HODNÉ ŠTĚNĚ

SEZNÁMENÍ DVOU PSŮ (díl 1.)

Kde a za jakých podmínek se dva psi seznámí, ovlivní jejich další vztah.
Dodržte následující pravidla psího seznamování a seznamte psy správně.

SEZNAMTE JE VENKU


Na prvním setkání velice záleží. Nastavují se pravidla, hierarchie a zakládá se nový vztah. Dá se toho hodně pokazit, a to pak ovlivní celé další soužití psů. Podívejme se tedy, co by se u prvního setkání psů dělat nemělo a jak by to mělo vypadat správně. Je jedno, jestli jsou psi přátelští, přinesli jste domů nové štěně nebo seznamujete bázlivé, nespolečenské, nebo naopak divoké či dominantní psy. Dodržet základní pravidla je dobrá investice vždy.


1. NEUTRÁLNÍ PROSTŘEDÍ

Psi, stejně jako my lidé, se s někým novým nejraději seznamují v neutrálním prostředí. Když jdete na první schůzku, sejdete se v kavárně nebo jdete spolu na večeři. Málokdy jdete přímo k někomu cizímu domů. A taky si nepozvete domů někoho, koho jste nikdy neviděli. K tomu může dojít, pokud první setkání dopadne dobře a navážete přátelství. Psi to mají úplně stejně. Neradi jsou překvapeni nečekaným příchodem nového psa přímo u nich doma a mnohem raději se seznamují venku. Ideálním místem pro první setkání je městský park, louka za domem nebo procházka v přírodě. Tam se nikdo necítí ve výhodě a nemá tendenci bránit si své území.

TIP : Pokud seznamujete stejně naladěná štěňata nebo dva hravé a přátelské psy, můžete je rovnou pustit, aby se očichali a pohráli si. Nehrozí žádný konflikt a psi rychle navážou přátelství.

2. VEZMĚTE JE NA PROCHÁZKU

Psi, kteří o bližší kontakt nestojí, nenechte, aby se hned setkali přímo tváří v tvář. Pro dominantní psy je takové setkání výzvou k souboji, bojácní psi se takovému kontaktu naopak vyhýbají. Pokud je jeden pes hodně divoký a hravý, a druhý pes o takové chování nemá zájem, není přímé setkání nejlepší nápad. O kontakt by měli stát oba. Mnohem lepší je vzít je na společnou procházku, kdy psi jdou vedle vás na vodítku a mají čas navzájem se pozorovat. Chůze je hezky zklidní, vybijí prvotní energii, nadšení nebo nervozitu. Psy veďte tak, aby šli co nejdál od sebe. Mějte je celý čas na vodítku a korigujte jejich chování. Pokusy o kontakt zatím eliminujte. K přímému kontaktu dojde až na konci procházky.

TIP : Pokud je váš pes hodně divoký a hravý, vyběhejte ho a pohrajte si s ním ještě před procházkou s novým psem. Nebude pak všechnu svou pozornost upírat na psa a bude schopný klidněji kráčet vedle vás.


Jak poznáte, že procházka dopadla dobře?

Psi jdou hezky vedle vás, nesnaží se zbytečně o kontakt a nejeví známky agrese, strachu nebo
přílišné divokosti. V takovém případě je čas seznámit je a umožnit jim bližší kontakt.


3. UVĚDOMTE SI, JAKÉ PSI SEZNAMUJETE

PSI SE MAJÍ RÁDI
Ideální situace. I tak dodržte pravidla seznamování.

Pokud máte štěstí a seznamujete psy, kteří se mají od první chvíle rádi, je situace velice jednoduchá. Nejčastěji jde o situaci, kdy se potkají štěňata, pes a fena nebo dva hraví a přátelští psi. I tak je napoprvé vezměte někam ven, kde se můžou očichat a pohrát si spolu. Až pak jděte domů. Kupodivu už i malá štěňata se chovají na svém území teritoriálně a mnohem lépe uvítají doma někoho, s kým už se skamarádila.

PSI SE NEMAJÍ RÁDI
Jeden nebo oba psi nemají o přátelství a kontakt zájem.

