ale nakonec se mu to podaří. Ihned mu pamlsek dejte a pochvalte ho. Po několika opakováních si štěně uvědomí, že po vyslovení povelu si má sednout a tak získá pamlsek.

Je to dialog

Cvičení na odměnu je skvělý způsob, jak vybudovat u štěněte zájem a pozitivní vztah k tréninku. Na začátku se ho ptáte: Podívej, něco dobrého tu pro tebe mám. Máš o to zájem? (nabízíte příležitost získat hodnotnou odměnu) a štěně vám odpovídá: Ano, mám. Co mám udělat, abych tu dobrotu získalo? (je ochotné a připravené trénovat). Dáte mu povel. Štěně nad úkolem přemýšlí, snaží se přijít na správné řešení a pokud ví, co má udělat, úkol co nejrychleji a nejlépe vykoná (splní zadání). Vy mupak dáte odměnu, kterou jste mu za poslechnutí nabídli (dodržíte slib).

V dalším díle se podíváme na použití negativní motivace.
Zuzana Važanová
20.5.2021