JAK ŠTĚNĚTI OSTŘÍHAT DRÁPKY?

Štěně si nenechá sahat na tlapky a stříhání drápků se brání? Uhýbá tlapkou, kouše vás do ruky nebo dokonce olizuje nůžky? Abyste mu drápky mohli ostříhat, potřebujete, aby s tlapkou nehýbalo, a hlavně nedávalo k nůžkám nos a jazyk. A to vše se teď naučíme!

Jak správně psovi stříhat drápky?

Přerostlý drápek poznáte dle toho, že je zatočený a ostrý. U světlých drápků vidíte růžové lůžko a pak dlouhý světlý „prázdný“ drápek. Stříhejte kousek za lůžkem. Drápky udržujeme pravidelným stříháním krátké, aby nepřekážely při chůzi. Pokud drápky pravidelně nezkracujete, lůžko proroste až do záhybu a nejde zkrátit.

Vyslovte povel.

Povelem „Drápky!“ štěněti říkáte, co bude následovat. Ukažte mu pamlsek, aby mělo motivaci.

Trénujte doteky.

Štěně nesmí s tlapkou hýbat, nesmí k nůžkám dávat nos nebo nůžky olizovat. Musí vydržet celou dobu v klidu.

Odměňte štěně!

Štěněti dávejte pamlsek vždy až po správném zvládnutí úkolu. Nedovolte mu, aby vám pamlsek kradlo!

Postup má 7 kroků

Cílem je získat důvěru štěněte. Postupně projděte všech 7 kroků. Každý krok ho ubezpečí, že mu neublížíte a je tedy ochotné přistoupit k náročnějšímu kroku. Trénujte, když je štěně klidné a unavené. Snížíte tím riziko, že bude chtít trénink převést na hru nebo vás kousat. Zjednodušíte tak cvičení sobě i štěněti! Samozřejmostí jsou chutné pamlsky, o které štěně hodně stojí.

1. Přehmatání tlapky

Nejdřív štěně naučte, že po vyslovení povelu „Drápky!“ mu zvednete tlapku a budete ji prohmatávat. V ideálním případě se štěně po pár opakováních naučí tlapku vám nabízet. Zvykněte ho na přehmatávání prstů, ohýbání i pevné držení. Díky tomu pak budete moct tlapku libovolně držet, a štěně proti tomu nebude protestovat.

2. Seznámení s nůžkami

Ukažte štěněti nůžky a nechte ho očichat je. Vidí tak, s čím budete pohybovat v blízkosti tak citlivých partií jako jsou tlapky a drápky. Uklidní ho to a vy můžete pokračovat v tréninku dál.

3. Pohlazení tlapky nůžkami

Hlazení tlapky nůžkami štěně uklidní a přesvědčí ho, že se nůžek nemusí bát. Uvolní tlapku a zvykne si, že se nůžky pohybují v okolí drápků. Nejdřív nůžkami jen lehce projíždějte po tlapce, pak přidejte i prohmatávání tlapky a prstů.

4. Poklepání drápků nůžkami

Konečně dojde na kontakt drápků s nůžkami. Tento krok slouží k tomu, aby si štěně opět potvrdilo, že ho nechcete zranit a nůžky mu neublíží. Díky tomu je uvolněné a v klidu, i když ťukáte nůžkami po drápkách.

5. Zvykání na zvuk nůžek

Pokud nůžky vydávají nějaký zvuk, zvykněte na něj štěně dřív, než přistoupíte k nácviku samotného stříhání. Držte nůžky v blízkosti tlapky a stříhejte nimi naprázdno. Kovový zvuk nemají štěňata ráda a musí si na něj zvyknout.

6. Náznak stříhání

Nůžkami uchopte konec drápku, ale nestříhejte! Teď je důležité ověřit si, jestli štěně dokáže nepohnout tlapkou a vydržet v dané pozici, dokud mu neřeknete. Abyste totiž mohli bezpečně a pohodlně stříhat drápky, potřebujete libovolně ohýbat tlapkou a štěně pak musí v dané pozici setrvat. Pokud by tlapkou pohnulo předčasně, mohli byste ho zranit. Projděte všechny drápky hezky jeden za druhým. Štěně zjistí, že manipulace s nůžkami není bolestivá. Začne vám důvěřovat a vy můžete začít se stříháním!

7. Stříhání drápků

Štěně se poddalo, je klidné a uvolněné, nevadí mu kovový zvuk nůžek ani jejich pohyb kolem tlapek a drápků. Můžete tedy přejít k opravdovému stříhání. Díky předchozím cvičením můžete libovolně chytat tlapku štěněte a ohýbat ji, jak potřebujete.

Štěně si nechce nechat ostříhat drápky?

Tady už nemůžeme použít metodu „tvoje volba“, protože štěně si nenechá ostříhat drápky, ani když mu za to nabízíme nejlákavější pamlsky. Musíme ho naučit, že stříhání drápků se nemůže vyhnout a ošetření musí absolvovat. Štěně můžete dát na vodítko, pokud neustále odchází pryč.

Zkuste přijít na to, proč se štěně brání
Má moc energie? (potřebuje unavit) Je unavené? (potřebuje spát) Chce si hrát? (pohrajte si s ním chvíli, a zkuste to znovu) Má strach? (vraťte se na začátek a projděte jednotlivé body) Nemáte pamlsky? (to nepůjde, sežeňte si pamlsky) Zlobíte se na štěně? (trénujte, jen když jste klidní).

Přejít nahoru