 • Koupili jste si ke staršímu psovi nového pejska. Málokterý pes má radost, když domů přivezete nové štěně. Je to pro něj nový vetřelec s ostrými zuby a neutichající energií, který mu bere vaši pozornost a lásku. Seznamte vašeho psa s novým štěňátkem nejdříve venku a až pak je společně vezměte domů.
  TIP : Nezanedbávejte staršího psa, protože svou pozornost a péči teď potřebujete věnovat štěněti. Naopak, udělejte celou situaci pro staršího psa výhodnou a o to rychleji se s příchodem nového člena rodiny smíří.

 • Jeden ze psů je pro toho druhého moc divoký. Hlavně starší psi nemají zájem o divoká hravá štěňata. Mají rádi svůj klid a na štěňata vrčí, aby je odehnala. Ještě před prvním setkáním proto divokého psa dostatečně unavte a pohrajte si s ním. Při setkání ho mějte na vodítku a nedovolte mu skákat a divočit. Naučte ho, že nového psa si může očichat, jenom když je v klidu. Musí akceptovat, že si hru nemůže vynucovat. K hraní může dojít, jenom když o to stojí oba psi.
  TIP : Situaci můžete vyřešit tím, že na společných procházkách si s divokým psem hrajete a házíte mu aport. Zároveň ho učíte, aby ke klidnému psovi nechodil a nevynucoval si u něj hru. Spokojení pak budou oba psi – jeden se vyběhá a druhý má svůj klid.

 • Jeden pes se bojí toho druhého. Může se stát, že jeden pes má špatné zkušenosti a psů se bojí. Buď se přímému kontaktu vyhýbá nebo po psech, kteří se přiblíží, přímo vyjíždí. Jde o snahu druhého psa zastrašit, aby se nepřiblížil. Bázlivý pes se tak snaží vyhnout případnému napadení, které hrozí, když se druhý pes dostane moc blízko. Pro takového psa jsou „nebezpeční“ jenom psi, kteří překročí určitou vzdálenost. Jiné psy neřeší, protože jsou v bezpečné vzdálenosti. Pro takového psa je důležité hned od začátku vidět, že je v bezpečí a že bez jeho souhlasu se k němu druhý pes nebude přibližovat a iniciovat kontakt. Mějte proto psy na vodítku a korigujte jejich chování.
  TIP : Doporučuji vyřešit u bázlivého psa strach ze psů a naučit ho, že se může opět cítit bezpečně a nemusí štěkat a útočit.

 • Psi soupeří o dominanci. Tato situace může nastat, když se setkají dva dominantní mladí psi, dvě feny nebo dva psi na stejné úrovni. Ani jeden ze psů se nechce dobrovolně podřídit a neustále soupeří o vedoucí postavení. Souboj může probíhat neagresivně – psi si skáčou na záda, cpou se všude jako první, kradou si hračky, vytláčejí se navzájem při získávání pamlsků, pohlazení a pozornosti, zabírají si navzájem pelíšky a oblíbená místa, žárlí na sebe a snaží se toho druhého vystrnadit z vaší blízkosti. Může docházet k drobným výměnám názorů, obejde se to ale bez agrese.
  TIP : Tito psi potřebují pochopit, že vy majitelé jste v hierarchii nad nimi a určujte pravidla a zásady společného soužití, které oni musí dodržovat. Dominantní psi potřebují hodně pohybu a psychické práce, jako je trénink poslušnosti a nových povelů, dodržování pravidel v domácnosti a trénink různých cvičení, které je přirozeně zařadí v hierarchii rodiny až za vás. Více o tom píšu v e-booku Jak se stát vůdcem smečky.

PSI JSOU AGRESIVNÍ
Psi jdou okamžitě do konfliktu, když se vidí.

