SEZNAMTE PSY VENKU

Na prvním setkání záleží, nastavují se pravidla, hierarchie a vzniká nový vztah. Dá se toho hodně pokazit, a to pak ovlivní celé další soužití psů. Podívejme se tedy, co by se na prvním setkání dělat nemělo a jak by to mělo vypadat správně.

Psy seznamte v neutrálním prostředí

Psi se nejraději seznamují v neutrálním prostředí. Neradi jsou překvapeni nečekaným příchodem nového psa přímo u nich doma. Na „svém“ území se totiž chovají teritoriálně, a už malá štěňata mají tendenci bránit si nejen území, ale i jídlo, hračky a zejména přízeň své rodiny. Územím psa je i zahrada rodinného domu, kde bydlíte nebo chodba bytového domu. Ideálním místem pro první setkání je městský park, louka za domem nebo procházka v přírodě. Tam se nikdo necítí ve výhodě a nemá tendenci bránit si své území.

1. Vezměte psy na procházku

Psy, kteří o bližší kontakt nestojí, nenechte, aby se hned setkali přímo tváří v tvář. Pro dominantní psy je takové setkání výzvou k souboji, bojácní psi se takovému kontaktu naopak vyhýbají. Pokud je jeden pes hodně divoký a hravý, a druhý pes o takové chování nemá zájem, není přímé setkání nejlepší nápad. O kontakt by měli stát oba. Vezměte je na společnou procházku, kdy psi půjdou vedle vás na vodítku a mají čas navzájem se pozorovat. Psy veďte tak, aby šli co nejdál od sebe. Jdou na vnější straně, vy tvoříte bariéru mezi nimi. Chůze je hezky zklidní, vybijí prvotní energii, nadšení nebo nervozitu. Mějte je celý čas na vodítku a korigujte jejich chování. Pokusy o kontakt zatím eliminujte, k přímému kontaktu dojde až na konci procházky.

TIP : Pokud je váš pes hodně divoký a hravý, vyběhejte ho a pohrajte si s ním ještě před procházkou. Nebude pak všechnu svou pozornost upírat na nového psa a bude schopný klidněji kráčet vedle vás. Můžete ho průběžně odměňovat pamlsky, aby měl motivaci soustředit se na vás.

Jak poznáte, že procházka dopadla dobře?
Psi jdou hezky vedle vás, jsou klidní a nesnaží se zbytečně o kontakt. Nejeví známky agrese, strachu, nervozity nebo přílišné divokosti. V takovém případě je čas seznámit je a umožnit jim bližší kontakt.

2. Dovolte psům očichat se, ale mějte je na vodítku

Po procházce jsou oba psi v pohodě a klidní. Může tedy dojít ke kontaktu, tj. necháte psi očichat se. Mějte je na vodítku, abyste mohli korigovat případné nevhodné chování. Co je nevhodné chování? Zejména jakýkoliv náznak agrese, ale také skákání na druhého psa a pokládání tlapek na jeho záda. Je to dominantní gesto a může vést ke rvačce. Mnoho starších psů nebo malá plemena nemají rádi, když jim jiný pes skáče na záda. Pokud začne být jeden pes moc divoký a druhému se to nelíbí a uhýbá, kontakt přerušte. Chvilku se projděte a zkuste to znova. Psi se tak učí, že k seznámení dojde jenom při dodržení pravidel. To bojácného psa uklidní, a divokého nebo dominantního psa to zklidní.

Ponaučení pro psy je :

  • s kontaktem musí souhlasit oba psi
  • musí dodržet pravidla slušného chování
  • v případě porušení pravidel je kontakt přerušen

Kontrolu nad chováním psů mají po celý čas majitelé. Psi jsou tak víc v klidu a chovají se lépe. Slabší pes vidí, že nikdo nebude utlačován nebo napadán. Má tak větší důvěru a je víc nakloněn seznámení a přátelství. Pro divokého a hravého psa, který o seznámení stojí hodně, je kontakt odměnou za to, že se chová slušně a dodržuje pravidla.

3. Zkuste to bez vodítka

Pokud seznámení na vodítku dopadlo dobře, můžete psy pustit z vodítka a nechat je běhat na volno. Nemusí si spolu hrát. Můžou jít vedle vás nebo běhat každý jinde. Důležité je, že se chovají přátelsky, neutočí na sebe a nevynucují si kontakt, o který druhý pes očividně nestojí. Psi by měli reagovat na povely a zákazy, abyste je mohli v případě potřeby usměrnit a oni poslechnou.

TIP : Pokud seznamujete stejně naladěná štěňata nebo dva hravé a přátelské psy, můžete je rovnou pustit, aby se očichali a pohráli si. Nehrozí žádný konflikt a psi rychle navážou přátelství.

Druhý díl seriálu bude o tom, kde a jak by se psi měli poprvé setkat.

Přejít nahoru