HODNÉ ŠTĚNĚ

ZÁKAZOVÉ POVELY

POVELY „FUJ!“ A „NESMÍŠ!“


Článek postupně upravím a doplním.


ROZLIŠUJEME DVA TYPY ZÁKAZŮ

FUJ!
TRVALÝ ZÁKAZ
NESMÍŠ!
DOČASNÝ ZÁKAZ
FUJ!
(štěně si nesmí něco vzít)
Povel „Fuj!“ je trvalý zákaz. Štěně tak ví, že zákaz ani později nezrušíte a nemá teda cenu se dál snažit. Povel vyslovte v momentě, kdy chce štěně udělat něco, co má zakázáno vždy – sbírat bordel ze země, kousat boty, brát jídlo ze stolu..

PUSŤ!
(štěně má něco pustit)
Používejte, když už štěně něco drží v tlamě a vy chcete, aby to pustilo. Pokud štěně nereagovalo na povel „Fuj!“ a vzalo si to, co jste mu zakázali, můžete použít oba povely „Fuj je to! Pusť!“.
NESMÍŠ!
Jde o dočasný zákaz, který můžete kdykoliv zrušit. Povel vyslovte v momentě, kdy chce štěně udělat něco, co má normálně dovoleno, ale zrovna teď se vám to nehodí.

MŮŽEŠ!
Jde o ukončovací povel, kterým štěněti říkáte, že teď už může zákaz porušit. Díky němu i ve velmi rušném a lákavém prostředí zákaz neporuší, dokud neuslyší toto konkrétní slovo. Nestane se vám pak, že štěně ukončuje zákaz, jakmile ho pochválíte nebo pohladíte, pohne se míček či proběhne kolem jiné štěně či dítě na koloběžce.

JAK BY TO MĚLO VYPADAT


FUJ! – po vyslovení povelu se štěně vzdá své touhy, dobrovolně odchází a už se nevrací.
NESMÍŠ! – po vyslovení povelu se štěně zastaví a čeká. Akceptuje, že rozhodnutí je na vás
a buď se rozhodnete mu zakázanou věc povolit (MŮŽEŠ!) nebo budete trvat na zákazu.

HLAVNÍ PRINCIP
Pokud štěněti zamezíte v starém konání a poskytnete mu novou vhodnější alternativu, okořeníte to hrozícím trestem a lákavou odměnou – dřív či později uzná, že je celkem rozumné přehodnotit svůj postoj a naučit se nové chování.

ZHORŠENÍ NENÍ NÁHODA


Výkyvy ve výkonech a občasné výpadky jsou normální. Zde je několik možných důvodů, proč k zhoršení reakce na zákazy mohlo dojít.

Štěně vás jen testuje? Z času na čas si štěně potřebuje ověřit, zda je stále nutné respektovat vaše zákazy a vaše hrozba je pořád reálná. To se nazývá „biologická opodstatněnost“ – štěně nedělá nic, co je zbytečné, navíc při zákazech o hodně přichází, a tak není na škodu si občas prověřit, zda tato oběť není zbytečná. Štěně si taky průběžně ověřuje, jak moc je vaše pozice vůdce pevná a jestli náhodou není k mání.
Polevili jste v nárocích během tréninku a v důslednosti? Pokud tolerujete nepřesnost nebo dokonce ignorování vašich povelů a zákazů v jednoduchých situacích, kdy je vám vlastně jedno, jestli štěně poslechne nebo ne – časem štěně zkusí být neposlušné i v náročnějších situacích, kde vám to už ale jedno není. Je pak nesmyslné se na štěně zlobit, protože jeho chování je jenom logickým následkem vašeho chování.
Řešením je obnovení důslednosti a náročnosti v tréninku a opětovné procvičení všech povelů a zákazů, abyste si se štěnětem oprášili pravidla a vyjasnili si, jak si tu poslušnost vlastně teď představujete.
Je vaše štěně v pubertě (7.-9. měsíc)? Je to období, kdy štěně dozrává, je silné a chytré, a tak si potřebuje opět ujasnit hierarchii a potvrdit si, že vůdcem jste tady vy. Taky dozrávají lovecké, teritoriální a pohlavní pudy a teď už mladý pes či fenka mají nové, velmi silné motivace (často šlechtěním po mnoho staletí pracně vybudované a silně upevněné), které jsou mnohem silnější než vámi vytvořená reakce na zákazový povel.
Řešením je štěně trénovat v pro něj nových rušivých situacích a objasnit mu, že váš zákaz má rozhodně vyšší důležitost a prioritu. než zájmy psa.
Je štěně frustrované? Pokud štěněti dlouhodobě něco chybí, enormně se zvýší jeho motivace získat to, co mu zakazujete – sníst bordel na zemi, krást jídlo ze stolu, brát hračky jiným psům, odběhnout za psy nebo za zvěří, štěkat na vás, skákat na lidi, honit běžce a kola… Pokud se náhle zhoršila reakce na zákazy, i když jste důslední a poctivě trénujete, prozkoumejte, jestli není důvod zdravotní nebo psychický.
Štěně, které dva týdny nevidělo psy, jen těžko odolá a neodběhne za nimi, jakmile je spatří. Pokud ho trápí paraziti, chybí mu v jídle nějaké živiny či potřebuje větší porce vzhledem na rychlý růst, bude hledat zdroje potravy venku a sní všechno, co najde. Pokud lovecké plemeno nemůže vybít svůj temperament a pracovní vlohy díky loveckým hrám, tréninku a nutné dávky pohybu, bude muset své pnutí řešit utíkáním a lovením zvěři.
Je štěně dobře socializované? Pokud jste zanedbali socializaci (zvykání na různé situace a podněty – předměty, zvuky, povrchy, zvířata, osoby, mhd) během dospívání štěněte, jen těžko můžete očekávat, že se váš už dospělý pes ovládne v blízkosti něčeho, na co není zvyklý. Socializace trvá do konce puberty (do 9.měsíce) a během této doby byste štěně měli postupně zvyknout na vše, s čím se v pozdějším životě může setkat. Můžete tak naučit teriéra, že domácí zvířata jsou kamarádi, loveckého psa zvyknout na kachny a srny a hlídací plemeno přivyknout na různé typy lidí a naučit ho, že na ně nemá štěkat a útočit.

Ďalší princíp, ktorý tu funguje je:
– prerušenie činnosti hneď na začiatku
– a presmerovanie na „náhradnú“ činnosť (to je napr. sedenie vedľa teba a uprenie pozornosti na odmenu)
– odmenenie nového správania prudko zvyšuje ochotu psa osvojiť si toto chovanie a vzdať sa starého