SEZNAM POVELŮ

Základní povely, které učím v kurzu pro štěňátka. Jsou to podle mě velice užitečné povely a měl by je ovládat každý pes.

ZÁKLADNÍ POVELY

1. KE MNĚ

Pes přiběhne a sedne si přímo před vás, dívá se na vás a čeká. Bez dovolení neodchází, není nutné mu dávat pomocný povel Zůstaň!. Cvičení ukončujete vy, a to buď povelem Volno! (pes může odejít a dělat si, co chce) nebo jiným povelem (pokračujete v cvičení).

2. SEDNI

Pes si umí sednout ze stoje i z lehu, za chůze nebo na dálku, případně na posunek. Bez dovolení neodchází. Pes nemusí vidět pamlsek, ani jej nemusí dostat za odměnu. Poslouchá v jakémkoliv rušném prostředí a nic ho při plnění úkolu nevyruší – nenechá se odlákat mluvením, pohlazením, jídlem, aportem, jinými lidmi nebo psy.

3. LEHNI

Pes si umí lehnout ze stoje i sedu, za chůze nebo na dálku, případně reaguje i na posunek. Bez dovolení neodchází. Pes si lehne, i když nevidí pamlsek nebo odměnu vůbec nedostane. Pes poslouchá v jakémkoliv rušném prostředí a nic ho při plnění úkolu nevyruší – nenechá se odlákat mluvením, pohlazením, jídlem, aportem, jinými lidmi a psy.

4. ZŮSTAŇ

Úkolem psa je zůstat na stejném místě a ve stejné poloze – sedí nebo leží. Nesmí bez dovolení odejít, zatím co vy se můžete volně pohybovat. Pes se nesmí nechat vyrušit – nesmí porušit povel, ani když vás nevidí, někdo nebo něco ho ruší nebo mu dokonce někdo dává jiný povel (Ke mně! nebo Volno!). Pes se nenechá vyrušit mluvením, pohlazením, jídlem, hozeným aportem, dětmi, cizími lidmi a psy, nebo jinými zvířaty, zvuky a pod. Povel ukončujete vy, a to povelem Volno! (pes může odejít) nebo jiným povelem (pokračujete v cvičení).

5. K NOZE

Pes na povel přiběhne k vaší levé noze a pak kráčí vedle vás. Povel se tedy skládá z přivolání a ze samotné chůze u nohy – pokud kráčíte, pes kráčí s vámi a kopíruje váš pohyb. Pokud se zastavíte, pes se posadí vedle vaší levé nohy a bez dovolení neodchází. Povel ukončujete vy, a to povelem Volno! (pes může odběhnout) nebo jiným povelem (pokračujete v cvičení). Je to pro psa náročný cvik, ale považuji ho za velice praktický a důležitý.

DOPLŇUJÍCÍ POVELY

APORT

Pes na povel přinese hozenou hračku. Buď si sedne před vás a hračku drží, dokud mu ji nevezmete, nebo hračku položí před vás, případně vám ji podá přímo do ruky. Lovecká plemena, vyšlechtěná na přinášení zvěři, umí aportovat přirozeně a bez učení už od mala. Mnoho dalších psů se ale potřebuje přinášení hračky naučit. Některá plemena jsou vysloveně neaportovací a je pro ně absolutně nezajímavé za hračkou běžet nebo ji dokonce přinášet a nemá význam je aport učit.

ČEKEJ

Pes se na povel zastaví – buď stojí nebo si sedne. Nemusí dodržovat přesnou pozici jako u povelu „Zůstaň!“. Podstatné je, že z místa neodchází a prostě někde chvilku počká.

Na procházce se dá povel použít v situacích :

  • když pes kráčí před vámi – zastaví se a čeká, než k němu přijdete
  • když jde pes vedle vás – na povel se zastaví, např. u přechodu
  • když má chvilku někde počkat a neběhat kolem – po příchodu z procházky má počkat v předsíni

Povel „Čekej!“ také psovi říká, že má někde v klidu počkat a vy se za chvilku pro něj vrátíte. Pes díky povelu ví, co bude následovat a není ve stresu.

  • když chcete, aby někde na vás počkal – sám doma, v autě
  • když ho někde necháváte uvázaného – u obchodu, před školou
  • když ho někdo chvílí hlídá – a vy si zatím někam odskočíte

ZÁKAZOVÉ POVELY

NESMÍŠ!

Zákazový povel, kterým psovi zakazujete něco, co má běžně dovolené, ale nechcete, aby to dělal zrovna v této chvíli. Např. zrovna teď nesmí skočit na pohovku, vejít do pokoje, vyskočit z auta, vzít si hračku a pod. Povel je nejúčinnější, když ho vyslovíte v momentě, kdy se pes chystá něco udělat. Můžete tak předejít problémovému chování. Je to mnohem lepší, než následně psa trestat za špatné chování a napravovat už vzniklý problém.

Použít se dá v mnoha situacích :

  1. pes si nesmí vzít jídlo – z vaší ruky, od cizích lidí a dětí, ze stolu, z tašky, z talíře, z misky jiného psa, z podlahy
  2. pes si nesmí vzít hračku – držíte ji v ruce nebo ji chcete hodit (platí i na hračky dětí nebo aporty jiných psů)
  3. pes nesmí někam jít – do místnosti, ven z místnosti, do auta, za lidmi, za psy, běžet za aportem, za zvěří
  4. pes nesmí něco udělat – skákat, brát něco, štěkat

FUJ!

Tímto povelem zakazujete psovi něco, co je zakázáno vždy. Např. sbírat bordel ze země, hrabat se v odpadcích, kousat vás při hře do rukou apod.

PUSŤ!

Pes na povel pustí to, co drží v puse. Nejčastěji je to hračka (aport), ale může to být cokoliv jiného (pes vám něco ukradl, např. ponožku, bačkory) nebo jídlo a předměty, které pes našel venku.

Zuzana Važanová
29.4.2021

Přejít nahoru