HYPERAKTIVNÍ ŠTĚNĚ

V každém vrhu se najdou klidná i aktivní štěňata. Jak poznáte štěně, které je hodně aktivní a dá Vám při výchově a výcviku pěkně zabrat?

DIVOKÉ ŠTĚNĚ U CHOVATELE

  • průbojné štěně, co se ničeho nelekne a všude chce být první
  • nebere moc ohledy na ostatní a hraje si poněkud drsně
  • u jídla je první a umí si svou porci obhájit
  • je zvídavé a velice kontaktní

Většinou jde o aktivní plemeno nebo má štěně pracovně vedené a velice úspěšné rodiče (výborný rodokmen).

Obzvlášť si dávejte pozor na výroky chovatele : „Ten je z nich největší divoch.“, „Ten je mlátí hlava-nehlava.“ nebo „S ním si užijete spousty legrace.“…

DIVOKÉ ŠTĚNĚ U VÁS DOMA:

  • má pořád energii, neumí se zklidnit
  • je schopné si celý den hrát
  • hodně kouše, po pokárání nebo potrestání kouše ještě víc
  • je aktivní – intenzivně Vás vyzývá ke hře, kňučí, že chce jít ven nebo chce nakrmit
  • umí být neodbytné – doráží, dokud nedostane, co chce a rychle se naučí vynucovat si pozornost skákáním, kňučením nebo štěkáním
  • rádo zabírá ty nejlepší místa – na pohovce, v posteli
  • když ho odněkud vyhodíte, bude to zkoušet i 20x, jestli nepovolíte a ještě si u toho užije hodně zábavy
  • návštěvy vítá jako první a umí výborně vyjádřit radost a nadšení
  • miluje procházky a nová dobrodružství – vrhá se do dveří, na vodítku silně táhne a chce určovat, co se na procházce bude dělat a kam se půjde
  • je vítací – vrhá se na všechny lidi i psi, které potkáte a je velice kontaktní
  • se psi je divoké, nebojácné a dost si dovoluje – potřebuje fyzicky zdatného parťáka, slabší psi lehce uštve
  • většinou dobře aportuje a miluje hru na přetahovanou
  • je rychlé, mrštné a ohebné
  • nemá moc zájem o mazlení, chce si hlavně divoce hrát a běhat

Může se jednat o štěně po aktivních rodičích nebo přímo o aktivní plemeno, původně vyšlechtěno na práci nebo lov.

Pracovní, pastevecká, lovecká plemena a teriéři byly vyšlechtěni na výdrž, vytrvalost a velkou ochotu pracovat. Vyznačují se již od útlého věku aktivitou, hravostí, dobrou kondicí a velice rychle se učí.

Pracovní a pastevecká plemena využívají svou energii a nadání spíše pro vás a spolupráci s vámi, zatímco lovecká plemena a zejména teriéři využívají svou inteligenci a životaschopnost hlavně pro dosahování vlastních cílů.

Tato plemena jsou skvělá pro aktivní lidi, kteří se chtějí věnovat psím sportům nebo budou hodně času trávit se psem v přírodě, na kole či cestováním a jsou ochotni investovat hodně energie do výchovy a výcviku.

Pro lidi, kteří chtějí spíš parťáka na mazlení a klidné procházky v okolí domova, může být takovéto štěně zátěží a výchova se stává nečekaně náročnou.

Dobrou zprávou ale je, že každé štěně jendou vyroste a zklidní se. U takto aktivních psů k tomu dochází kolem 3 let a vitalitu a radost z pohybu si udrží celý život.

Aktivní psi ocení změnu, dobrodružství, nové podněty a akci.

Kontakt se psi přímo milují – je to výborný způsob, jak vybít energii, zlepšit svou fyzickou zdatnost a obratnost a společensky se vyžít.

Čich mají excelentní, vyčenichají každou dobrůtku a na procházkách rádi běhají s nosem u země a snědí, na co přijdou.

Jsou mimořádně inteligentní a rychle je naučíte všechny povely – jsou hodně žravá, takže je lehké je motivovat a odměňovat. Práci (výcvik) přímo potřebují – je to dobrý způsob, jak uvolnit velké množství fyzické i mentální energie.