Nejhorší variantou je situace, kdy psi jdou přímo do agrese, když se vidí a neustále hrozí konflikt. Otázkou je, proč jsou agresivní? Je to vzájemná antipatie, rivalita u mladých psů, nezvládnutá dominance nebo jeden pes útočí a druhý na něj jenom reaguje? Nebo jsou to psi se špatnou minulostí, byli v minulosti napadeni nebo mají zanedbanou socializaci (vyrostli izolováni od psů)? Je nutné přijít na přesnou příčinu jejich chování a tu vyřešit. Popracujte u obou psů na správném zařazení v hierarchii a vyřešte příčiny jejich agresivity. Pokud mají nějaký čas strávit spolu nebo dokonce bydlet v jedné domácnosti, je nanejvýš důležité naučit je snášet se vzájemně a ujasnit si pravidla přípustného chování.

Jak poznáte, že jsou psi přátelsky naladěni?


Psi, kteří jsou v pohodě a cítí se bezpečně, mají uvolněné postavení těla, klidně si sednou nebo lehnou, protože se nebojí napadnutí. Koukají se kolem, chvost mají v rovině se zády nebo lehce svěšený a dýchají otevřenou pusou.


TIP: Pes, který je ve stresu, má ztuhlé tělo, chvost je buď nahoru (dominance) nebo stažený mezi nohami (strach), má vykulené oči a neustále sleduje druhého psa, odmítá se mu otočit zády, nechat se očichat a rozhodně si nesedá a nelehá (zranitelná pozice). Může se za vás schovávat nebo se snaží dostat se do náruče. Pes ve stresu odmítá jídlo a má pevně zavřenou pusu (chce mít možnost bránit se). Pokud si váš pes v přítomnosti jiného psa vezme pamlsek, není na tom tak špatně.

4. DOVOLTE PSŮM OČICHAT SE, ALE MĚJTE JE NA VODÍTKU

Jste venku, je po procházce a oba psi jsou v pohodě a klidní. Může tedy dojít ke kontaktu, tj. necháte psi očichat se. Mějte je na vodítku, abyste mohli korigovat případné nevhodné chování. Co je nevhodné chování? Zejména jakýkoliv projev agrese, ale také skákání na druhého psa a pokládání tlapek na záda druhého psa. Je to dominantní gesto a může vést ke rvačce. Mnoho starších psů nebo malá plemena nemají rádi, když jim jiný pes skáče na záda. Pokud začne být jeden pes moc divoký a druhému se to nelíbí a uhýbá, kontakt přerušte. Chvilku se projděte a zkuste to znova. Psi se tak učí, že k seznámení dojde jenom při dodržení pravidel – to bojácného psa uklidní, a divokého nebo dominantního psa to zklidní.

Ponaučení pro psy je :

 • s kontaktem souhlasí oba psi
 • kontakt má určitá pravidla slušného chování
 • v případě porušení pravidel je kontakt přerušen

Kontrolu nad chováním psů mají po celý čas majitelé. Psi jsou tak víc v klidu a chovají se lépe. Slabší pes vidí, že nikdo nebude utlačován nebo napadán. Má tak větší důvěru a je víc nakloněn přátelství. Pro divokého a hravého psa, který o seznámení stojí hodně, je kontakt odměnou za to, že se chová slušně a dodržuje pravidla. Pokud je jeden pes (nebo oba) agresivní, nepouštějte psy k sobě.

5. ZKUSTE TO BEZ VODÍTKA

Pokud seznámení na vodítku dopadlo dobře, můžete psy pustit z vodítka a nechat je běhat na volno. Nemusí si spolu hrát. Můžou jít vedle vás nebo běhat každý jinde. Důležité je, že se chovají přátelsky, neutočí na sebe a nevynucují si kontakt, o který druhý pes očividně nestojí. Psy by měli reagovat na povely a zákazy, aby jste je mohli v případě potřeby usměrnit a oni poslechnou.

A JDE SE NA NÁVŠTĚVU!

Pokud se psi skamarádili venku, měli by být v pohodě i doma. To znamená, že nehrozí přímý konflikt nebo projevy nevraživosti a agrese. I tak je ale dobré dodržet následující postup. Nastavuje se tím hierarchie a základní pravidla, které budou platit pro oba psy. Pokud se psi orientují v tom, co smí a nesmí, a vidí, že máte situaci pevně pod kontrolou, vždy se cítí lépe, jsou klidnější a přátelštější.


