SOCIALIZACE ŠTĚNĚTE

Štěně se učí správně reagovat na podněty

Socializace je možná jen v omezeném období, a to od prvních týdnů až do konce puberty (7.-9. měsíc).

Pak se socializační období uzavře a ochota štěněte zvykat si na nové věci prudce klesá. Je velmi těžké v dospělosti dohánět to, co jste doposud nestihli. Na to, s čím se pes nesetkal v mladosti, reaguje v dospělosti odmítavě, s nedůvěrou, případně až strachem, útěkem či agresí.

Naučte štěně chování, které pro něj bude v dospělosti nejvhodnější

Štěně na vše, co vidí poprvé, reaguje instinktivně, dle své povahy, temperamentu a pracovního zaměření daného plemene. Pokud má štěně strach, bude zděšeně štěkat nebo se pokusí utéct pryč. Pokud se nebojí, bude vybíhat vpřed, aby daný objekt prozkoumalo a zjistilo, jestli se dá ulovit nebo sníst, případně jestli z toho nekouká nějaká zábava a hra.

Úkolem socializace je tuto původní instinktivní reakci odbourat a nahradit ji novou, pro vás vhodnější reakcí. Pokud chcete vychovat dobrého rodinného psa a skvělého parťáka, kterého můžete vzít kamkoliv, potřebujete, aby se dokázal pohybovat v jakémkoliv rušném prostředí bez toho, aby se bál nebo nevhodně reagoval. Při socializaci pro vás bude ve většině situací takovouto „správnou“ reakcí klid a ignorování daného podnětu nebo situace a schopnost soustředit se na vás a vaše povely. Po štěněti chcete, aby se v nové situaci nebálo, zůstalo klidné a na daný podnět nijak nereagovalo.

CO DĚLAT, KDYŽ SE ŠTĚNĚ BOJÍ?

CO DĚLAT, KDYŽ ŠTĚNĚ LOVÍ A ŠTĚKÁ?

KONTAKT SE PSY

Jak štěně naučit nereagovat na koloběžky, běžce a cyklisty, se můžete podívat v tomhle článku.

POSLUŠNOST I V RUŠNÉM PROSTŘEDÍ

Naučte štěně reagovat na povely i v rušném prostředí

  1. Klid
    Nedovolte štěněti utíkat pryč ani vybíhat vpřed či štěkat. Počkejte, až se štěně uklidní, sedne si a danou situaci jenom pozoruje. V tomto momentě mu potvrďte, že toto je požadované chování, pochvalte ho a odměňte.
  2. Pozornost
    Štěně oslovte a nabídněte mu pamlsek. Pokud se otočí, je už schopné odtrhnout pohled od nového podnětu a věnovat svou pozornost vám.
  3. Poslušnost a hra
    Zkuste štěněti dát povel „Sedni!“, abyste viděli, jestli je schopné reagovat na vaše požadavky. Pokud povel splní, je přítomné a rozhoduje o svém chování. Dalšími povely jsou přivolání na délku vodítka, povel Lehni!, chůze, hra s hračkou apod.

Jak se chová nesocializovaný pes?

Dospělý pes reaguje na vše, s čím se jako štěně nesetkal, čistě instinktivně – loví a zabíjí zvěř, odmítá neznámé, v případě strachu reaguje útokem (štěkání, kousnutí), útěkem nebo zamrznutím. Je ze všeho vyděšený a brání se všemu, co nezná – dospělého psa už pravděpodobně nenaučíte jezdit výtahem, metrem nebo tramvají.

Seznamte proto své štěně se vším, co bude v dospělosti součástí jeho života.

SEZNAM PODNĚTŮ A SITUACÍ

Lidi, dětihrající si děti, vozíčkáři, lidi o berli, pán v divném kabátu, muži s čepicí
Pohybující se osobyběžci, cyklisti, bruslaři, skateboardy, koloběžky, odrážedla, motorky
Pohybující se předmětykufr, mop, hrábě, vysavač
Psivšechny typy, tvary a povahy psů, psi s náhubkem, psi za plotem
Domácí zvířatakočky, králík, hlodavce, ptáčci, plazi, drůbež, ovce, kozy, krávy, koně
Zoo, divoká zvířatazvířata v ZOO, v oboře, v dětské zoo, v lese
Ruch městaulice, městský provoz, přechod přes cestu
Dopravní prostředkyauto, autobus, tramvaj, metro, přívoz, vlak
Přeprava osobVýtahy, kabiny, plošiny, eskalátory
Pod povrchempodchody, sklepy, podzemní garáže
Povrchykovový rošt, kluzké podlahy, dlažba, sklo, dřevěný most
Předmětymixér, sekačka, fén, deštník, všechny podivné objekty v okolí
Zvukysiréna, kontejner na sklo, bouchání, ohňostroje, práskání bičem
Zvěrolékařnávštěva ordinace, ošetření, injekce, prohlídka celého těla, položení na stranu
Přepravkyklec, přepravka, kenelka, box v autě, náhubek
Výstroj pro psaobojek, postroj, vodítko

Tabulka ke stažení

Zuzana Važanová
15.5.2022

POSTUP TRÉNINKU

1. Štěně se učí být v klidu

Učte štěně být v klidu a dívat se. Mějte ho na vodítku a nedovolte mu utíkat pryč, ani vybíhat vpřed, nenechte ho štěkat a uklidněte ho, pokud se bojí. Využijte možnost ovlivnit emoce a chování štěněte svým vlastním přežíváním dané situace. Pokud požadujete od štěněte zklidnění, poskytněte mu klidné chování.

Až štěně zjistí, že se nemusí bát a že mu nebude dovoleno jít blíž a danou věc prozkoumat (lovit, hrát si sní), zklidní se a hezky si sedne. To je moment, kdy ho můžete pochválit a pokud o to stojí, i odměnit. Oznamte mu, že toto je to správné řešení situace a teď jste spokojeni. Můžete odejít a věnovat se něčemu jinému.

2. Štěně vám dá pozornost

Po pár opakováních se štěně zklidní natolik, že už bude ochotné odtrhnout pohled od daného objektu. Štěně oslovte, a pokud se na vás podívá, dejte mu pamlsek a pochvalte ho. Opakujte a dobře procvičte, aby štěně rychle a spolehlivě reagovalo na jméno.

3. Štěně reaguje na povely

Když máte pozornost, máte i poslušnost. Začínejte přivoláním na délku vodítka: zatím co štěně sedí a kouká na podnět, poodstupte pár kroků za něj a přivolejte ho. Štěně se zvedne, jde k vám a sedne si před vás, za co získá pochvalu a pamlsek (ze začátku si možná bude chtít sednout tak, aby na podnět vidělo). Štěně je teď schopné nejen vám dát pozornost, ale i od něj odejít směrem k vám. Dobrovolně opouští zajímavý a lákavý podnět. Ví, že se k němu stejně nedostane, proto je schopno hrát si v jeho blízkosti a neodcházet, nebo se plně soustředit na trénink a povely. Na začátku požadujte pasivní povely (sedni, lehni, zůstaň), později i aktivní (chůze na vodítku, přivolání, přinášení hračky).

SOCIALIZACE

INSPIRACE, CO TRÉNOVAT