CO S HYPERAKTIVNÍM ŠTĚNĚTEM?

1. VAŠE ENERGIE, POSTOJE A OČEKÁVÁNÍ

Ať to zní jakkoliv divně, to, jak o štěněti přemýšlíte a mluvíte, má velký vliv na to, jak se bude chovat a co Vám z nej vyroste.

Lidé, kteří mají problémy se svým psem, často říkají : „On se to nikdy nenaučí! Je to trouba!“ nebo „Je to s ním hrozný! To nemá cenu..“

Napodobování je jedním ze základních způsobů, jak se štěně učí a od Vás se toho může naučit nejvíc. Pokud jste spíše klidní, dokážete svým klidem usměrnit i štěně. Pro hyperaktivní štěňata je trénink zklidnění se důležitou součásti výchovy a naopak hry, kdy štěně rozblázníte tak, že se nedokáže zastavit, jeho divokost jen podpoří.

2. PRAVIDELNÝ REŽIM

Pravidelné spaní, krmení, hry a procházky pomáhají štěněti lépe naložit se svou energii a naučit se, kdy se oddychuje a kdy je naopak čas k divokým hrám a novým dobrodružstvím. Pokud štěně netuší, kdy půjde ven a kdy se mu budete věnovat, má sklon být aktivní neustále a vybízí Vás ke hře a společné aktivitě, kdykoliv vidí příležitost.

Ideální průběh je – spaní, venčení, hra a výcvik, procházka (průzkum okolí, socializace a hra s jinými psi), doma pak krmení a spánek. Úplně ideální je, když štěně unavíte natolik, že je rádo, že si může jít lehnout. U malých štěňátek se tento cyklus opakuje zhruba každé 2-3 hodiny. Jak štěně roste, prodlužují se intervaly mezi krmením a štěně je déle aktivní a potřebuje stále větší výzvy, aby se dostatečně unavilo.

Pravidelné krmení zajistí i pravidelné vylučování. Pokud štěně ví, že po spaní půjde hned ven, ulehčí mu to nácvik čistoty a vyhnete se tak zbytečným loužičkám v domě.

3. VYBITÍ ENERGIE

Divoké štěně neocení plyšáky na okusování ani mazlení v náruči. Chce si divoce hrát, skákat a běhat. Bude Vás kousat do rukou, do nohou i do tváře. V podstatě je ochotno kousat do čehokoliv a kohokoliv a využije jakoukoliv záminku ke hře. Bude Vám vyhrabávat kytky nebo nový trávník, tahat věci z prádelníku, krást Vám ponožky a kousat nové boty. Když zaznamená, že to přinese Vaší pozornost, naučí se tyto aktivity využívat jako výzvu ke hře a bude s ukradenou věcí před Vámi prchat a bláznivě jásat, když ho budete chtít chytit.

JAK VYBÍT ENERGII :

  • Přetahování – nejoblíbenější hra všech štěnat, kdy mohou kousat, bojovat o kořist a zažít krásný pocit úspěchu, když hračku ukořistí. Štěnata často zuřivě vrčí a do hry dávájí opravdu všechno. Jasným ukazovatelem pro Vás může být, že čím víc štěně zuří, tím větší divoch a neposeda to je.

Dobrá zpráva : pokud jste důslední, může se Vám podařit úplně eliminovat kousání do rukou a naučit štěně kousat jenom do hraček počas hry.

  • Lovecké hry – lovení hračky a hledání schované dobrůtky jsou ideální pro lovecká plemena, zejména za deštivých dnů.
  • Hra se psi – druhá nejoblíbenější aktivita, kdy se štěňata můžou dosyta vyřádit. Nejen, že je nádherně vyběháte v podstatě bez práce, ale zároveň zdokonalují své sociální dovednosti, učí se komunikovat se psi a zlepšují svou fyzickou zdatnost, výdrž a koordinaci.
  • Průzkum okolí, nové podněty a prostředí – jinými slovy socializace, nezbytná součást výchovy štěněte ve městě a kdekoliv, kde chcete, aby se Vaše štěně v dospělosti umělo chovat. Je to také dobrý způsob, jak štěně unavit po psychické stránce a rozvíjet jeho schopnost čelit novým situacím. Takže vzhůru do zkoumání světa! Pokud Vás už nudí procházky kolem domu, nasedněte do tramvaje a odvezte se pár stanic dál do neprobádaného světa plného nových dobrodružství.

