JAK NA ZÁKAZY A TRESTY?

Jaké tresty poznáme?

Štěně vnímá jako trest všechno, co je nepříjemné nebo to nikam nevede. Trestem je pro něj i to, když nezíská něco, po čem touží. Zde je seznam trestů (to neznamená, že je vždy správné je použít):

Přímé tresty
slovné pokárání
šťouchnutí do hrudi, cuknutí vodítkem
zvednutí nad zem („vzdušné vězení“)
krátký tah vodítkem nahoru („vyvěšení“)
krátké neškodné plácnutí (žádné bití!)
chycení za kůži za krkem, položení na zem (použijte jen v případě agrese psa)

Omezení svobody, výhod a pozornosti
ukončení hry, výcviku a mazlení
poslat štěně na nižší místo (z pohovky na zem)
nechat štěně o samotě, odejít pryč
připnutí na vodítko, odvedení psa pryč

Nezíská to, co chce
štěně za něčím nepustíte (místa, lidi, psi)
štěně nezíská pamlsek, hračku, hru či ocenění

Práce navíc, zbytečná námaha
štěně musí opravit chybu, zopakovat cvik
marné pokusy, chování které nikam nevede

Nepříjemné situace, aktivity či manipulace (tady štěně trestáte spíš nevědomě a nechtěně):
štěně musí jít někam, kam nechce (do auta, vany)
situace a místa, kde štěně cítí strach
nepříjemné ošetření (stříhání drápků, koupání)

Poznáme 3 typy trestů:

PŘIROZENÝ NÁSLEDEK
(consequence)

Štěně samo formuje své chování na základě zkušenosti. Používáme zde metodu pokus-omyl. Příklad: Štěně tahá za pejsky, když je na vodítku, nikam se nedostane. Pokud se zklidní a sedne si, odepneme ho z vodítka.

KOREKCE
(correction)

Korekci provádíte vy, a to vodítkem, dotekem či slovem. Cílem je zastavit určité chování psa nebo opravit chybu, kterou udělal. Patří sem cuknutí, zatahání vodítkem, tlak na zadek, aby si pes sednul.

PŘÍMÝ TREST
(punishment)

Přímý trest musí následovat ihned po nežádoucím chování. Pes krade jídlo ze stolu, v té chvíli ho plácnete. Pes ignoruje povel, cuknete vodítkem. Je to penalizace neposlušnosti a překročení hranic.

Na co si dát pozor?

  • Spojení mezi trestem a tím, za co je štěně trestáno, je 1-3 vteřiny. Štěně si trest spojí s tím, co udělalo jako poslední.
  • Dejte si pozor, abyste štěně nechtěně netrestali. Pokud ho přivoláte, abyste ho pak drapli a dali do vany, zatím co ono koupel nesnáší, v podstatě jste ho za jeho příchod potrestali. A to, i když jste mu po příchodu dali pamlsek!
  • Štěně je chytré, a samozřejmě se trestu vyhne, pokud je to možné. Neočekávejte tedy, že se štěně nechá chytit nebo k vám dokonce přijde, abyste ho mohli potrestat! Mnohem pravděpodobnější je, že se vám obloukem vyhne a hezky počká, až se uklidníte. Pak k vám možná přijde. (Trestem nemyslím bytí. Může to být jen to, že mu vyhubujete, dáte ho na vodítko nebo mu něco vezmete.)

JAK POUŽÍVAT TRESTY

Naším cílem není štěně trestat, ale dosáhnout odstranění nežádoucího chování a naučit štěně včas reagovat na zákazy a hrozby. A k tomu dočasně tresty používáme. Pokud je trest použitý správně, štěně ho rychle pochopí, nemá z vás strach, váš vztah neutrpěl, štěně je psychicky v pohodě, stoupne váš respekt a autorita, a štěně se začne danému chování vyhýbat. Časem vám bude stačit jenom hrozba či zákazový povel, trest nebudete potřebovat.