Další díl bude o tom, jak by měla probíhat první návštěva.


JAK TO MÁ VYPADAT

Pravidla prvního setkání dvou psů.

CHYBY

 • Psi se seznámili přímo v bytě (domě, zahradě) jednoho z majitelů. Pes, který je „doma“ se může chovat dominantně, majetnicky nebo nového psa zahánět pryč. Přirozeně brání své území nebo se naopak bojí nového vetřelce.
 • Nový pes vběhl do bytu (domu, zahrady) jako první, majitel šel až za ním. Pro určení hierarchie v nové situaci je z pohledu psů důležité, kdo vstupuje první. Pokud jdete až za vašim psem a nemáte ho pod kontrolou, váš pes je v hierarchii nad vámi.
 • Příchozí pes je na volno, je divoký a chová se „jako doma“. Pokud jeho chování není pod vaší kontrolou a nedokážete ho povely a zákazy usměrnit, vnímá ho původní pes jako hrozbu a nekontrolovatelnou střelu.
 • Původní pes nebyl na příchod cizího psa připraven a je nemile zaskočen. Psi, stejně jako lidé, cítí sympatie a antipatie vůči jiným psům. Nevhodné chování může výrazně ovlivnit názor původního psa na nového návštěvníka a jejich další vztahy.
 • Necháte nového psa, aby bez dozoru a na volno běhal po celém bytě (domě, zahradě) a všechno si očichával a prozkoumával.
 • Nenastavili jste žádné pravidla, nechali jste to na psech, ať si to řeknou sami.
 • Očekáváte, že psi se přátelsky seznámí, vyjasní si pravidla a hierarchii přirozeně sami. Jste pak zaskočení případnými problémy a nevíte, jak na ně zareagovat.
 • Předpokládáte, že domácí pes automaticky zaujme dominantní postavení a „vychová“ si nového psa, protože on je tady doma. Předpokládáte, že nový pes se automaticky podřídí a akceptuje pravidla nastavená domácím psem, protože je nový a na cizím území.
 • Případně předpokládáte, že nový pes si automaticky zabere vůdčí postavení, protože je větší a silnější a domácí pes to v pohodě přijme.
 • Případné protesty a projevy nevraživosti nebo dokonce agrese, řešíte trestáním (vyhubováním, plácnutím, posláním psa pryč nebo do pelíšku).
 • Necháte jednoho psa, aby ležel v pelíšku druhého psa, bral si jeho hračky, jedl z jeho misky a pod.
 • Upřednostňujete jednoho psa, víc se mu věnujete, všude ho pustíte prvního, dáte mu jako prvnímu hračku nebo pamlsek. Druhý pes žárlí a vznikají konflikty.
 • Tolerujete, když jeden pes vytlačuje toho druhého – když je krmíte, odměňujete, hladíte, zvete na pohovku apod. Z pohledu psů to znamená, že hierarchii určuje drzý pes, a ne vy. Ztrácíte tak možnost rozhodovat o psech a určovat pravidla. Toto právo získává upřednostňovaný pes, který si vždy prosadí své a vy to akceptujete.

