PROČ ŠTĚŇATA TAHAJÍ?

Štěňata mají vícero důvodů, proč tahají. Některé jsou přirozené a některé
jste podpořili vy. Pojďme se na ně podívat a povězme si, co se s tým dá udělat.

Bojí se / prostředí je příliš rušné

Štěně se logicky bude snažit dostat co nejrychleji pryč z prostředí, které ho děsí nebo je pro něj příliš rušné, hlučné či jinak nepříjemné. Pokud je na vodítku, bude se vás snažit odvléct pryč. Štěňata se často bojí štěkajících psů za plotem. Musí se naučit, že i když tito psi vypadají hrozivě, jsou neškodní, protože jsou za plotem a ke štěněti se nedostanou.

Řešení: Štěně socializujte, tj. zvykejte ho postupně na různé prostředí a podněty. Seznamte ho se vším, co bude součástí jeho dospělého života a naučte ho, jak má správně reagovat. Štěně se zbaví strachu a nebude mít důvod někam utíkat nebo se rušné situaci vyhýbat. Pokud je štěně ještě malé a dostanete se do náročné situace, kterou ještě nezvládá, vezměte ho do náruče. Až bude větší, zvládne to i samo, na zemi a na vodítku.

Chce domů

Štěňata často pospíchají na konci procházky při návratu domů. Jednak už poznají cestu, takže nemají důvod jít pomalu s vámi jako v cizím prostředí. Jednak doma může být to, co zrovna potřebují, například vodu, pokud mají žízeň. A taky se možná těší na to, co po procházce následuje – jídlo, společná hra, mazlení či spánek. A možná má jenom radost, že ví kam jdete a nechce se mu jít pomalu.

Řešení: Na procházku berte s sebou vodu, pamlsky a hračku. Udělejte procházku zajímavou. Délku a náročnost procházky přizpůsobte věku a kondici štěněte, ale také počasí a ročnímu období. Štěně učte, že pokud je na vodítku, domů se nepospíchá. Nedovolte mu tahat, napomeňte ho a pomocí pamlsků trénujte klidnou chůzi.

Někam spěchá

Štěně rádo pospíchá a tahá, pokud jdete někam, kde to má rádo a kam se těší. Z jeho pohledu je logické, že čím dřív tam budete, tím rychleji se dostane k zábavě. Je to zejména cesta na psí louku, do parku, za psími kamarády apod.

Řešení: Nezrychlujte, tím byste jenom štěněti potvrdili jeho teorii. Naučte ho v klidu někam dojít. Přesměrujte jeho pozornost na vás. Cíl a zábava tak nebude někde vpředu, ale vy se stanete tou zábavou. Před cílem požadujte zklidnění, sednutí a štěně pusťte až pak, na povel „Volno!“. Štěně tak ví, že se stejně k cíli nedostane bez vašeho povolení.

Má moc energie

Štěně, které čekalo hodiny doma, odpočívalo a střádalo síly, bude pobíhat, tahat a jásat, jakmile ho dáte na vodítko a vezmete ven. Malá štěňata jen ztěžka dokážou regulovat svou energii a není v jejich moci chovat se klidně.

Řešení: Vybijte energii ještě před odchodem na procházku: zahrajte se společně na zahradě s přetahovací hračkou, házejte mu míček, potrénujte povely, a až pak vezměte štěně ven na ulici. Pokud bydlíte v bytě a štěně se potřebuje vyvenčit, zahrajte si s ním a potrénujte na začátku procházky, hned po vyvenčení. Pokud máte malý plácek přímo před domem nebo bydlíte v klidné ulici, je to ideální. Štěně může být celou dobu na vodítku, abyste nad ním měli kontrolu a nic se mu nestalo. Pokud nic takového k dispozici nemáte a potřebujete se co nejrychleji dostat na nějaké vhodné místo, můžete si tuto cestu zpříjemnit přetahováním se o hračku (jednu stranu držíte vy, druhou štěně). Tak štěně nemá proč běžet dopředu a může velmi příjemně vybít energii už během cesty.

Je to plemeno, které chodí vpředu (průzkumník terénu)

Možná máte plemeno, které bylo vyšlechtěno na průzkum terénu, prohledávání porostu a vyhledávání zvěře v něm. Proto je pro něj přirozené pohybovat se několik metrů či dokonce desítek metrů před vámi. Pomalá chůze vedle vás je pro něj nepřirozená.

Řešení: Tréninku chůze na krátkém vodítku budete muset věnovat hodně pozornosti. Pokud je to možné, voďte štěně co nejvíc na delším vodítku a umožněte mu chodit vepředu, jak je pro něj přirozené.

Naučilo se na vodítku tahat

A tady

Řešení:

Požadujete jen chůzi na krátkém vodítku

Pro štěně je velice těžké jít jenom na krátkém vodítku a naším tempem. To zvládnou jen velice malá štěňata, která se ještě moc nerozkoukala a cítí se bezpečněji po vašem boku. Nebo hodně unavená štěňata, nebo dospělí psi.

Řešení: Střídejte volnou chůzi na delším vodítku, kdy štěně může běhat a prozkoumávat okolí, a chůzi na krátkém vodítku.

Tahání se mu oplatí (funguje) – pes vede vás, ne vy jeho

A tady už máme situace, kdy jste štěně naučili tahat vy. Pokud štěně někam zatáhne a vy ho tam vezmete nebo povolíte vodítko, aby se tam mohlo dostat, je jenom logické, že štěně bude tahání používat, kdykoliv se bude chtít k něčemu dostat. Stane se to pro něj funkčním způsobem komunikace, která z jeho pohledu skvěle funguje. Ono zatáhne, vy povolíte. Pokud se to opakuje pravidelně, štěně z toho vyvodí, že takhle to funguje a časem si bude taháním vynucovat přístup ke všemu, co ho láká a zajímá.

Řešení: Nezrychlujte, když štěně někam tahá. Nenechte ho, aby vás někam odvleklo.

Nezná povel „Nesmíš pejska!“

Štěně

Řešení:

Nezná povely „Volno!“ a „Jdeme!“ (případně „K noze!“)

Štěně

Řešení: