TREST NEŘEŠÍ PROBLÉM

TRESTY NEPOMÁHAJÍ :

  • Fyzický trest zhoršuje vztah psa k vám i k tréninku.
  • Pes se rychle naučí trestu vyhnout – nedá se chytit, když jste rozzlobení, vyhne se tréninku (dělá, že neslyší) nebo se přehnaně podřizuje (krčí se, lehá si a pod.).

Trest funguje, jenom když přijde v průběhu nebo ihned po nevhodném chování (cca 1-2 sekundy). Když pes vyskočí na stůl a cpe do sebe váš nedělní oběd, nebo když kouše kabely či pohovku, a vy ho v tu chvíli potrestáte, tak je mu jasné, za co je trestán.

Po delší době (víc jak pár vteřin) nebo když už stihl udělat i něco jiného, trest nepochopí. Pokud ve vaší nepřítomnosti zničí váš byt (nebo udělá loužičku), pak si hezky zdřímne a vy mu po návratu domů naplácáte, spojí si trest s vaším příchodem a ne s ničením bytu (nebo s uděláním loužičky). To, že se pes kroutí, podřizuje a tváří se provinile, neznamená, že rozumí, za co je trestán. Jsou to smířlivá gesta (konějšivé signály), které mají za cíl jenom jedno – zastavit váš hněv a vyhnout se trestu a dát vám najevo, že se pes podřizuje. Když pes něco udělá a vy ho zavoláte k sobě a pak ho potrestáte, pes si trest spojí s příchodem k vám a ne s předchozím chováním. Logickým závěrem je nechodit k vám a nenechat se chytit, když jste rozzlobení.

JAK SPRÁVNĚ POSTUPOVAT?

Je přirozené, že pes bude dělat chyby, žádný pes neposlouchá na 100%. Vy nejste profesionální trenéři ani netrénujete psa 4 hodiny denně v náročných podmínkách. Proto se nedá očekávat, že vaše štěně bude podávat výkony jako skvěle vycvičený dospělý pracovní pes.

Taky berte ohled na plemeno – většina z vás nevlastní borderkolii nebo německého ovčáka, kteří jsou vyšlechtěni k spolupráci a poslušnosti.

Náš cíl není psa trestat, ale docílit, aby se pes choval správně. Když pes udělá chybu a ukončíte to trestem, pes bude vědět, že příště až se mu to stane znovu (a to se pravděpodobně stane), může čekat jediné – trest. Trestem je většinou okřiknutí, napomenutí, zatahání vodítkem, zastrašování nebo fyzický trest (plácnutí, vytahání za kůži). Je logické, že příště se tomu pes bude chtít vyhnout. Nebude chtít napravit své chování, bude se chtít vyhnout trestu.

Pes totiž neví, jak se má správně zachovat, dokud ho to nenaučíte. Položte si otázku – víte vy, jak přesně se má v dané situaci pes chovat správně? Pokud ne, jak to má vědět váš pes? Takže vždy, když pes dělá něco nesprávně, ze všeho nejdřív si řekněte, jak chcete, aby se v dané situaci pes choval. Např. co má pes dělat, když přijdete domů, když přijde návštěva, když potkáte psa, když si ho chce někdo pohladit, co má dělat a kde má být, když jíte a pod.

Pokud psovi dáte náhradní řešení, většinou nemá problém se novým pravidlům přizpůsobit.

POSTUP :

  1. Psa zastavte v momentě, kdy se chystá chovat nevhodně. Je to mnohem účinnější, než trestat nebo opravovat chybné chování.
  2. Dejte najevo nesouhlas, psa napomeňte zákazem: „Ne! Nesmíš!“. Hlas je hluboký a přísný. Nepoužívejte jméno psa nebo povely, pes by si k nim vytvořil negativní vztah, a to nechceme.
  3. Zabraňte psovi v nevhodném chování. Např. zastavte psa vodítkem, šlápněte na vodítko, chyťte psa za obojek a pod.
  4. Řekněte psovi přesně, co má dělat. Učíte ho náhradní chování. Pes se časem sám začne chovat v krizových situacích tímto způsobem.
  5. Odměňte ho, až to udělá. Pes musí vidět, že náhradní chování vede k odměně. Sice nezíská to, co chtěl na začátku, ale získá něco podobně cenného.

Převýchova trvá zhruba 3 týdny, co je standardní čas na vytvoření nového návyku (stejně jako u lidí). Důležitý je počet opakování. Čím víc trénujete, tím rychleji si pes nové chování osvojí. Nikdy nevíme, kolik opakování pes bude potřebovat. Submisivní psi přijímají zákazy a nová pravidla rychleji, tvrdohlaví psi potřebují dlouhodobější trénink a mnoho mnoho pokusů.

Taky platí, že čím déle se pes choval nevhodně, o to víc musíte nové chování nacvičovat.

Pokud pes 3 roky loví cyklisty a je to jeho oblíbená hra, musíte počítat s delším časem na převýchovu než u štěněte, které cyklistu vidí poprvé.

Přejít nahoru