PAMLSKY

Pamlsky jsou cenným nástrojem při výcviku a pro štěně jsou velkou motivací pracovat. V začítcích tréninku musíte odměňovat 100%, postupně samozřejmě pamlsky omezíme.

Nechte štěně, ať si pamlsky zaslouží!

Platí, že odpracované jídlo je mnohem hodnotnější a cennější, než jídlo získané zdarma. Proto psi rádi doma loudí a kradou jídlo, na procházce sbírají odpadky a v lese loví zvěř. To jsou ale nežádoucí způsoby, jak si jídlo „odpracovat“. Mnohem vhodnějším způsobem je učit se povely, respektovat vás, dodržovat pravidla a chovat se způsobně. To vše můžete (a měli byste!) v prvních měsících vydatně odměňovat. Štěně přirozeně vyhledává situace a chování, které vedou k získání příjemných požitků. Těmi jsou kromě pamlsků i ocenění, uznání a přijetí. Chvalte a odměňujte štěně tedy pokaždé, když se chová správně!

Odměňování má určitá pravidla, bez kterých pamlsky nebudou fungovat jako odměna. Pojďme se na to podívat podrobněji:

1.Pamlsky vám štěně nemůže brát nebo krást z ruky

Pamlsky jsou vaše a vy určujete, kdy a za co štěněti pamlsek dáte. Pokud vám štěně pamlsky krade, ztrácíte respekt a autoritu. Navíc pamlsky, které si štěně může vzít kdykoliv samo, přestávají být odměnou a ztrácejí hodnotu. Naučte štěně, že si nesmí pamlsek vzít, ani když ho držíte v otevřené dlani před ním nebo ho položíte na zem. když chcete štěně odměnit, pamlsek mu buď podáte nebo mu povelem „Můžeš!“ dovolíte vzít si ho. Štěně nikdy neopouští pozici a nejde směrem k vám, když mu pamlsek podáváte, aby se k němu dostalo rychleji. Musí počkat tam, kde je! (celý postup a videonávod najdete na konci stránky)

2.Pamlsky jsou za práci, ne zdarma

Pokud rozdáváte pamlsky jen tak, jakou motivaci má štěně pak kvůli nim pracovat, přemýšlet, snažit se a omezovat? Pamlsky mají hodnotu právě proto, že nejsou dosažitelné. Vlastníte je vy, zpřístupňujete je jen příležitostně na krátkou dobu během tréninku a štěně si je musí zasloužit. Ideálně s trénink ukončíte, ještě když štěně pamlsky i práci chce. Tím získají ještě větší hodnotu, protože se jimi štěně nikdy nepřesytí. Ideální výsledek je, že štěně ihned nabízí práci, jakmile pamlsky vytáhnete.

3.Pamlsky jsou jen za správné splněný úkol

Hned od začátku štěně učte, že musí pracovat přesně a nemůže si povel upravovat, pracovat polovičatě nebo cvik samo ukončovat. Pamlsek získává, jen když dodrží vaše pravidla. To štěně motivuje pracovat vždy na 100% a nezkoušet neustále vyzískat pamlsek za méně práce nebo zdarma.

Jak štěně naučit nekrást pamlsky z ruky?

U povelu „Lehni!“ začínáte tím, že štěně dáte do pozice „Sedni!“. Pamlsek držíte před jeho nosem. Vyslovíte povel „Lehni!“ a pomalu posouváte pamlsek kolmo dolů až k zemi. Štěně by mělo následovat pamlsek. Bude se snažit k pamlsku dostat a zkusí mnoho způsobů. Lehnutí bude až jedna z jeho posledních možností. Pokud štěně vstane, napravte ho opět do sedu a začněte od začátku. Může to trvat i několik minut, než si štěně nakonec lehne. V tomto momentě mu dejte pamlsek, pochvalte ho a potvrďte mu správnost jeho chování: „To je šikovný, tak je lehni!“. Musí být splněna dvě kritéria – zadek musí být na zemi a lokty se musí dotýkat země. Pamlsek musí přijít, když je štěně přesně v této pozici. Nepropásněte tuto chvíli, štěně rychle pozici zase opustí. Vyhodnotilo by to pak jako špatný pokus, a příště by hledalo jiný způsob, jak se k pamlsku dostat.


Zuzana Važanová

Autorka kurzu pro štěňata, videokurzů, e-booků a blogu. Věnuji se výcviku, výchově a socializaci štěňat všech plemen už od věku 10 týdnů. Individuální lekce probíhají v Praze, na Zbraslavi nebo u vás doma.


Přejít nahoru