HODNÉ ŠTĚNĚ

JAK SE STÁT VŮDCEM SMEČKY

MISKA S JÍDLEM

Štěně pochopilo toto cvičení během jednoho krmení (trvalo mu to jenom 1 minutu). Další dvě krmení mu stačili na to, aby zvládlo nevzít si jídlo, i když miska leží na zemi a já se ji nedotýkám. Máme hotovo během jednoho dne!

VŽDY VYHRÁVEJTE

Hračky se nevzdávejte a vždy počkejte, až ji nechtěně pustí štěně. Vzdává se jenom ten slabší a méně obratný, a tím vy určitě být nechcete! Naučte štěně, že vám hračku bez dovolení nesmí vzít – i když ji položíte na zem.

KDO JDE PRVNÍ

Naučte štěně, že nechodí jako první do dveří – od vašeho bytu, domu, zahrady, ale i výtahu, obchodu, restaurace, branky na psí hřiště, když jdete na návštěvu a pod. Štěně čeká na váš povel Jdeme! a vykročíte spolu.

VY VEDETE, ŠTĚNĚ VÁS NÁSLEDUJE

Na procházce nechoďte všude za štěnětem – učí se tak, že vás nemusí následovat, protože vy budete následovat jeho. Vždy, když měníte směr, upozorněte ho povelem Tady, jdeme! a trvejte na tom, aby šlo za vámi.

ZASTAVENÍ U CESTY

Skvělé cvičení, pokud chcete, aby štěně běhalo na volno (bez vodítka) a bezpečně zastavilo u cesty. Povel je nutné dát včas – štěně potřebuje několik kroků, aby zastavilo. Učte štěně, aby se nenechalo ničím vyrušit (pochvala ani pohlazení nejsou konec cviku) a vykročí až spolu s vámi na povel Jdeme!.

ŠTĚNĚ CHODÍ K VÁM, NE VY K NĚMU

Tohle cvičení je velice jednoduché a používejte ho vždy, když si chcete se štěnětem pohrát, pomazlit ho nebo mu dát nějakou dobrotu. Nechoďte vy za ním, ale zavolejte ho k sobě. Vidíte tak, jestli má opravdu zájem a zlepšujete si přivolání.

JAK NAUČIT ŠTĚNĚ NECHAT SE CHYTIT

Tohle cvičení je velice praktické v každodenním životě – ne vždy chcete štěně přivolávat, občas potřebujete za ním jít, abyste s ním mohli něco udělat. Pokud ale ve většině případů chodíte za štěnětem, abyste mu něco vzali, ukončili jeho zábavu nebo ho dokonce potrestali, rychle se naučí před vámi utíkat. Vaše příchody k štěněti by měli být převážně pro štěně příjemné, pozitivní a ideálně výhodné. Pak zvládne i občasné negativní zásahy a nebude před vámi utíkat.

NEJLEPŠÍ MÍSTA JSOU VAŠE

Než najdu vhodné štěně, na kterém bych ukázala, jak toto cvičení natrénovat – podívejte se na borderku Flo, která se chová přímo ukázkově a respektuje všechny mé příkazy a zákazy. Můžete tak ve videu vidět 3 kroky, jak seskakování z pohovky naučit: 1. vysvětluji, co povel znamená, 2. odměňuji rozhodnutí seskočit, 3. odměňuji provedení celého příkazu.

VÁŠ DOMOV JE VAŠE TERITORIUM

Než najdu vhodné štěně, na kterém bych ukázala, jak toto cvičení natrénovat – podíváme se na Flo a Remie, jak má toto cvičení vypadat, když je dobře zvládnuté. Štěně si u tohoto cvičení potřebuje osvojit 3 dovednosti: 1. nechá se pomocí pamlsku někam navést (různé místa pojmenováváte povelem, například „Domů! – Ven!“), 2. umí tam chvíli počkat (povel Čekej!), 3. místo opustí až s vaším svolením (na povel „Můžeš! Jdeme! Pojď!“ nebo název místa „Domů! Ven!“)

BONUSY (PDF ke stažení)FB SKUPINA

Připojte se k soukromé skupině, kde najdete další videa se štěňaty různých plemen,
povah a temperamentů. Najdete zde další lidi, kteří řeší stejné problémy jako vy.
Můžete zde porovnávat své pokroky, sdílet svá videa a samozřejmě zde naleznete
mou podporu a odpověď na vaše otázky ohledně jednotlivých cvičení a vůdcovství.


ZUZKO, JE TO SUPER!

Pokud mi chcete napsat, jestli vám kurz
pomohl (nebo nepomohl), budu moc ráda!

(můžu ho díky tomu nadále zlepšovat a upřesňovat)