Trest má byt jen tak silný, aby byl účinný. Štěně tresty akceptuje, pokud je vnímá jako spravedlivé, adekvátní a uznává vás jako vůdce smečky. Pokud nemáte autoritu nebo trestáte přehnaně, štěně se bude bránit. Taky je logické, že pokud má štěně možnost, trestu se vyhne. Mějte tedy vždy nad štěnětem kontrolu a nehrozte mu něčím, co nechcete nebo nemůžete použít. Ztratíte respekt a štěně se naučí před vámi utíkat, kdykoliv se rozzlobíte.

Trestů je mnoho. Víc o jejich konkrétním použití si povíme na trénincích.

ZÁKAZOVÉ POVELY

ROZDÍL MEZI POVELY „FUJ!“ A „NESMÍŠ!“

ROZLIŠUJEME DVA TYPY ZÁKAZŮ

TRVALÝ ZÁKAZDOČASNÝ ZÁKAZ
POVEL „FUJ!“
(štěně si nesmí něco vzít)
Povel „Fuj!“ je trvalý zákaz. Štěně tak ví, že zákaz ani později nezrušíte a nemá teda cenu se dál snažit. Povel vyslovte v momentě, kdy chce štěně udělat něco, co má zakázáno vždy – sbírat bordel ze země, kousat boty, brát jídlo ze stolu..

POVEL „PUSŤ!“
(štěně má něco pustit)
Používejte, když už štěně něco drží v tlamě a vy chcete, aby to pustilo. Pokud štěně nereagovalo na povel „Fuj!“ a vzalo si to, co jste mu zakázali, můžete použít oba povely „Fuj je to! Pusť!“.
POVEL „NESMÍŠ!“
Jde o dočasný zákaz, který můžete kdykoliv zrušit. Povel vyslovte v momentě, kdy chce štěně udělat něco, co má normálně dovoleno, ale zrovna teď se vám to nehodí.

POVEL „MŮŽEŠ!“
Jde o ukončovací povel, kterým štěněti říkáte, že teď už může zákaz porušit. Díky němu i ve velmi rušném a lákavém prostředí zákaz neporuší, dokud neuslyší toto konkrétní slovo. Nestane se vám pak, že štěně ukončuje zákaz, jakmile ho pochválíte nebo pohladíte, pohne se míček či proběhne kolem jiné štěně či dítě na koloběžce.

HLAVNÍ PRINCIP
Pokud štěněti zamezíte v starém konání a poskytnete mu novou vhodnější alternativu, okořeníte to hrozícím trestem a lákavou odměnou – dřív či později uzná, že je celkem rozumné opustit staré chování a naučit se chování nové.

Zastavte štěně včas

Zákazový povel vyslovte v momentě, kdy se štěně chystá udělat něco, co si nepřejete, nebo na to zatím jenom myslí. Zastavit štěně v tomto bodě je mnohem jednodušší, než ho zastavovat, když už se pro danou činnost rozhodlo. Zatím totiž jen zvažuje možnosti a je lehké ho ovlivnit.

Přesměrujte jeho pozornost jinam

Jakmile se štěně pro něco rozhodlo, jeho tělo uvolní energii potřebnou na vykonání dané akce. I když ho zastavíte, energie sama od sebe nezmizí a štěně ji potřebuje někam nasměrovat. Proto je štěně po zákazu neklidné a divoké, nebo se pořád dokola snaží porušit zákaz. Nabídněte mu náhradní činnost (splnění povelu, běh za míčkem) nebo náhradní odměnu (pamlsek, hračku), aby tuto energii nasměrovalo správným směrem. Spokojené bude štěně i vy. A časem se naučí samo své chování zkorigovat.

Odměňujte náhradní chování

Odměňování nového chování prudce zvyšuje štěněte ochotu osvojit si toto chování a vzdát se původního nežádoucího chování. V začátcích tréninku zákazových povelů nešetřete kvalitními pamlsky!