SPRÁVNĚ

 • Psi seznámíte venku na procházce. Je to pro oba psi neutrální území. Žádný pes nemá tendenci si území bránit nebo se chovat dominantně či majetnicky.
 • Pokud jsou psi nervózní a hrozí konflikt, nepouštíte je hned k sobě, aby se očuchali. Pohled z očí do očí a přímý pohyb proti sobě vnímají psi jako hrozbu a výzvu k boji. (K sobě můžou, až se zklidní a jsou přátelsky naladěni.)
 • Vezmete je na procházku. Oba psi jsou po celý čas na vodítku a jdou co nejdál od sebe. Vy, majitelé, jdete u sebe a psi jdou po vnější straně.
 • Tak mají psi dostatečný odstup, cítí se bezpečně a mají čas se oťukat. Chůze jim umožní vybít energii, uklidní se a přátelsky se naladí.
 • Pokusy psů o kontakt, pokud je v nich náznak divokosti nebo dominance, ihned zastavíte. Seznámit se můžou, až se zklidní a budou se chovat slušně.
 • Psi kopírují vaši energii, buďte proto klidní, sebejistí, přátelsky naladění a v pohodě.
 • Psi od začátku vidí, že vy určujete celý průběh seznámení a pravidla. To zmírňuje drzé chování a prosazování se.
 • Psi chválíte, pokud se na procházce chovají slušně.
 • Kontakt a samotné seznámení psům umožníte, až když jsou oba klidní, přátelsky naladěni a oba o kontakt stojí. Pokud jeden ze psů uhýbá, couvá nebo dává najevo nezájem či strach, respektujete to a druhého psa k němu nepouštíte.
 • Seznámení probíhá na vodítku, abyste mohli zasáhnout, pokud by se psi nechovali vhodně.
 • U seznámení netolerujete drzé a dominantní projevy, jako jsou skákání, pokládání tlapek na záda druhého psa, divoké chování, štěkání a pod. Pokud se jeden pes takhle chová, kontakt ukončíte a držíte drzého psa chvíli stranou, aby se uklidnil.
 • Psi by se měli očuchat a seznámit v klidu. Pokud mají zájem o hru, máte vyhráno. Pokud to ještě není ono, pokračujete znova v procházce a zkusíte seznámení později. Čím víc jsou psi unaveni a vychození, tím lépe seznámení proběhne.
 • Pokud ani po dlouhé procházce nedošlo k přátelskému seznámení, zkusíte to znova další den. Čím více času psi spolu stráví chozením, tím lépe se poznají a postupně se uklidní.
 • Pokud má některý pes problém (bojí se psů, byl napaden agresivním psem, je z útulku nebo byl nedostatečně socializován), vyřešte to. Problémy sami nezmizí a mají tendenci se časem zhoršovat. Pes vám bude vděčný, když mu pomůžete zbavit se chování, které ani jemu samotnému není příjemné.

PŘÍBĚH MOJÍ PARSONKY


Když byla moje parson teriérka Bluebell ještě štěně, často k nám chodili na hlídání různí pejsci. Dodržovali jsme výše uvedený postup seznámení, pravidla spolubydlení a důsledně jsme odměňovali hezké a tolerantní chování našeho štěňátka. Brzy si ta naše holka vytvořila jasnou představu o tom, jak to chodí, tj. cizí pejsek na návštěvě = pytlík piškot v bříšku. Nové pejsky prostě milovala!

Jednoho dne k nám přišla na návštěvu moje kamarádka se svým belgickým ovčákem. Byl to moc hezký, poslušný a hodný pes. Kamarádka ho hned pozvala, aby si lehnul do pelíšku našeho štěněte a pak si hrál s jejími hračkami. Na ten pohled v očích malé Bluebell nezapomenu. Bylo tam zděšení, zrada a zoufalství. V podstatě se jí nic hrozného nestalo, nikdo jí neublížil, pak si dokonce spolu hezky hráli. A stejně se jí během této krátké chvíle úplně změnil svět.

Od té doby už nebyla hodná na nové pejsky. Všechno si bránila, vždy si načůrala do pelíšku, aby bylo jasné, že patří jenom jí, hrozně žárlila a vrčela u misky s jídlem. Museli jsme s tréninkem začít nanovo a ujistit ji, že už se to nebude opakovat a opět může brát nové pejsky jako kamarády, kteří ji neohrožují.


Zuzana Važanová
6.12.2020

Jde se domů – první návštěva (2)

První seznámení máte za sebou, teď nastal čas vzít pejsky na první návštěvu domů. Dodržte pár zásad a nastavte pravidla hned na začátku správně.

Bydlíme spolu a jde nám to hezky (3)

Spokojené spolubydlení má svá pravidla. Co je dobré dodržet a čemu se raději vyhnout, si povíme v třetím díle vyprávění o spolubydlení psů.

Jak se stát vůdcem smečky (e-book)

Kupte si e-book o výchově štěňat a nastavte správně hierarchii ve vaší rodině.
Díky cvičením a videím získejte štěně, které vás respektuje a poslouchá.