HODNÉ ŠTĚNĚ

PRVNÍ NÁVŠTĚVA (díl 2.)

Po úspěšném seznámení venku je čas vzít psy domů.

V prvním článku jsme si řekli, jak by mělo proběhnout první setkání dvou cizích psů, kteří o seznámení moc nestojí. Dnes se podíváme na to, jak by měl vypadat příchod cizího psa k vám domů a jak by měla ideálně proběhnout první návštěva.

1. DOMOV SI PŘEDEM PŘIPRAVTE

Schovejte všechny hračky a dobrůtky (např. žvýkací kosti, parůžky), které běžně leží na zemi. Můžou se stát předmětem sporu, když si je bude chtít nový pes vzít a domácí pes si je bude bránit. Odstraňte misku, ze které domácí pes jí a nechte k dispozici jenom misku s vodou. Odstraňte i vaše jídlo položené na stolcích nebo v kuchyni.

K dispozici nechte jen jeden pelíšek domácího psa (pokud jich má víc) a připravte jedeno místečko (nepoužitý pelíšek, deku) pro cizího psa, aby si měl kam lehnout. Připravte si pamlsky, abyste mohli psy odměňovat.

2. JDE SE NA NÁVŠTĚVU

Po tom, co se psi chovali slušně a přátelsky venku, je čas vzít je na návštěvu k vám domů. Tu už nejsou na neutrálním území, ale vstupují na území jednoho ze psů. Proto se změní i jejich chování. Ten, který je doma, se může začít chovat dominantně, sebejistě, majetnicky a může se snažit bránit si „své“ území. „Své“ jsem dala do uvozovek, protože toto území ve skutečnosti patří majiteli domácího psa a ne psovi samotnému. To znamená, že majitel nastavuje pravidla a určuje, jaké chování je vhodné a kdo na návštěvu smí a kdo ne.

Pokud se psi skamarádili venku, měli by být v pohodě i doma. To znamená, že nehrozí přímý konflikt nebo projevy nevraživosti a agrese. I tak je ale dobré dodržet následující pravidla. Nastavuje se tím hierarchie a základní pravidla, které budou platit pro oba psy i v budoucnu.

Pokud psi vědí, co smí a nesmí, a vidí, že máte situaci pevně pod kontrolou,
vždy se cítí lépe, jsou klidnější a přátelštější.

Psy mějte na vodítku.

Pokud máte psy na vodítku, k problémům by nemělo docházet. Pokud je chcete
pustit na volno, měli by být spřátelení a spolehlivě reagovat na povely a zákazy.

3. KDO JDE PRVNÍ DO DVEŘÍ

Pro psy je velmi důležité pořadí, v jakém vchází do nového prostoru. Vůdce smečky má právo jít jako první, až pak jdou ostatní dle jejich postavení v hierarchii. Ve vaší situaci je vůdcem smečky ten, ke komu se jde domů. Spolu s ním jde domácí pes. Pokud jsou s vámi další lidé, jdou jako druzí. Návštěva se psem jde jako poslední.

Domácí pes se dostává v hierarchii nad nového psa a nový pes se dostává až na konec.

Díky tomu se domácí pes cítí sebejistě a neohroženě, je spokojený a klidný. Je mu tím projevena úcta a respekt. Nemusí proto s novým psem soupeřit a dokazovat mu svou převahu. Nový pes se zařadí v hierarchii za něj, díky tomu se chová jako na návštěvě, a ne jako doma. Uvědomuje si, že je na cizím území. Je klidnější, opatrnější a skromnější. Projevuje respekt a má tendenci se spíš podřídit a chovat se dle nastavených pravidel.

Proto u vstupní brány vašeho pozemku, při vstupu do domu (tj. u vchodových dveří rodinného či bytového domu), i při vstupu do bytu, dodržte následující postup. Pokud je to nutné, mějte psy na vodítku.

 1. Majitel a domácí pes jdou první.
 2. Jako druzí vchází návštěva a nový pes.

4. KAM CIZÍ PES SMÍ

Psy mějte na vodítku, máte je tak pod kontrolou a vidíte, jak se chovají.

Nenechte cizího psa, aby sám běhal po celém bytě a prozkoumával všechny místnosti. Domácí pes by z toho byl nervózní a mohl by si určitá místa bránit. Pokud je zvyknutý spávat v posteli, chodit s vámi do koupelny, nebo v kuchyni a v jídelně dostává jídlo od stolu, může si tyto prostory nárokovat a přítomnost jiného psa mu bude velmi nepříjemná. Zavřete dveře do koupelny, kuchyně a ložnice. Tam cizí pes nemá přístup. Cizího psa vezměte jenom do předsíně a obývací místnosti. Pokud je obývací místnost spojena s kuchyní, cizího psa tam nevoďte.

5. PRVNÍ CHVÍLE SPOLU

Během prvních chvil a hodin se ujasňují pravidla, ustálí se nová hierarchie mezi psy a určuje se, co je vhodné a co ne. Psi jsou v nové situaci a potřebují vaše instrukce a jasné usměrnění, jak se mají chovat. Pokud je neusměrníte vy, budou si muset pravidla stanovit, případně vybojovat sami. Dodržte následující kroky:

 1. Nový pes je na vodítku, aby bylo možné ho usměrnit.
 2. Pokud je to nutné, i domácí pes je na vodítku.
 3. Nový pes respektuje osobní prostor domácího psa. Nechodí mu do pelíšku a nevynucuje si kontakt.
 4. Kontakt iniciuje domácí pes, pokud má o něj zájem.
 5. Nenechte nového psa, aby chodil po celém bytě a vše si prozkoumával.
 6. Ukažte mu místečko, kde si může lehnout a odpočinout (ideálně ve vaší blízkosti).
 7. Pokud se oba psi chovají klidně a přátelsky, můžete je pustit na volno.
 8. Mějte jasno v tom, co psi můžou a co mají zakázané. Vy určujete pravidla, ne psi.
 9. Sledujte psy a včas usměrněte pokusy porušit vámi daná pravidla.
 10. Dobré chování chvalte a odměňujte.