ZHORŠENÍ NENÍ NÁHODA

Výkyvy ve výkonech a občasné výpadky jsou normální. Zde je několik
možných důvodů, proč k zhoršení reakce na zákazy mohlo dojít.

Štěně vás jen testuje? Z času na čas si štěně potřebuje ověřit, zda je stále nutné respektovat vaše zákazy a vaše hrozba je pořád reálná. To se nazývá „biologická opodstatněnost“ – štěně nedělá nic, co je zbytečné, navíc při zákazech o hodně přichází, a tak není na škodu si občas prověřit, zda tato oběť není zbytečná. Štěně si taky průběžně ověřuje, jak moc je vaše pozice vůdce pevná a jestli náhodou není k mání.

Polevili jste v nárocích během tréninku a v důslednosti? Pokud tolerujete nepřesnost nebo dokonce ignorování vašich povelů a zákazů v jednoduchých situacích, kdy je vám vlastně jedno, jestli štěně poslechne nebo ne – časem štěně zkusí být neposlušné i v náročnějších situacích, kde vám to už ale jedno není. Je pak nesmyslné se na štěně zlobit, protože jeho chování je jenom logickým následkem vašeho chování.

Řešením je obnovení důslednosti a náročnosti v tréninku a opětovné procvičení všech povelů a zákazů, abyste si se štěnětem oprášili pravidla a vyjasnili si, jak si tu poslušnost vlastně teď představujete.

Je vaše štěně v pubertě (7.-9. měsíc)? Je to období, kdy štěně dozrává, je silné a chytré, a tak si potřebuje opět ujasnit hierarchii a potvrdit si, že vůdcem jste tady vy. Taky dozrávají lovecké, teritoriální a pohlavní pudy a teď už mladý pes či fenka mají nové, velmi silné motivace (často šlechtěním po mnoho staletí pracně vybudované a silně upevněné), které jsou mnohem silnější než vámi vytvořená reakce na zákazový povel.

Řešením je štěně trénovat v pro něj nových rušivých situacích a objasnit mu, že váš zákaz má rozhodně vyšší důležitost a prioritu. než zájmy psa.

Je štěně frustrované? Pokud štěněti dlouhodobě něco chybí, enormně se zvýší jeho motivace získat to, co mu zakazujete – sníst bordel na zemi, krást jídlo ze stolu, brát hračky jiným psům, odběhnout za psy nebo za zvěří, štěkat na vás, skákat na lidi, honit běžce a kola… Pokud se náhle zhoršila reakce na zákazy, i když jste důslední a poctivě trénujete, prozkoumejte, jestli není důvod zdravotní nebo psychický.

Štěně, které dva týdny nevidělo psy, jen těžko odolá a neodběhne za nimi, jakmile je spatří. Pokud ho trápí paraziti, chybí mu v jídle nějaké živiny či potřebuje větší porce vzhledem na rychlý růst, bude hledat zdroje potravy venku a sní všechno, co najde. Pokud lovecké plemeno nemůže vybít svůj temperament a pracovní vlohy díky loveckým hrám, tréninku a nutné dávky pohybu, bude muset své pnutí řešit utíkáním a lovením zvěři.

Je štěně dobře socializované? Pokud jste zanedbali socializaci (zvykání na různé situace a podněty – předměty, zvuky, povrchy, zvířata, osoby, mhd) během dospívání štěněte, jen těžko můžete očekávat, že se váš už dospělý pes ovládne v blízkosti něčeho, na co není zvyklý. Socializace trvá do konce puberty (do 9.měsíce) a během této doby byste štěně měli postupně zvyknout na vše, s čím se v pozdějším životě může setkat. Můžete tak naučit teriéra, že domácí zvířata jsou kamarádi, loveckého psa zvyknout na kachny a srny a hlídací plemeno přivyknout na různé typy lidí a naučit ho, že na ně nemá štěkat a útočit.