Nezapomínejte – štěně prožívá svět hlavně čichem, proto je pro něj důležité očichávat rohy a zkoumat, kdo tady zanechal svou značku.

My můžeme jít do kina, číst knihu nebo jít na kafe s přáteli – náš pes si zase přečte z pachů, co se kde děje a co je nového a určitě ho potěší setkání s jinými psi nebo s lidmi, který mu opětují jeho náklonnost.

Štěně nadšeně vítá každého psa i člověka, na kterého narazíte. Pokud nemáte nic proti, dopřejte mu to – pro něj to je důležité sociální vyžití a během pár měsíců z toho vyroste.

  • Výcvik a trénink všeho druhu – je skvělý způsob, jak docela rychle unavit štěně, když nemáte čas na dlouhé procházky nebo venku prší. Jde o psychickou zátěž a tou se psi vždycky unaví rychleji. Ideální na to jsou nové úkoly nebo psychicky náročnější cviky, kdy se štěně pěkně potrápí, než přijde na to, jak povel zvládnout. Odměnou jsou mu dobrůtky a jako uvolnění hra na přetahovanou (bod č.1) nebo procházka.

+ PSÍ SPORTY + APORT + PŘÍRODA

4. PRAVIDLA A DŮSLEDNOST

Stejně důležité jako denní režim, je i dodržování stanovených pravidel. Štěně se je bude samozřejmě snažit opakovaně porušit, ale právě Vaše důslednost ho přesvědčí o tom, že jste vůdce, kterého se oplatí následovat a poslouchat, protože jste stabilní a psychicky dostatečně silní a poskytujete zázemí a bezpečné útočiště na potulkách světem.

Dobré je štěně naučit :

  • nekousat do rukou
  • vy jdete do dveří první
  • na pohovku a do postele může jen s Vaším svolením a na povel musí dolů
  • nesmí překážet v cestě a motat se pod nohama
  • klid při manipulaci (zvedání, koupání a pod)

5. HIERARCHIE : VY JSTE VŮDCE

Podřízený pes je klidný, vyrovnaný a spokojený. Respektuje pravidla, na procházkách Vás nasleduje a drží si bezpečnou vzdálenost, aby Vás nestratil. Dobře spolupracuje a rád poslouchá. Většinou se chová dobře k lidem i ke psům. Může se zklidnit, protože rozhodování nechává na Vás.

Je proto důležité už od prvního dne zaujmout roli vůdce a laskavě, s klidem a rozhodně štěně usměrňovat. Vy jako vůdce jste aktivní a rozhodujete o tom, co a kdy se bude dělat. Psa krmíte, poskytujete mu domov a bezpečí, chráníte ho v případě hrozby. Zároveň ukazujete, že se o sebe umíte postarat, takže Vás pes nemusí hlídat (přílišná útočnost a štěkání) a učíte ho, že musí respektovat Vaše hranice a prostor (nenecháte se manipulovat a obtěžovat psem).

CO ROZHODNĚ NEDĚLAT!

  • divoké bláznění a hry, kdy štěně kouše a neumí se zastavit
  • běhání za psem – naučte ho raději aportovat nebo běhat za vámi
  • nechat se vláčet na procházkách a jít, kam táhne štěně
  • nechat šéfovat štěně
  • misto průběžné výchovy vsadit na nárazové tresty a výcvikové akce

Pokud přežijete první rok, získáte skvělého parťáka na celý život, vždy připraveného vyrazit ven a užít si trocha legrace. Možná se časem naučí ocenit i chvilky leňošení a Vy si konečně odpočinete od věčného hraní, kousání do rukou a zběsilých procházek.

mnoho štěstí a pevné nervy při výchově divokých štěňat!

Zuzana Važanová

Přejít nahoru