TIP: Psi se cítí pohodlně, pokud mají od sebe odstup a vidí dobře na sebe i na celý prostor. Pokud jsou nejistí nebo ne úplně přátelsky naladění, posaďte je tak, aby jste mezi nimi vždy byli vy, majitelé.

Spokojení psi si většinou lehnou k nohám svého majitele a oddychují nebo spí.
Pokud jsou psi kamarádsky naladění, budou si spolu hrát.

6. JAK REAGOVAT, KDYŽ PES PORUŠÍ PRAVIDLA

Důležité je zareagovat včas a psa zastavit ideálně v momentě, když se chystá nějaké pravidlo porušit. Vyžaduje si to neustálé sledování psů a jejich úmyslů.

 1. Psa zastavte v momentě, kdy se chystá chybu udělat. Předejdete tak problému nebo konfliktu.
 2. Řekněte mu, co má dělat správně. Dáte mu tak hned správné řešení situace.
 3. Pochvalte ho, pokud svou chybu opravil. Zvýšíte tím šanci, že se příště zachová správně.

PŘÍKLAD: Váš pes se chystá lehnout si do pelíšku druhého psa. Má vykročeno směrem k pelíšku, když si ho všimnete. Zastavte ho (slovně, pokud je na volno nebo zatáhnutím, pokud je na vodítku), napomeňte ho a ukažte mu, které místo je pro něj vhodnější. Pokud vás poslechne, pochvalte ho.

TRESTÁNÍ NEPOMÁHÁ

Pokud chyby a špatné chování řešíte jenom tím, že psa potrestáte (pokárání, plácnutí, pošlete ho za trest do pelíšku), v podstatě psa nic neučíte. Pes sice ví, co se vám nelíbí, ale sám nedokáže přijít na to, co má dělat správně. Proto je nutné vždy psovi říct, jaké správné chování očekáváte a toto chování odměnit.

CHVALTE, CHVALTE, CHVALTE

Je to jednoduché! Chvalte své psy, když se chovají správně.

Pozitivní podmiňování je nejoblíbenější metoda, jak psa naučit nové chování. Je jednoduchá a psi ji milují. Pokaždé, když pes udělá něco správně, dejte mu o tom vědět. Pochvalte ho, potvrďte mu to a odměňte ho. Majitelé psů dělají jednu základní chybu – všímají si hlavně problémové chování a zapomínají oceňovat momenty, kdy se pes chová správně.

Psi milují pocit, že patří do smečky (do rodiny) a že jste s nimi spokojeni. S každou pochvalou a pohlazením se naplňuje jejich potřeba být užitečný a oceněný. Pokud budete nějaké chování zvýhodňovat (pochvalou, pamlskem, hrou, jinou výhodou), pes ho bude opakovat, aby opět získal odměnu a vaše uznání.

7. CO JE PRO PSY DŮLEŽITÉ

Během první návštěvy můžou být psi nervózní a nejistí. Budou zkoumat, co se bude dít a potřebují se ujistit, že jim nehrozí žádné nebezpečí, ohrožení jejich místa v hierarchii rodiny, že jim nikdo nebude brát jejich majetek nebo si zabírat jejich milovaného páníčka jenom pro sebe. Pokud se ujistí, že je všechno i v přítomnosti cizího psa v pořádku, uklidní se a nemají důvod chovat se agresivně nebo vyvolávat konflikty.

Aby celá návštěva proběhla v klidu a přátelské náladě, je pro psy důležité vidět, že:

 1. Hierarchie je jasná a stálá. Domácí pes je nadřazený novému psovi.
 2. Kontrolu máte vy, majitelé. Určujete pravidla a dbáte na jejich dodržování.
 3. Pravidla jsou srozumitelná. Psi vědí, jak se mají chovat, kdo co vlastní, kde má kdo pelíšek.
 4. Oba psi se cítí bezpečně. Nedovolíte, aby se porušovali jejich práva a osobní prostor.
 5. Vytvořili jste tak podmínky, kde může vzniknout přátelství.

VÝSLEDEK


Výsledkem první návštěvy by mělo být to, že psi jsou klidní a spokojení. Není mezi nimi důvod ke konfliktu. Pokud se chovají přátelsky, můžete je klidně pustit z vodítka, aby běhali po místnosti, případně si spolu hráli. Nakonec si každý někde lehne a bude spokojeně oddychovat. V případě, že jde o méně přátelské psy, je ideálním výsledkem to, že se vzájemně tolerují a nehrozí žádný konflikt. I kdyby měli být celý čas na vodítku, protože si je netroufnete zatím pustit na volno, vůbec to nevadí. Během dalších návštěv se jejich vztah ustálí a bude to pokaždé lepší a lepší.

Je lepší být ze začátku opatrnější a raději psy nepouštět, než pak
řešit konflikty jenom proto, že jste situaci podcenili.


A POJĎME BYDLET SPOLU!

Je jedno, jestli hlídáte cizího pejska jenom pár dní nebo budou psi bydlet spolu dlouhodobě. V prvních dnech a týdnech se nastavují pravidla, vzájemné vztahy a psi se učí, co se smí a nesmí. Prvořadé pro ně je zorientovat se, ujistit se, že jsou v bezpečí a nebudou znevýhodněni, a pak si na novou situaci celkem dobře zvyknou.


Další díl bude o tom, jak by mělo vypadat pohodové spolubydlení.


Zuzana Važanová
31.12.2020