VÝCHOVA A VÝCVIK

S výchovou, výcvikem a socializací můžete začít hned, jak si štěně přivezete domů.

První měsíce jsou na výcvik ideální. Štěně je naladěno na učení, ochotně spolupracuje a nedá se tak lehce rozptýlit okolím. Díky včasnému tréninku taky předejdete mnohým zlozvykům a problémovému chování.

Tabulky ke stažení

Stáhněte si seznam povelů a zákazů, které při výcviku používám a seznam podnětů, na které byste měli své štěně zvyknout.

Výcvik

Co je výcvik psa? Najdete zde seznam povelů a zákazů, které byste měli své štěně naučit.

Výchova

Co je výchova psa? Najdete zde seznam situací, a jak se v nich má štěně chovat.

Socializace

Co je socializace psa? Najdete zde seznam věcí, na které byste štěně měli zvyknout.

METODY VÝCVIKU PSA

Co ovlivňuje učenlivost štěňat

Učenlivost se liší jak u jednotlivých psů v rámci plemene, tak u štěňat v jednom vrhu. Je to dáno hlavně typem povahy, kterou štěně má, ale také dalšími faktory.

Napodobování (01)

Pozorování, učení se z toho a následné napodobování je jednou z prvních metod, jak se štěně učí orientovat se a přežít ve světě, do kterého se narodilo.

Pozitivní motivace (02)

Pozitivní motivace je ideální v prvních fázích nácviku nového povelu, kdy potřebujete, aby štěně nad povelem přemýšlelo, samo se snažilo přijít na jeho řešení a aktivně povel plnilo.

Negativní motivace (03)

Kdysi se výchova pomocí trestů používala hojně, dnes už se od ní ustupuje. Pojďme se ale podívat, jak negativní motivaci použít správně, když už se ji rozhodnete někdy použít.

Kontrastní metoda (04)

Kontrastní metoda je založena na použití odměn i trestů. Používá se v situacích, kdy už vám motivace pomocí odměn nestačí, protože štěně je příliš zaujato něčím jiným.

Pokus-omyl (05)

Výhodou metody pokus-omyl je, že štěně je silně motivované uspět, a proto dobře spolupracuje. Je na ní je založený v současnosti tak oblíbený pozitivní trénink.