VÝCHOVA A VÝCVIK

S výchovou, výcvikem a socializací můžete začít ihned. Už během prvních dnů po tom, co si štěně přivezete domů, jej dokážete naučit sposty věcí.

První měsíce jsou na výcvik ideální. Štěně je naladěno na učení, ochotně spolupracuje a nedá se tak lehce rozptýlit okolím. Díky včasnému tréninku taky předejdete mnohým zlozvykům a problémovému chování. Tak pojďme na to!

Tabulky ke stažení

Stáhněte si seznam povelů a zákazů, které při výcviku používám a seznam podnětů, na které byste měli své štěně zvyknout.

METODY VÝCVIKU PSA

Co ovlivňuje učenlivost štěňat

Učenlivost se liší jak u jednotlivých psů v rámci plemene, tak u štěňat v jednom vrhu. Je to dáno hlavně typem povahy, kterou štěně má, ale také dalšími faktory.

Napodobování (01)

Pozorování, učení se z toho a následné napodobování je jednou z prvních metod, jak se štěně učí orientovat se a přežít ve světě, do kterého se narodilo.

Pozitivní motivace (02)

Pozitivní motivace je ideální v prvních fázích nácviku nového povelu, kdy potřebujete, aby štěně nad povelem přemýšlelo, samo se snažilo přijít na jeho řešení a aktivně povel plnilo.

Negativní motivace (03)

Kdysi se výchova pomocí trestů používala hojně, dnes už se od ní ustupuje. Pojďme se ale podívat, jak negativní motivaci použít správně, když už se ji rozhodnete někdy použít.

Kontrastní metoda (04)

Kontrastní metoda je založena na použití odměn i trestů. Používá se v situacích, kdy už vám motivace pomocí odměn nestačí, protože štěně je příliš zaujato něčím jiným.

Pokus-omyl (05)

Výhodou metody pokus-omyl je, že štěně je silně motivované uspět, a proto dobře spolupracuje. Je na ní je založený v současnosti tak oblíbený pozitivní trénink.