HODNÉ ŠTĚNĚ

STŘÍHÁNÍ DRÁPKŮ


Zatímco čištění zubů či uší je taková rozcvička „manipulace se souhlasem“, u stříhání drápků už jde do tuhého – štěně ví, že stačí stříhnout milimetr vedle a bude to bolet. Protest je proto otevřenější – štěně může mít strach, může i zavrčet či ohnat se, aby zabránilo případnému zranění. Při postupném navykání vám to ale půjde hezky!

UKÁZKA S DOSPÉLÝM PSEM

Postup navykání si ukážeme na klidné a dospělé fence Remie, která se stříháním drápků nemá problém – na jejím výrazu ale můžete vidět, že jí není všechno jedno!

TIP: Trénujte, když je štěně unavené – vyhnete se tak tomu, že bude chtít trénink převést na hru nebo vás kousat. Zjednodušíte tak cvičení sobě i štěněti. Dávejte pozor, aby štěně nedávalo k nůžkám jazyk – štěňata ráda u ošetření olizují drápky i nůžky!

POVEL AKCE ODMĚNA
Před každým novým pohybem nebo ztížením štěně upozorněte povelem „Nůžky!“.Díky povelu štěně ví, co bude následovat. Dává vám souhlas a hezky s vámi spolupracuje.Za podstoupené nepohodlí a krásnou spolupráci si štěne rozhodně odměnu zaslouží!

JAK TO NAUČIT ŠTĚNĚ?


Štěně samozřejmě tak lehce spolupracovat nebude – pokud je to nutné, ze začátku ho nechte okusovat pamlsek ve vaší ruce a trénujte jen doteky, pohlazení drápků nůžkami a zvykejte ho na zvuk, který nůžky u stříhání vydávají. Nedovolte mu útéct – hned od začátku ho učte, že ošetření se nemůže vyhnout nebo se mu bránit. Celé cvičení mu udělejte co nejpříjemnější a napředujte pomalu, aby si na manipulaci zvykalo postupně – časem zvládne i stříhání.


1. Povel
Povelem „Nůžky!“ štěněti říkáte, co přesně bude následovat a ono se na to může psychicky připravit – není pak překvapené, když s ošetřením začnete. Po pár opakováních si štěně povel spojí s nůžkami a tréninkem, a samo začne tlapku nabízet. Víc o „manipulaci se souhlasem“ se dozvíte zde..

2. Ošetření
Ze začátku je ošetření jenom náznakové, ale postupně projděte všech 7 kroků. Štěně si tak na nůžky plynule zvyká a zvyšuje svou odolnost. Díky pamlskům si vytváří dobrý vztah k tomuto cvičení – za málo práce získává lákavé odměny. A to se mu oplatí – rádo bude s vámi trénovat i příště!

3. Odměna
Štěneti dávejte pamlsky průběžně, vždy po zvládnutí nějakého úkonu. Štěně učte, že nemůže ukončovat ošetření předčasně a vynucovat si odměnu. Toto pochopení je základem toho, abyste se postupně mohli pamlsků zbavit.

ŠTĚNĚ VYDATNĚ POCHVALTE

Oceňte jeho spolupráci a odvahu – ideální je společná hra nebo procházka, aby štěně mohlo uvolnit napětí a stres. Muselo se ovládat, a teď si zaslouží trochu dovádění!

7 KROKŮ

Cílem je získat důvěru štěněte – každý krok ho ubezpečí, že mu
neublížíte a je tedy ochotné přistoupit k dalšímu, náročnějšímu kroku.


1. Přehmatání tlapky

Nejdřív naučte štěně na povel „Nůžky!“ podávat tlapku (nebo si ji alespoň nechat vzít). V ideálním případě se naučí tlapku vám nabízet, co je první krok ke spolupráci a dobrovolnému ošetření. Zvykněte ho na přehmatávání tlapky a prstů, ohýbání i pevné držení. Díky tomu pak budete moct tlapku libovolně držet a štěne proti tomu nebude protestovat.

2. Očichání nůžek

Očichání nůžek je důležitý bod – štěně tak vidí, s čím budete pohybovat v blízkosti tak citlivých partií jako jsou tlapky a drápky. Uklidní ho to a vy můžete pokračovat v tréninku dál.

3. Pohlazení nůžkami

Hlazení tlapky nůžkami štěne uklidní a přesvědčí ho, že se nůžek nemusí bát. Uklidní se, uvolní tlapku a zvykne si, že se nůžky pohybují v okolí drápků. Zároveň štěněti prohmatávejte tlapku a prsty.

4. Poklepání drápků nůžkami

Konečně dojde na kontakt drápků s nůžkami – tento krok slouží k tomu, aby si štěně opět potvrdilo, že ho nechcete zranit a nůžky mu neublíží. Uklidní se a je uvolněné, i když ťukáte nůžkami po drápkách.

5. Zvykání na zvuk nůžek

Přidejte zvuk, a zároveň držte nůžky v blízkosti tlapky nebo klepejte nůžkami po drápkách. Kovový zvuk nůžek nemají štěňata ráda a musí si na něj zvyknout.

6. Náznakové stříhání

Už se to blíží! Zlehka stříhejte konečky drápků – hezky jeden za druhým, a sledujte reakci štěněte. Štěně zjistí, že stříhání je sice nepohodlné, ale není bolestivé. Začne vám důvěřovat a dá vám souhlas s dalším stříháním!

7. Stříhání

Máte důvěru – štěně se poddalo, je klidné a uvolněné, nevadí mu zvuk nůžek ani jejich pohyb kolem tlapek a drápků. Můžete tedy přejít k opravdovému stříhání a drápky vytvarovat do požadovaného tvaru. Díky předchozím cvičením můžete libovolně chytat tlapku štěněte a ohýbat ji, jak potřebujete.


Postupně projděte všechny kroky, až nakonec
štěně bez problémů zvládne přímo stříhání.


VÝSLEDEK

Po vyslovení povelu štěně způsobně sedí, kouká na pamlsek a nechá si sahat na tlapky a prohmatávat je. Nebrání se, nemá strach z nůžek, nechá se ošetřit a na cvičení se těší.

Zuzana Važanová
19.8.2021