STŘÍHÁNÍ DRÁPKŮ PSA

Jak naučit štěně nechat si ostříhat drápky?

Postup má 7 kroků

  1. Prohmatávání tlapky.
  2. Seznámení s nůžkami.
  3. Pohlazení tlapky nůžkami.
  4. Poklepání drápků nůžkami.
  5. Zvykání na zvuk nůžek.
  6. Náznak stříhání.
  7. Stříhání drápků.

Podívejte se, jak jsem zvládla naučit 4měsíční štěně nechat si ostříhat drápky během 15 minut. Ve videu níže uvidíte celý postup a taky to, jak jsem si poradila s problémy a odmítnutím. Štěně je hezky vyběhané a klidné. Samozřejmostí jsou pamlsky, o které stojí, takže ho krásně motivují ke spolupráci.

Trénujte, když je štěně unavené. Vyhnete se tak tomu, že bude chtít trénink převést na hru nebo vás kousat. Zjednodušíte tak cvičení sobě i štěněti. Dávejte pozor, aby štěně při tréninku nedávalo k nůžkám jazyk, štěňata ráda olizují drápky i nůžky!

  1. Vyslovte povel. Povelem „Drápky!“ štěněti říkáte, co bude následovat a ono se na to může připravit. Není pak překvapené, když s ošetřením začnete.
  2. Udělejte jeden ze 7 kroků. Štěně nesmí s packou hýbat, nesmí tam dávat hlavu nebo jazyk. Musí vydržet, dokud ošetření neukončíte. Učte ho, že nemůže cvičení ukončovat předčasně.
  3. Odměňte štěně. Štěněti dávejte pamlsky vždy až po zvládnutí úkolu. Vy určujete, kdy je konec a kdy mu dáte odměnu. Nebere vám ji, vy podáváte pamlsek jemu. Díky pamlskům si vytváří dobrý vztah k tomuto cvičení. Za málo práce získává skvělé odměny, a to se mu oplatí!

7 KROKŮ

Postupně projděte všech 7 kroků. Cílem je získat důvěru štěněte. Každý krok ho ubezpečí, že mu neublížíte a je tedy ochotné přistoupit k dalšímu, náročnějšímu kroku.

1. Přehmatání tlapky

Nejdřív štěně naučte, že po vyslovení povelu „Drápky!“ mu zvednete tlapku a budete ji prohmatávat. V ideálním případě se štěně po pár opakováních naučí tlapku vám nabízet. Zvykněte ho na přehmatávání prstů, ohýbání i pevné držení. Díky tomu pak budete moct tlapku libovolně držet, a štěně proti tomu nebude protestovat.

2. Seznámení s nůžkami

Ukažte štěněti nůžky a nechte ho očichat je. Vidí tak, s čím budete pohybovat v blízkosti tak citlivých partií jako jsou tlapky a drápky. Uklidní ho to a vy můžete pokračovat v tréninku dál.

3. Pohlazení tlapky nůžkami

Hlazení tlapky nůžkami štěně uklidní a přesvědčí ho, že se nůžek nemusí bát. Uvolní tlapku a zvykne si, že se nůžky pohybují v okolí drápků. Nejdřív nůžkami jen lehce projíždějte po tlapce, pak přidejte i prohmatávání tlapky a prstů.

4. Poklepání drápků nůžkami

Konečně dojde na kontakt drápků s nůžkami. Tento krok slouží k tomu, aby si štěně opět potvrdilo, že ho nechcete zranit a nůžky mu neublíží. Díky tomu je uvolněné a v klidu, i když ťukáte nůžkami po drápkách.

5. Zvykání na zvuk nůžek

Pokud nůžky vydávají nějaký zvuk, zvykněte na něj štěně dřív, než přistoupíte k nácviku samotného stříhání. Držte nůžky v blízkosti tlapky a stříhejte nimi naprázdno. Kovový zvuk nemají štěňata ráda a musí si na něj zvyknout.

6. Náznak stříhání

Nůžkami uchopte konec drápku, ale nestříhejte! Teď je důležité ověřit si, jestli štěně dokáže nepohnout tlapkou a vydržet v dané pozici, dokud mu neřeknete. Abyste totiž mohli bezpečně a pohodlně stříhat drápky, potřebujete libovolně ohýbat tlapkou a štěně pak musí v dané pozici setrvat. Pokud by tlapkou pohlo předčasně, mohli byste ho zranit. Projděte všechny drápky hezky jeden za druhým. Štěně zjistí, že manipulace s nůžkami není bolestivá. Začne vám důvěřovat a vy můžete začít se stříháním!

7. Stříhání drápků

Štěně se poddalo, je klidné a uvolněné, nevadí mu kovový zvuk nůžek ani jejich pohyb kolem tlapek a drápků. Můžete tedy přejít k opravdovému stříhání. Díky předchozím cvičením můžete libovolně chytat tlapku štěněte a ohýbat ji, jak potřebujete.

Co když se štěně brání a stříhání drápků odmítá?

Ve videu je mladá Bonie, která stříhání nemá moc ráda a brání se mu. K úspěšnému zvládnutí stříhání drápků potřebovala nastavit pevnější pravidla: 1. Pamlsky si nemůže vzít bez dovolení, musí si je zasloužit 2. Nemůže ukončit cvičení sama, musí počkat na povel „Volno!“ 3. Náročnost zvyšujeme, až když je na to připravená 4. Pamlsek získává jenom po správném splnění úkolu.


Zuzana Važanová

Autorka kurzu pro štěňata, videokurzů, e-booků a blogu. Věnuji se výcviku, výchově a socializaci štěňat všech plemen už od věku 10 týdnů. Individuální lekce probíhají v Praze, na Zbraslavi nebo u vás doma.