HODNÉ ŠTĚNĚ

VÝCHOVA A VÝCVIK

S výchovou a výcvikem začněte hned, jak si štěně přivezete domů.

První měsíce jsou na to ideální. Štěně je naladěno na učení, ochotně
spolupracuje a nedá se tak lehce rozptýlit okolím. Díky včasnému
tréninku předejdete mnohým zlozvykům a problémovému chování.

1. TEORIE NA ÚVOD

Výcvik, výchova a socializace

Co tyhle pojmy vlastně znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl? Co z toho štěně opravdu potřebuje k zdravému vývoji a šťastnému životu? Pojďme si v tom udělat pořádek!


Základní povely

Tyto povely by se mělo naučit každé štěně. S výcvikem můžete začít hned, jak si štěně přivezete domů.


Co ovlivňuje učenlivost štěňat

Učenlivost se liší jak u jednotlivých psů v rámci plemene, tak u štěňat v jednom vrhu. Je to dáno hlavně typem povahy, kterou štěně má, ale také dalšími faktory.

2. JAK SE ŠTĚNĚ UČÍ

Napodobování (01)

Pozorování, učení se z toho a následné napodobování je jednou z prvních metod, jak se štěně učí orientovat se a přežít ve světě, do kterého se narodilo.

Pozitivní motivace (02)

Pozitivní motivace je ideální v prvních fázích nácviku nového povelu, kdy potřebujete, aby štěně nad povelem přemýšlelo, samo se snažilo přijít na jeho řešení a aktivně povel plnilo.

Negativní motivace (03)

Kdysi se výchova pomocí trestů používala hojně, dnes už se od ní ustupuje. Pojďme se ale podívat, jak negativní motivaci použít správně, když už se ji rozhodnete někdy použít.

Kontrastní metoda (04)

Kontrastní metoda je založena na použití odměn i trestů. Používá se v situacích, kdy už vám motivace pomocí odměn nestačí, protože štěně je příliš zaujato něčím jiným.

Pokus-omyl (05)

Výhodou metody pokus-omyl je, že štěně je silně motivované uspět, a proto dobře spolupracuje. Je na ní je založený v současnosti tak oblíbený pozitivní trénink.

3. TRÉNUJEME ŠTĚNĚ

Pouštění z vodítka

Co je těžké na tom, pustit štěně z vodítka? Kupodivu je to často jeden ze základních důvodů, proč vás štěně neposlouchá, když je na volno.